Warszawskie Rozmowy Architektoniczne

Informacja Prasowa

29-05-2013  Autor: Katarzyna Baranowska   Źródło: FTA   Kategoria: Wiadomości z kraju

Fundacja Twórców Architektury serdecznie zaprasza na I spotkanie z Cyklu„Warszawskie Rozmowy Architektoniczne“ , organizowane przez COQUI MALACHOWSKA COQUI Städtebau Landschaftsarchitektur i FUNDACJĘ TWÓRCÓW ARCHITEKTURY w kooperacji z AMBASADĄ NIEMIEC w Warszawie.

„Warszawskie Rozmowy Architektoniczne“ są wymiana naukowych przeslanek i praktycznych doswiadczeń. „Blokowisko – Update 2.1“ integruje  tematy urbanistyczne, architektoniczne oraz dotyczące architektury krajobrazu. Jesteśmy przekonani, że takie zintegrowane podejście stanowi podstawę dla trwałego i zroównważonego rozwoju wielkich zespołów mieszkaniowych. Do Rozmów zostali zaproszeni: Dr Bernd Hunger, KOMPETENZZENTRUM GROßSIEDLUNG, Berlin, Stefan Forster, STEFAN FORSTER ARCHITEKTEN, Frankfurt nad Menem, Frederic Druot, DRUOT LACATON VASSAL Tour Bois le Prêtre, Paris, - Joerg Coqui z CMC Berlin, Magdalena Wrzesień i Paweł Althamer z Warszawy. Wykłady będą prowadzone w j. polskim, angielskim lub niemieckim i będą tłumaczone symultanicznie.

Po zakończeniu konferencji Pan Ambasador zaprasza na kuluarowe rozmowy podczas bankietu dla uczestników spotkania.

Piątek 07.06.2013
Ambasada Niemiec w Warszawie, ul. Jazdów 12

Prosimy o mailowe zgłoszenie udziału w spotkaniu z podaniem imienia, nazwiska, adresu e-mail i telefonu kontaktowego  pod adresem: office@cmcberlin.de lub faksem:  +49 30 797 47 883
Więcej informacji można uzyskać pod numerem  + 49 30 79747882  u pani Pauliny Łukarskiej, lub na stronie www.fta.pl/wra
Organizatorzy: COQUI MALACHOWSKA  COQUI Städtebau Landschaftsarchitektur, Fundacja Architektury, Wsparcie: Ambasada Niemiec w Polsce, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej  Partner: Lorberg Partnerzy medialni: ARCH, Architektura&Biznes

Informacje szczegółowe o wydarzeniu

WRA I  Blokowisko update 2.1

TEMAT
Dziś, po szeregu zachodzących zjawisk i działań ma miejsce transformacja podejścia do tematu wielkich osiedli i ich wartości mieszkalnej dla miasta. Niemcy i Francja były poligonem zmian ostatnich trzech dekad. Wynikające z nich doświadczenie dotyczące modernizacji i nowego postępowania z tematem dziedzictwa blokowisk stanowi potencjał wielu dobrych rozwiązań.
W skali europejskiej Polska odznacza się największym procentem społeczeństwa mieszkającego w wielkich osiedlach. Pierwsza fala izolacji termicznej budynków ma się ku końcowi. Co będzie następnym krokiem?
Kierunek rozwoju wydaje się być podobny do zmian, które miały miejsce na Zachodzie. Które z metod restrukturyzacji i interwencji architektonicznej przyczyniły się do podniesienia wartości osiedli? Lub może, co bardziej istotne, które z zastosowanych scenariuszy przemian są komplementarne z problematyką wielkich osiedli w Polsce? Jakie istnieją różnice i które procesy są porównywalne?
Sklasyfikowaniem procesu transformacji wielkich osiedli mieszkaniowych zajmiemy się na podstawie analizy działań w skali urbanistycznej, pod względem zmian odnoszących się do struktury budynków, jak również inwestycji w poprawę estetyki i funkcjonowania terenów otwartych osiedli. 
Integralnie spojrzymy na temat ekonomicznych przesłanek i społecznej partycypacji zmian. Na przykładach działań artystycznych i społecznych z mieszkańcami zdefiniujemy ich rolę tożsamościowo - twórczą, a także pozytywnego oddziaływania na demokratyzację tych środowisk mieszkańców oraz porównamy wartość tych projektów z budowlanymi działaniami transformacji miasta.
Końcowym tematem jest pytanie dotyczące strategii i instrumentów działania w Polsce w następnym czasie. Co przyczynia się do faktycznego, zrównoważonego i spójnego rozwoju blokowisk w Polsce w perspektywie 10, 20, 30 lat?

WYKŁADY
WPROWADZENIE
Geneza powstawania osiedli w Europie (image, wyburzenia, znaczenie dla spoleczenstwa). Stabilizacja spoleczna, partycypacja. Efektywne, rynkowe zarzadzanie spoldzielniami.  organizacja procesu transformacji.
Dr Bernd Hunger, KOMPETENZZENTRUM GROßSIEDLUNG, Berlin

URBANISTYKA I ARCHITEKTURA
Transformacja w skali urbanistycznej - zagęszczanie nowymi inwestycjami, tworzenie nowych centrów - zagrożenia i możliwości. Rozwoj osideli – przebudowa i rozbudowa istniejacych budynkow, dopasowanie do aktualnych standartow. Instrumenty realizacji. 
Stefan Forster, STEFAN FORSTER ARCHITEKTEN, Frankfurt nad Menem
Frederic Druot, DRUOT LACATON VASSAL Tour Bois le Prêtre, Paris

URBANISTYKA I ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU
Postępowanie ze stanem istniejącym. Restrukturyzacja i rewitalizacja przestrzeni otwartej - dostosowanie struktury do zmieniających się potrzeb - miejsca rekreacji dla małych i dużych. Aspekty ekologii. Management wodami opadowymi, masami ziemnymi. Nowy image.
Joerg Coqui, COQUI MALACHOWSKA COQUI Städtebau Landschaftsarchitektur, Berlin

SPOLECZNA AKCEPTACJA ZMIAN, IDENTYFIKACJA
Identyfikacja z osiedlem (akceptacja zmian, poprawa jakości życia, wandalizm). Zapobieganie socjalnej segregacji społeczenstwa (emigracje) – stabilizacja społeczna. Projekty z mieszkańcami.
PAWEL ALTHAMER, Artysta (Bródno 2000), (angefragt), Warszawa
Magdalena Wrzesien, Stowarzyszenie (Verein) „ODBLOKUJ“, Warszawa

PROGRAM
14:30         REJESTRACJA UCZESTNIKÓW SPOTKANIA
15:00         Powitanie  -  Ambasador Ambasady Niemieckiej w Polsce
Rüdiger Freiher von Fritsch
15:05      Wprowadzenie
15.10         Wykład rozpoczynający - Dr. Bernd Hunger
KOMPETENZZENTRUM GROßSIEDLUNG, Berlin
15.40    Städtebau und Architektur - Frederic Druot
DRUOT LACATON VASSAL Tour Bois le Prêtre, Paryż
16.10    Przerwa
16.20     Urbanistyka i architektura - Stefan Forster
STEFAN FORSTER ARCHITEKTEN, Frankfurt/Main
16.50     Urbanistyka i architektura krajobrazu - Joerg Coqui, 
COQUI MALACHOWSKA COQUI Städtebau Landschaftsarchitektur
17:20    Przerwa
17.30     Społeczna akceptacja zmian - Magdalena Wrzesień „ODBLOKUJ“
17.45     Identyfikacja - Film „Bródno 2000“ PAWEL ALTHAMER
17.50     Dyskusja - 4 bloki tematyczne
18.50     Zakończenie, Zapowiedź II Rozmowy Architektonicznej
Wykłady będą prowadzone w j. polskim, angielskim lub niemieckim i będą tłumaczone symultanicznie.
Po zakończeniu konferencji Pan Ambasador zaprasza na kuluarowe rozmowy podczas bankietu dla uczestników spotkania.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com