Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

GDAŃSKI TEATR SZEKSPIROWSKI KONTYNUUJE „PODRÓŻ” – WARSZAWA

Informacja Prasowa

2013-04-03  Autor: Cyprian Maciejewski   Źródło: GDAŃSKI TEATR SZEKSPIROWSKI   Kategoria: Wiadomości z kraju

W Międzynarodowy Dzień Teatru, odwołując się do przeszłości polskiej sztuki, dyskutowano o jej przyszłości. Przede wszystkim patrząc przez pryzmat unikalnego w skali światowej projektu - Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, który zorganizował w Warszawie wernisaż wystawy ''Teatr dwóch czasów''.

Na wydarzenie w Domu Artysty Plastyka zaproszono środowiska kulturalne, akademickie, dziennikarzy oraz przedstawicieli instytucji zawiadujących polską kulturą i finansujących ją. Wystawa do niedawna była za granicą. W Anglii, jako część Festiwalu „Metamorfozy” organizowanego przez King’s College London; zaprezentowała się również w Berlinie. – Podróżując wraz z wystawą po Europie, spotykam się przede wszystkim z zaskoczeniem, że już w XVII wieku kontakty teatralne Gdańska z zachodem były tak żywe i intensywne. Niestety, do dziś żelazna kurtyna zbiera swe żniwo: wiedza o naszej kulturze jest zatrważająco niska. Jestem głęboko przekonany, że nasz teatr przebije się przez ten mur niewiedzy, tym bardziej, że planowane działania edukacyjne mają mieć charakter międzynarodowy  – przekonuje prof. Jerzy Limon, dyrektor GTS oraz Fundacji Theatrum Gedanense. Wśród honorowych patronów GTS znajduje się między innymi Andrzej Wajda. - Marzę, żeby ten teatr powstał. Jestem całym sercem z tymi, którzy mogą realizować nawet najbardziej, wydawałoby się, niezwykłe projekty. To będzie coś niepowtarzalnego, co zostanie na długo, dla przyszłych pokoleń – zapowiadał przy wielu sposobnościach wybitny reżyser. Po dwóch dekadach niestrudzonych starań inicjatywa ta wkroczyła na ostatnią prostą. Latem 2014 roku teatr, zaprojektowany przez światowej sławy architekta Renato Rizzi, otworzy swoje podwoje.

Ekspozycja „Teatr dwóch czasów” prezentuje historię powstania teatru, którego idea nawiązuje do pierwszego publicznego teatru w Polsce, istniejącego w Gdańsku w XVII wieku, kiedy to miasto stanowiło centrum kulturalne Europy. W miejscu tego historycznego budynku, istniejącego przez blisko dwa stulecia, budowany jest nowoczesny obiekt, którego funkcjonalność wychodzi naprzeciw wymogom współczesnego teatru, łączący jego elżbietańskie tradycje z nowoczesnością. Najciekawszymi cechami powstającego budynku są: adaptowalna scena – możliwa do przekształcenia w scenę elżbietańską, centralną i włoską oraz otwierany dach, który umożliwia prezentację przedstawień przy świetle dziennym.

Ideę budowy teatru popierają także aktorzy. Wielokrotnie wyrazy poparcia przekazywał Jerzy Stuhr, który swego czasu z pełną powagą podkreślał: Powstanie tego teatru będzie wielkim pomnikiem naszej przynależności do kultury Zachodu, a polskiego teatru do wielkiej historii teatru europejskiego. Gdański Teatr Szekspirowski będzie ponadto wspaniałym potwierdzeniem ciągłości tradycji polskiego teatru, polskiej szkoły w duchu dzieła wielkiego stratfordczyka. Paweł Wawrzecki, aktor stołecznego Teatru Kwadrat także nie kryje swojego entuzjazmu dla tej idei: - Podpisywałem się obiema rękami pod postulatem powołania tak potrzebnej instytucji. Choć gmach jest w budowie, już od dawna GTS regularnie organizuje widowiska i happeningi, które przyciągają tłumy, tak publiczności jak i artystów. A to przecież dopiero preludium do tego, czego możemy się spodziewać.

Wszyscy, którzy pragną dokładniej dowiedzieć się, dlaczego znakomitości polskiej kultury (i nie tylko polskiej) tak dużą wagę przywiązują do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, mogą obejrzeć „Teatr dwóch czasów” przez najbliższe dwa tygodnie w Domu Artysty Plastyka.

Ideą wystawy jest zaproszenie odbiorcy do odbycia podwójnej podróży – podróży w czasie i w przestrzeniach Teatru. Jedna i druga będzie swoistą wizytą w Gdańsku – mieście, które przed laty wzbogacała obecność teatru elżbietańskiego, a w którym dzisiaj ów teatr się odradza. Przestrzeń wystawy została symbolicznie podzielona na przeszłość i teraźniejszość z widokiem przyszłości. Przekraczając progi wystawy, jej widzowie znajdą się w Gdańsku XVII wieku, mając okazję poczuć powiew ówczesnej atmosfery miasta (które pełniło wówczas rolę międzynarodowego centrum kultury) i poznać początek historii Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

WYSTAWA „TEATR DWÓCH CZASÓW”

27. 03 – 10. 04. 2013 r.

DOM ARTYSTY PLASTYKA (Mazowiecka 11a, Warszawa)

Wystawa czynna od niedzieli do środy w godzinach 11:00 – 18:00,

od czwartku do soboty w godzinach 11:00 – 21:30.

------------------------------------------------------

GDAŃSKI TEATR SZEKSPIROWSKI

Patronem idei budowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego jest JKW Książe Walii

Opis instytucji:

Gdański Teatr Szekspirowski jest instytucją artystyczną, której celem jest kreacja działań artystycznych, upowszechnianie kultury teatralnej oraz edukacja teatralna dzieci, młodzieży i nauczycieli. Instytucja organizuje i współorganizuje  - razem z Fundacją Theatrum Gedanense - liczne widowiska oraz wydarzenia artystyczne - przede wszystkim międzynarodowy Festiwal Szekspirowski, ale także widowiska plenerowe jak: „Aktorzy przyjechali” czy „Pierwszy Zjazd Polskich Hamletów w Gdańsku”, a także corocznie obchodzone „Urodziny Szekspira”. Instytucja prowadzi szeroko zakrojoną działalność edukacyjną, jest też założycielem Teatru w Oknie przy ul. Długiej 50/51 w Gdańsku. GTS będzie teatrem impresaryjnym bez własnego, stałego zespołu. Jego repertuar będzie oparty o regularne występy gości z kraju i ze świata.

Dyrektorem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego jest prof. Jerzy Limon - teatrolog, literaturoznawca, pisarz, anglista i tłumacz, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego.

Opis inwestycji:

Idea budowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego nawiązuje do pierwszego publicznego teatru w Polsce, istniejącego w Gdańsku w XVII wieku, kiedy to miasto stanowiło centrum kulturalne Europy. W miejscu tego historycznego budynku, istniejącego przez blisko dwa stulecia, powstaje nowoczesny obiekt, którego funkcjonalność wychodzi naprzeciw wymogom współczesnego teatru, łączący jednak elżbietańskie tradycje z nowoczesnością. Najciekawszymi cechami powstającego budynku są: adaptowalna scena - możliwa do przekształcenia w scenę elżbietańską, centralną i włoską oraz otwierany dach, który umożliwi prezentację przedstawień przy świetle dziennym. Budynek teatru zaprojektowany przez światowej sławy architekta Renato Rizzi idealnie wpisuje się w otaczającą go zabytkową średniowieczno-renesansową zabudowę. Będzie to jedyne tego typu dzieło architektury stanowiące atrakcję turystyczną, przyciągającą gości z całego świata. Architekt umieścił drewniane wnętrze elżbietańskie w ciężkiej ceglanej bryle, niczym skarb w szkatułce. Inwestycja jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Lokalizacja: Gdańsk, u zbiegu ulic Podwale Przedmiejskie, Zbytki i Bogusławskiego

Powierzchnia terenu: ok. 6000 m2

Kubatura naziemna i podziemna: ok. 53 000 m3

Maksymalna pojemność widowni: 600 osób

Koszt inwestycji: 86,4 mln zł

Wykonawca inwestycji: NDI S.A.

Planowany termin otwarcia: lipiec 2014 r.

Gdański Teatr Szekspirowski to:

·    teatr powstający w miejscu XVII-wiecznej gdańskiej Szkoły Fechtunku, w której wystawiano sztuki Szekspira „pod gołym niebem”

·    „postmodernistyczna rekonstrukcja” teatru elżbietańskiego

·    budynek teatralny z otwieranym dachem - unikatowy projekt w skali światowej

·    pierwszy od ponad 40 lat teatr dramatyczny w Polsce zbudowany od podstaw

·    inicjatywa, którą popierają m.in.: Andrzej Wajda, Sir Peter Hall, Kenneth Branagh, Tadeusz Mazowiecki

·    nowoczesne centrum sztuki

·    atrakcja turystyczna na skalę międzynarodową


Kalendarium realizacji inwestycji

2004 – wyłonienie koncepcji budynku teatru w konkursie architektonicznym

2008 – powołanie instytucji kultury pn. „Gdański Teatr Szekspirowski” (do przeprowadzenia inwestycji)

maj 2009 – zakończenie badań archeologicznych w obrębie działek, na których powstanie teatr

wrzesień 2009 - wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę teatru; uroczystości towarzyszyło wydarzenie artystyczne „Aktorzy przyjechali”, pod patronatem reżysera Andrzeja Wajdy (udział wzięło ok. 80 aktorów teatralnych i filmowych). 

czerwiec 2010 - rozstrzygnięcie przetargu oraz podpisanie umowy z Inwestorem Zastępczym

marzec 2011 – podpisanie umowy z Generalnym Wykonawcą robót budowlanych – firmą P.R.I. „POL-AQUA” S.A. – wyłonioną w przetargu

grudzień 2011 – zakończenie prac związanych z zabezpieczeniem wykopu pod budynek teatru metodą wylewanych kolumn „Jet – grouting”

23 kwietnia 2012 – zorganizowanie z okazji urodzin Szekspira, na placu budowy GTS, spektaklu – „Hamlet Transgatunkowy” – inscenizacja odbywała się na czterech scenach, których podporę stanowiły wznoszone mury teatru

13 lipca 2012 – podpisanie umowy z firmą Konsbud-Audio Sp. z o.o., wyłonioną w wyniku przetargu, dotyczącego technologii sceny i oświetlenia oraz technologii AV

sierpień 2012 - zakończenie robót budowlanych związanych ze wznoszeniem zewnętrznych i wewnętrznych ścian oraz słupów, a także budową schodów i stropów

5 września 2012 – odstąpienie od umowy na roboty budowlane z Generalnym Wykonawcą Przedsiębiorstwem Robót Inżynieryjnych „POL-AQUA” S.A. Główną przyczyną odstąpienia od umowy było znaczne opóźnienie w realizacji robót budowlanych

5 listopada 2012 – podpisanie umowy z firmą Chemtrol División Teatro S.A. z siedzibą w Madrycie (Hiszpania), wyłonioną w wyniku przetargu dotyczącego ruchomych foteli widowni wraz z systemem ich mocowania

26 lutego 2013 – podpisanie umowy z nowym Generalnym Wykonawcą inwestycji – NDI S.A., wyłonionym w przetargu nieograniczonym

28 lutego 2013 – przekazanie placu budowy nowemu Generalnemu Wykonawcy, wznowienie prac budowlanych

wrzesień/październik 2013 – planowany montaż otwieranego dachu

wrzesień/październik 2013 – planowane osiągnięcie stanu surowego zamkniętego budynku

druga połowa stycznia 2014 – planowane zakończenie prac budowlanych, rozpoczęcie procedury odbiorowej

lipiec 2014 – planowane uroczyste otwarcie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro