Zapraszamy do zapoznania się z zawartością najnowszego numeru Kwartalnika ARCHIVOLTA.
Kup najnowszą Archivoltę w W-A.pl...
"Niezawodnym więc środkiem pozyskania na nowo publiczności może być tylko dobra, rzeczowa i wolna od archeologii architektura. (...) Mianowicie młodsza generacja budzi się i rwie ku nowym drogom. Można by nawet wskazać pojedyncze objawy tego ruchu. Żywe zainteresowanie się społeczeństwa dziełami nowszej architektury daje rękojmię, że popularność ich będzie wzrastać, a wszystkie środki, jakich dotąd próbowano celem spopularyzowania architektury, gdy się mieć będzie w ręku takie atuty, jak dobre współczesne przykłady, będą działały w dwójnasób i w trójnasób. - Dotychczas środkiem popularyzacji było: wprowadzenie działu architektury na wystawach sztuki, uświadomienie za pomocą prasy i odczytów oraz wykładów popularnych w szkołach wyższych i innych instytutach publicznych. (...) W istocie najskuteczniejszym środkiem wychowania artystycznego jest wytworzenie osobistego i bezpośredniego stosunku człowieka do sztuki. Taki stosunek i to najbardziej osobisty wytwarza się właśnie w budownictwie operującym kształtem i przestrzenią, wśród których obraca się człowiek. (...) Niech architektura stanie się sztuką żywą, a będzie oddziaływać w sposób żywotny. Niech patrzy w teraźniejszość, a zapanuje nad pokoleniem współczesnym. Niech zaprzestanie błazeństw maskaradowych, a będzie można wziąć ją na serio."
Hermann Muthesius
"Sztuka stosowana i architekturs"
Wydawnictwo Miejskiego Muzeum
Techniczno-Przemysłowego
Kraków 1909, s. 52-60
W bieżącym roku przypada setna rocznica powołania przez Hermanna Muthesiusa stowarzyszenia architektów, artystów i inżynierów pod nazwą Deutscher Werkbund. Organizacja ta wniosła trwały wkład w propagowanie idei modernizmu, dominującej doktryny minionego wieku. Dziś wszyscy czujemy się spakobiercami tego nurtu, który ciągle silnie wpływa na obraz architektury najnowszej. Jakie inne, nowe kierunki w chaosie i mglistości pojęć niesie z sobą wiek XXI? Czy potrafi sprostać potrzebom społeczeństwa ponowoczesnego? W niniejszym numerze Archivolty z tej perspektywy dobrany został zestaw materiałów. Proponowana tematyka dotyczy zagadnień urbanistyki ("Poprawić miasto: czy idee urbanistycznej reformy mieszkaniowej warto przemyśleć raz jeszcze", "Tożsamość kulturowa miejsca, niezbywalna wartość czy lekcja martwego języka?") oraz architektury budowli publicznych ("Chinatown 2008 - projekt narodowego stadionu olimpijskiego autorstwa Jacques`a Herzoga & Pierre`a de Merona", "Nowa szkoła architektury Uniwersytetu Kansas w Lawrence", "Stacja diagnostyczna w Tychach"), przemysłowych ("Architektura przemysłowa jako forma artystyczna obecnie i w przeszłości") i mieszkaniowych ("Dom Ślimak - Czerwionka-Leszczyny", "Falowce na Gdańskim Przymorzu"). Znajdą Państwo także relacje z wybranych, ważnych wydarzeń architektonicznych, jak: pobyt Zvi Heckera w Poznaniu, wystawa Brunona Tauta w Krakowie czy konkurs na najlepszy śląski dyplom roku w Katowicach, którego jeden z laureatów otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie im. Zbyszka Zawistowskiego (arch. Anna Małek i arch. Tomasz Malkowski, za pracę dyplomową: "Wyspa Kaufhaus - rewitalizacja osiedla robotniczego w Rudzie Śląskiej. Nowy model zamieszkiwania w oparciu o śląską tożsamość"). Mamy także zaproszenia do uczestnictwa w trzech konferencjach naukowych: "Modernizm powojenny (1946-65)", "Nowoczesność w architekturze", "Mieszkalnictwo i środowisko zbudowane w krajach postkomunistycznych". Zachęcamy do refleksji i współpracy, życząc Państwu miłej lektury.
Ryszard Nakonieczny
redaktor naczelny
Spis treści
10 Nowa szkoła architektury dla uniwersytetu Kansas w Lawrence; Wojciech G. Leśnikowski
18 Chinatown 2008; projekt narodowego stadionu olimpijskiego autorstwa Jacques`a Herzoga & Pierre`a de Meurona; Beata Makowska, Agnieszka Kosik
24 Nowe projekty KWK Promes; Robert Konieczny
30 Tożsamość kulturowa miejsca, niezbywalna wartość
czy lekcja martwego języka?; Barbara i Piotr Średniawa
40 NOWOCZESNOŚĆ w ARCHITEKTURZE; Jerzy Witeczek
41 Mondrian House. Równowaga i harmonia na warszawskim Mokotowie; Anna Grabowska,
Pilkington Polska
45 Profesor Zvi Hecker na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej; Adam Nadolny, Maciej Janowski
52 OSIEDLE ZACISZE w Siedlcach; Henryk Kosieradzki
56 Falowce na gdańskim Przymorzu; Anna Śliwa
64 Okno wysokoosiowe ROTO wygoda i bezpieczeństwo
66 Użytkownicy oceniają projekt architekta
68 ARCHITEKTURA PRZEMYSŁOWA JAKO FORMA ARTYSTYCZNA OBECNIE I W PRZESZŁOŚCI;
Jelena Morozowa
71 Śląskie dyplomy - edycja IX; Beata Goczoł
76 BRUNO TAUT
Mistrz kolorowego budownictwa w Berlinie
84 Poprawiać miasto: czy idee urbanistycznej reformy mieszkaniowej warto przemyśleć raz jeszcze?;
Hanna Grzeszczuk-Brendel
88 CETRIS® w ochronie przeciwpożarowej budynków