W dniu 11 lutego 2013 odbyło się posiedzenie Jury „ Design w terenie!” mające na celu rozstrzygnięcie wyboru gminy w ramach naboru do zadania Design w terenie! w ramach projektu Design Silesia.
Skład Jury:
prof. ASP Wiesław Gdowicz | przedstawiciel Organizatora, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, koordynator projektu Design Silesia z ramienia ASP Katowice,
dr Justyna Kucharczyk | przedstawicielka Organizatora, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Członek Zespołu Projektowego Design Silesia,
Barbara Szafir | przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego, lidera projektu Design Silesia, Zastępca Dyrektora Wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego.
„Design w terenie!” to warsztaty projektowe, podczas których grupa studentów i młodych projektantów ma za zadanie stworzyć koncepcje zagospodarowania i aktywizacji kluczowych miejsc w przestrzeni publicznej wybranej miejscowości. Studenci kierunków projektowych śląskich uczelni, pod okiem ekspertów, przez siedem dni mieszkają i pracują w wybranej gminie, starając się jak najlepiej ja poznać i zrozumieć. W procesie projektowym nacisk jest położony na rozwiązania odpowiadające lokalnym potrzebom.
W pracach zespołu Design w terenie! będą współuczestniczyć przedstawiciele gminy oraz lokalnej społeczności.
Cele „Design w terenie!”:
a. Analiza problemów występujących w przestrzeni publicznej na terenie gminy dokonana przez Zespół i przedstawicieli gminy oraz lokalnej społeczności.
b. Zdefiniowanie założeń projektowych.
c. Koncepcja rozwiązania wybranego problemu.
Więcej informacji: design-silesia.pl/events/zapraszamy-do-zespolu-design-w-terenie-warsztaty-projektowe-12-18-marca-523
W wyniku przeprowadzonego naboru otrzymano 13 zgłoszeń od następujących Gmin:
Chorzów, Ornontowice, Ożarowice, Marklowice, Kozy, Cieszyn, Dąbrowa Zielona, Bytom, Dąbrowa Górnicza, Lelów, Godów, Bobrowniki, Ruda Śląska.
Zgodnie z zapisami w Regulaminie Uczestnictwa dla gmin w zadaniu „Design w terenie!” 2012 §4 pkt 3 ocenie podlegały:
a. uzasadnienie potrzeby uczestnictwa oraz oczekiwania gminy w wydarzeniu, w kontekście możliwości ich realizacji w trybie warsztatowym.
b. spełnienie wszystkich warunków uczestnictwa zawartych w § 4 regulaminu „Design w terenie!
Wyniki obrad Jury Po przeanalizowaniu wszystkich zgłoszeń Jury wybrało cztery gminy z trzynastu, które spełniały kryterium - możliwość realizacji w trybie warsztatowym zgłoszonych przez gminę oczekiwań.
Wybrane Gminy: Ożarowice, Dąbrowa Zielona, Bytom, Dąbrowa Górnicza.
Jury zdecydowało o wyborze miasta Bytom do realizacji zadania Design w terenie!, że względu na bardzo solidne rozeznanie potrzeb, silne zaakcentowanie głosu mieszkańców w podejmowaniu decyzji o przestrzeni publicznej oraz podniesienie problemu ludzi wykluczonych. Określenie celu prowadzonych działań – zmiany myślenia o przestrzeni publicznej przez mieszkańców, którzy biorą odpowiedzialność za otaczającą ich przestrzeń - według jury może się przełożyć na właściwe sformułowanie problemów projektowych, możliwych do realizacji w trybie warsztatowym. Działania zespołu Design w terenie! będą obejmować trzy dzielnice Bytomia: Karb, Bobrek i Szombierki.
Tym postanowieniem członkowie jury zakończyli obrady.
Zachęcamy pozostałe Gminy do udziału w wydarzeniach organizowanych w ramach Design Silesia II.