Konferencja odbyła się w trakcie targów REMADAYS 6 lutego 2013 r. w Warszawie.
Rynek wielkoformatowych wyświetlaczy obrazu od kilku lat systematycznie się rozwija. W ślad za tym nie podążają niestety zapisy prawne, które nadal nie regulują jasno i precyzyjnie zasad obowiązujących na tymże rynku. Istniejące przepisy są rozproszone w wielu aktach prawnych. Ich ogólność i nieścisłość dopuszczają do różnorodnych interpretacji w różnych regionach kraju, a więc nierównego traktowania podmiotów w zależności od lokalizacji.
Obowiązujące przepisy ustawy o drogach publicznych regulują jedynie kwestię umieszczenia reklam w pasie drogowym. Dotyczą uczestników ruchu i obiektów znajdujących się w pasie drogowym, a nie za nim. Nowe unormowania powinny uwzględniać zarówno przepisy ustawy o drogach publicznych, jak i zagospodarowania przestrzennego, prawa budowlanego, a także prawa własności (dysponowania gruntem). Konieczne jest określenie konkretnych parametrów luminacji, które określą stopień olśnienia kierującego, a także wpływ poszczególnych parametrów reklamy na czynności psychomotoryczne kierowców.
Przedsiębiorcy branży elektronicznych nośników audiowizualnych od dawna dostrzegają potrzebę stworzenia prawa regulującego instalację i eksploatację nośników, która pozwoli na precyzyjne określenie zasad funkcjonowania krajowego rynku nośników elektronicznych oraz ustalenie norm, wpływających na poprawę bezpieczeństwa drogowego i uporządkowanie zagospodarowania przestrzeni publicznej.
Przez długi czas branża nie dysponowała organem, który byłby jej oficjalnym reprezentantem. Dopiero w listopadzie 2011 roku w Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji powołana została Sekcja Elektronicznych Nośników Audiowizualnych (SENA). Sekcję tworzą przedstawiciele producentów i importerów urządzeń oraz operatorów rynku wielkoformatowych nośników audiowizualnych:
SENA KIGEiT to pierwszy oficjalny organ reprezentujący branżę audiowizualnych nośników zewnętrznych, który jest partnerem we współpracy z organami administracji państwowej. Wspiera inicjatywy ustawodawcze i organizacyjne, zmierzające do stworzenia prawa regulującego instalację i eksploatację nośników audiowizualnych, ze szczególnym uwzględnieniem zewnętrznych instalacji elektronicznych ekranów wielkoformatowych.
Problemem dla wielu firm, który pojawił się po opublikowaniu przez UE rozporządzenia wykonawczego KomisjiI (UE) NR 103/2012 z dnia 7 lutego 2012 r. dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej, są przypadki wszczęcia postępowania przez polskie urzędy celne i wstecznej zmiany kwalifikacji wyrobów (ekrany LED). SENA KIGEiT występuje w tej sprawie do Rady Celnej przy Ministrze Finansów, wskazując na problem związany z klasyfikacją ekranów, jako wymagający wyjaśnień i uregulowań prawnych zarówno ze strony Ministerstwa Finansów RP jak i Komisji UE.
Ponadto celem SENA KIGEiT jest wskazanie na możliwości wykorzystania tychże nośników w społecznych kampaniach informacyjnych oraz jako narzędzia szybkiego przekazu informacji w sytuacjach kryzysowych.
Zachęcamy do przystąpienia do SENA KIGEiT. Obecność w sekcji daje możliwość konsolidacji branży, ułatwia nawiązywanie kontaktów pomiędzy poszczególnymi podmiotami, co często owocuje wymiernymi efektami współpracy, pozwala na bieżąco śledzić sytuację branży, a przede wszystkim daje możliwość realnego udziału w procesie tworzenia odpowiednich rozwiązań legislacyjnych w celu zabezpieczenia praw i ochrony interesów wszystkich uczestników rynku.
Na obecnym etapie SENA KIGEiT jest organem gotowym na przyjęcie szerokiej rzeszy członków, co uczyni ją jeszcze bardziej reprezentatywną oraz wzmocni siłę oddziaływania.
ZAPRASZAMY WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH DO WSPÓŁPRACY
KRAJOWA IZBA GOSPODARCZA ELEKTRONIKI I TELEKOMUNIKACJI,