Drewniane elementy lub materiały imitujące naturalne barwy i faktury drewna dotychczas używane były w prywatnych domach. Dlaczego? Główną przyczyną jest fakt, iż drewno jest trudne do utrzymania w czystości, i szybko się niszczy. Jednak także we wnętrzach publicznych można wprowadzić przyjazny charakter jaki daje drewno. Nowa linia sufitów podwieszanych Ligna, stylizowanych na drewno ociepla wystrój wnętrza, podnosi jego akustykę i poprawia bezpieczeństwo.
Aranżacja przestrzeni, w których pracuje wiele osób, lub ruch jest duży rządzi się swoimi prawami. Nie wszystkie naturalne materiały mogą być w nich użyte. O ile dość powszechnie spotykane jest wykorzystanie odpornego na zniszczenie kamienia naturalnego, np. na posadzkach i ścianach w biurowcach, hotelach czy urzędach, to już drewno stosuje się rzadko. Jest podatne na niszczenie i trudne w pielęgnacji. A to z kolei sprawia, iż właściciele budynków nie chcą montować elementów drewnianych w ogólnodostępnych wnętrzach.
W efekcie przestrzenie publiczne odbierane są często jako bezduszne i nieprzyjazne dla użytkowników.
Fot. Rockfon Wnętrza publiczne też mogą być przyjazne w odbiorze dzięki nowym panelom sufitowym serii Ligna
Tymczasem nic tak bardzo nie ociepla klimatu pomieszczenia jak właśnie drewno. Do niedawna jednak wizje architektów, przegrywały z funkcjonalnością jaką narzucali inwestorzy obiektów. Na rynku dostępne są jednak materiały, które łączą te dwa wymagania. Stylizowane na drewno są np. nowe sufity podwieszane z serii Ligna. To rozwiązanie, które znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie istotne jest stworzenie przyjaznego wnętrza i nadanie mu unikalnego wyglądu.
Wprowadzenie przez Rockfon linii w odcieniach drewna jest kolejną odpowiedzią firmy na potrzeby architektów poszukujących oryginalnych rozwiązań sufitowych, łączących wysokie parametry techniczne z designem. Zastosowanie powierzchni z włókniny imitującej drewno
w sufitach podwieszanych jest rozwiązaniem dość nowym, ale coraz chętniej wykorzystywanym przez projektantów, którzy sufit postrzegają jako elementem wystroju wnętrza.
Wygląd to nie wszystko
Przede wszystkim jednak połączenie designu z wysokimi parametrami technicznymi powoduje, że panele sufitowe Ligna z powodzeniem mogą być montowane w przestrzeniach publicznych. Produkt posiada najwyższą klasę pochłaniania dźwięku (klasa A, współczynnik αw 0,9). Podnosi więc akustykę wnętrza: wycisza hałas i pogłos, a także powoduje lepsze zrozumienie mowy, co we wnętrzach, w których pracuje lub przebywa wiele osób jest niezmiernie istotne. Stworzenie odpowiednich warunków akustycznych sprawia, że moduły Ligna mogą być także elementem aranżacji i wyposażenia sal konferencyjnych. Zdarza się, że są montowane nie tylko na suficie, ale także na ścianach.
Równie ważny jest aspekt bezpieczeństwa. Sufity marki Rockfon wykonane są z skalnej wełny mineralnej, która jest niepalna. Dodatkowo materiał ten nie zawiera żadnych substancji odżywczych, jest więc odporny na rozwój szkodliwych mikroorganizmów. Higiena i parametry przeciwpożarowe to równie ważne kryteria przy doborze materiałów do pomieszczeń publicznych. Seria Ligna spełnia te wymagania, a jednocześnie pozwala wykreować nietypowe, ciepłe w klimacie wnętrze.
Fot. Rockfon Panele akustyczne Ligna montowane mogą być także na ścianach np. w salach konferencyjnych
Płyty sufitowe Rockfon z nowej serii Ligna:
Materiał: wykonane są z niepalnej wełny mineralnej, która podnosi akustykę pomieszczeń, jest odporna na wilgoć i niepalna
Kolory: płyty dostępne są w trzech odcieniach - buk klasyczny, buk jasny i buk ciemny
Parametry akustyczne: najwyższa klasa A w pochłanianiu dźwięku (współczynnik αw 0,9)
Montaż: konstrukcja widoczna lub częściowo widoczna (krawędź A lub E z rozwiązań Rockfon)
Przeznaczenie: wszelkie wnętrza publiczne, w których chce się osiągnąć efekt nietypowej stylizacji oraz ciepłego klimatu – biura, hotele, restauracje, centra rozrywki, sale konferencyjne.