Hurst House - minimalistyczny dom na wsi

Informacja Prasowa

05-12-2012  Autor: Aneta Cichosz   Źródło: autor   Kategoria: Wiadomosci ze Świata

W hrabstwie Buckingham w Wielkiej Brytanii powstał niezwykły dom rodzinny zaprojektowany przez pracownię architektoniczną John Pardey Architects we współpracy ze Ström Architects. Minimalistyczny budynek z betonu, stali i szkła wykończony naturalnym kamieniem i drewnem na nowo zdefiniował pojęcie wiejskiej rezydencji.

Nowy budynek powinien stać się integralną częścią przestrzeni, w której się znajdzie. Dlatego architekci tak często wykorzystują w swoich projektach szkło, które jest nie tylko wizualnie lekkie i subtelne, ale też sprawdza się w zasadzie w każdym otoczeniu. Ogromne bezramowe okna wykorzystywane są coraz częściej nie tylko w  prestiżowych obiektach użyteczności publicznej i biurowcach, ale też w domach jednorodzinnych nawiązujących do tradycji modernistycznych. Znakomitym przykładem tego trendu jest położony na skraju brytyjskiego parku krajobrazowego Hurst House, w którym wykorzystane zostały szwajcarskie okna wielkoformatowe PanoramAH!

Dom dla rodziny

Marzeniem gospodarzy Hurst House było zbudowanie bardzo nowoczesnego i jednocześnie funkcjonalnego domu rodzinnego, dostosowującego się do zmieniających się potrzeb całej zamieszkującej go rodziny. Architekci zaproponowali im niestandardowe podejście do tego tematu. Bryła budynku składa się jakby z dwóch w nieoczywisty sposób połączonych prostopadłościanów. Pierwszy z nich, nieznacznie zanurzony w ziemi i wykończony kamienną elewacją otwiera się na dziedziniec od strony południowej. Znajdują się tam sypialnie dla dzieci. Z kolei ustawiona prostopadle do parteru bryła pierwszego piętra, zawierająca rozległy salon, kuchnię, jadalnię i sypialnię gospodarzy, została przewidziana jako główna przestrzeń życiowa mieszkańców budynku. Z tego też powodu została ona otworzona na stronę zachodnią, skąd roztacza się niesamowity widok na pobliski park krajobrazowy.

Widok to część projektu

Piękna okolica, w której został wybudowany Hurst House stała się zasadniczą częścią koncepcji architektów projektujących dom. Z tego względu całe piętro od strony parku zostało przeszklone. Wyjątkowo wąskie aluminiowe profile okienne sprawiły, że zatracona została wyraźna granica między wnętrzem a zewnętrzną częścią budynku. Niezależnie od pory roku, mieszkańcy domu mają intensywne poczucie jedności z naturą. W Hurst House wykorzystano sięgające od podłogi do sufitu okna PanoramAH!, które można całkowicie rozsunąć poszerzając przestrzeń wewnątrz budynku o ciągnący się wzdłuż całego piętra balkon. Z jednej strony  bryły tworzącej piętro, wykorzystane zostały w pełni otwierane okna narożne. Ten sprytny zabieg sprawił, że słońce dociera tam praktycznie przez cały dzień maksymalnie doświetlając wnętrze.

W zgodzie z naturą

Oprócz funkcjonalności i urody domu, równie ważnym kryterium dla mieszkańców Hurst House  był aspekt ekologiczny. Z tego względu budynek jest nie tylko piękną wiejską rezydencją zintegrowana wizualnie z naturą, ale też jej przyjazną. Posiada on m.in. bardzo dobrą izolację termiczną, mały, ale wydajny kocioł gazowy z odzyskiem ciepła, system uzdatniania deszczówki oraz kolektory solarne, które ogrzewają wodę wykorzystywaną przez mieszkańców.

***

Hurst House to przykład udanego aliansu nowoczesnej koncepcji architektonicznej z naturą. Wybudowany na skraju brytyjskiej wsi i bezpośrednim sąsiedztwie parku krajobrazowego dom jednorodzinny pokazuje, że surowa nawiązująca do modernizmu architektura prezentuje się świetnie nie tylko w zurbanizowanym otoczeniu.

Zastąpienie ścian wielkoformatowymi oknami PanoramAH! pozwoliło uzyskać lekką minimalistyczną bryłę budynku, Hurst House, projekt John Pardey Architects/ Ström Architects

System okien bezramowych PanoramAH! daje nieograniczoną swobodę kształtowania elewacji budynków oraz sprawia, że krajobraz za oknem staje się częścią wystroju wnętrza, Hurst House, projekt John Pardey Architects/ Ström Architects

Powierzchnia jadalni może zostać powiększona poprzez rozsunięcie narożnych okien

Hurst House, projekt John Pardey Architects/ Ström Architects

Hurst House, projekt John Pardey Architects/ Ström Architects

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com