Wczoraj - 29 października miało miejsce ogólnopolskie Forum Autodesk 2012 – Wyznaczaj Kierunki. W tym roku, w wyjątkowej scenerii warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, spotkało się blisko 400 użytkowników rozwiązań Autodesk – architektów, projektantów, konstruktorów, inżynierów, grafików, twórców animacji, a także studentów. W gronie uczestników nie zabrakło również ekspertów z branży, zagranicznych gości oraz przedstawicieli mediów. Gościem specjalnym był Roman Paszke, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, który przybliżył tajniki wyznaczania kierunków w dążeniu do celu i osiąganiu go.
Tematem przewodnim forum było „Wyznaczanie Kierunków”. Impreza zbiegła się również z 30 rocznicą istnienia firmy. „ W ciągu ostatnich 30 lat Autodesk wspierał klientów w tworzeniu lepszych projektów i urzeczywistnianiu ich innowacyjnych koncepcji. Nasze rozwiązania wyznaczały trendy i stały się siłą napędową do powstawania projektów niemalże w każdym obszarze przemysłu. Już teraz przygotowujemy się na kolejne lata wykorzystując najnowsze technologie takie jak chmura oraz aplikacje mobilne.” – podsumowuje Wojciech Jędrzejczak, dyrektor zarządzający Autodesk w Polsce.
Tegoroczne spotkanie podzielone było aż na 40 sesji tematycznych dedykowanych różnym branżom, specjalne pokazy na „żywo” oraz wiele wydarzeń towarzyszących, w tym m.in. wyspy ekspercie - możliwość indywidualnych konsultacji z ekspertami z firm partnerskich Autodesk; Autodesk Community Cafe - gdzie można było spróbować swoich umiejętności w projektowaniu na czas czy Sala innowacji – w której studenci Politechniki Wrocławskiej zaprezentowali swój innowacyjny projekt bolidu wyścigowego. Prezentacje przygotowane przez klientów Autodesk, Partnerów oraz specjalistów z Autodesk cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników.
Sesje branżowe
Architektura, budownictwo, infrastruktura
W obrębie sesji poświęconych branży architektoniczno-budowlanej oraz infrastrukturalnej tematyką wiodącą było wykorzystanie modelowania informacji o budynku (BIM) na różnych etapach powstawania budynku oraz w projektach infrastrukturalnych. Doświadczenia w tym obszarze zaprezentował m.in. Roland Jarosz, lider projektu ze Skanska Property Poland Sp. z o.o. w prezentacji o zastosowaniu BIM na platformie Autodesk Revit w procesie projektowania i budowy jednego z najnowocześniejszych budynków biurowych w Poznaniu - Malta House.
Modelowanie informacji o budynku obejmuje obecnie znacznie szerszy zakres projektów, w tym również inwestycje infrastrukturalne. Takie wykorzystanie BIM i jego wartość biznesową przybliżył uczestnikom Wojciech Jędrzejczak, dyrektor zarządzający Autodesk. W oparciu o badania SmartMarket Report, McGraw Hill Construction, 2012, które wskazują na wyraźny wzrost zastosowania BIM wśród amerykańskich firm w sektorze infrastruktury w ostatnich dwóch latach, rozważano czy nowe podejście – innowacyjne i bardziej efektywne – będzie odpowiedzią również na wyzwania polskiej branży rozwoju infrastruktury.
Przemysł, mechanika
Główne tematy dla przemysłu i mechaniki dotyczyły wykorzystania rozwiązań Autodesk do cyfrowego prototypowania oraz zarządzania cyklem życia produktu (PLM) w efektywnym tworzeniu innowacyjnych i lepszych projektów. Szczególną uwagę specjaliści oraz Partnerzy Autodesk poświęcili szerszemu wykorzystaniu symulacji i analiz w procesie powstawania produktów oraz rosnącej popularności rozwiązań do zarządzania dokumentacją. Duże zainteresowanie uczestników wzbudziły także zagadnienia związane z chmurą (ang. cloud computing). Na początku tego roku Autodesk udostępnił Autodesk PLM 360 – rozwiązanie nowej generacji wspierające procesy biznesowe w powiązaniu z procesem projektowania i serwisowania oparte właśnie o przetwarzanie w chmurze. Radosław Cieślak, Industry Territory Sales, Autodesk oraz Krzysztof Kazoń, Technical Sales Engineer PDM/PLM, Autodesk przybliżyli możliwości tej aplikacji w zakresie pełnej definicji procesu zarządzania cyklem życia produktu (PLM), czyli od koncepcji poprzez fazę projektowania i udoskonalania, po fazę eksploatacji i utylizacji.
Media&Entertainment
W obrębie sesji dedykowanych branży Media&Entertainment dominowały tematy związane z najnowszymi rozwiązaniami Autodesk wpierającymi urzeczywistnianie kreatywnych pomysłów przez twórców z branży filmowej, telewizyjnej, reklamowej oraz gier komputerowych. Sesję plenarną, która dotyczyła perspektywy rozwoju i możliwości rynkowych w branży mediów cyfrowych oraz gier mobilnych i typu casual, poprowadził Michael C. Langmayer, M&E Territory Sales Executive CEE. Pozostałe prezentacje przybliżały wiodące narzędzia Autodesk do tworzenia grafiki, animacji i symulacji, a także gier komputerowych. Jedną z sesji przedstawiającą wybrane projekty zrealizowane przy wykorzystaniu rozwiązań Autodesk dla mediów i rozrywki poprowadzili specjaliści z firm 3de oraz Badi Badi.
Informacje o Autodesk
Autodesk, Inc. jest jednym z liderów na rynku oprogramowania do projektowania 3D, konstruowania i rozrywki. Klienci z branży przemysłowej, architektonicznej, budowlanej, konstrukcyjnej oraz sektorów mediów i rozrywki – w tym ostatnich 17 laureatów Oskara za najlepsze efekty wizualne – używają rozwiązań Autodesk do projektowania, wizualizacji i symulacji swoich pomysłów. Od wprowadzenia na rynek programu AutoCAD w 1982 roku Autodesk nieustannie rozwija swoją ofertę nowoczesnego oprogramowania na rynki całego świata. Dodatkowe informacje o Autodesk można uzyskać z ze strony www.autodesk.com, www.autodesk.pl