CERTYFIKACJA AUTODESK arch. Wojciech Miecznikowski odpowiada na nasze pytania

wspólnik w firmie DDJM Biuro Architektoniczne opracował Kazimierz Kwasek, Portal W-A.pl

05-10-2012  Autor: Kazimierz Kwasek, Portal W-A.pl   Źródło: WŁASNE   Kategoria: Podziel się Archi-Pasją

Portal W-A.pl prezentuje serię wywiadów ze znanymi architektami związanych z nowatorskim działanie w dziedzinie CAD - czyli Certyfikatami Autodesk. W tym tygodniu na nasze pytania odpowiedział arch. Wojciech Miecznikowski - wspólnik w firmie DDJM Biuro Architektoniczne. Zapraszamy do lektury!

Firma Autodesk oferuje "Certyfikację Autodesk" niespełna rok, a Państwa całe zespoły projektowe posiadają już zdane egzaminy. Skąd decyzja o tak szybkim przystąpieniu do egzaminów?

Wszyscy architekci pracujący z oprogramowaniem Autodesk posługują się nim biegle na co dzień. Mając praktyczną wiedzę i zapewnione przygotowanie do certyfikacji, możliwość potwierdzenia tych umiejętności nasuwa się automatycznie.

Czy zatem uzyskanie "Certyfikatów Autodesk" było naturalną kontynuacją współpracy ze światowym liderem produkcji oprogramowania Autodesk porównywalnym z wykupieniem subskrypcji Autodesk, czy bardziej świadomym wyborem pod kątem poszerzenia referencji projektowych zespołu?

Certyfikacja Autodesk jest naturalna konsekwencja używania tego oprogramowania. Najważniejsze jest jednak sprawdzenie umiejętności i – w przypadku, naszego zespołu – pełna satysfakcja.

Czy zdanie egzaminów przez ogół pracowników – architektów to większe uznanie w środowisku biur projektowych? [Chodzi to o relację i uznanie pomiędzy biurami architektonicznymi oraz samymi architektami].

Nie sadze żeby certyfikacja miała jakiekolwiek znaczenie na relacje pomiędzy biurami. Z pewnością daje poczucie własnych umiejętności i punkt w razie szukania pracy.

Czy jest to jednak ważniejsze w relacjach architekt – inwestor i zleceniodawca?

Certyfikacja może w niektórych sytuacjach dobrze wpływać na te relacje.

Czy po uzyskaniu certyfikatów zwiększyła się wydajność pracy firmy oraz pracowników?

Trudno mierzyć wydajność pracy wyłącznie umiejętnością obsługi oprogramowania. Ono jednak jest i pozostanie narzędziem, bez względu na to jak efektywnym.

Światowe trendy egzaminacyjne i certyfikacyjne idą w swoim kierunku, a opinie profesjonalistów mówią niezmiennie, iż bardziej liczy się doświadczenie projektowe, aniżeli certyfikaty i tytuły jakie posiada projektant na wizytówce. Przykładowo w certyfikacji LEED samo posiadanie zdanych egzaminów nie jest jednoznaczne z praktycznym doświadczeniem projektowym – liczy się tam fakt zaprojektowania 10, 50, 100 budynków z certyfikatami LEED. Jakie jest zdanie Państwa na ten temat?

Dogłębna znajomość LEED lub BREEAM nie jest przydatna bez doświadczenia projektowego i umiejętności stosowania odpowiednich rozwiązań.

Czy przeprowadzili Państwo rozmowy z pracownikami przystępującymi do egzaminów? Jak pracownicy odbierają te wydarzenie – czy traktowane były jak obowiązkowe testy czy też jak sugeruje Autodesk – zwiększyły prestiż i szacunek między pracownikami oraz były źródłem osobistej satysfakcji każdego z osobna?

Do testu przystąpili wszyscy na ochotnika, z własnego wyboru i woli.

Zakładając teoretyczne poszukiwanie pracownika – architekta projektanta – będzie dla Państwa ważniejsze jego doświadczenie praktyczne z poprzednich projektów i etatów czy też posiadanie omawianych dziś "Certfikatów Autodesk"? Czy chętniej przyjmą Państwo młodego projektanta z małym doświadczeniem i "Certyfikatami Autodesk" Professional (AutoCAD, Revit Architecture, 3ds Max) czy też doświadczonego architekta bez posiadanego żadnego certyfikatu znajomości oprogramowania Autodesk?

Znajomość oprogramowania jest dziś niezbędna. AutoCAD (lub inne odpowiednie oprogramowanie) jest narzędziem niezbędnym. Doświadczenie projektowe jest zupełnie odrębnym kryterium. Nie ma bezpośredniego odniesienia lub porównania. Znajomość oprogramowania nie czyni projektanta. Jeszcze raz podkreślam – to jest narzędzie, takie samo jak ołówek lub graphos. A nieumiejętne jego stosowanie może być bardzo niebezpieczne!

Kierując pytanie w drugą stronę – czy pracownik projektant architekt – który nie zaliczy egzaminów będzie musiał zrezygnować z pracy w Państwa zespole, a może doszkalać się, czy też nie będzie to miało dla Państwa większego znaczenia?

Może się doszkolić i powtórzyć testy, jeśli jest dobrym projektantem.

Na koniec najważniejsze pytanie – jak po krótce polecilibyście Państwo znajomemu zespołowi architektów możliwość uzyskania "Certyfikatów Autodesk"?

Podniesienie ducha bojowego zespołu!

DDJM Biuro Architektoniczne Sp. z o.o. zostało założone w 1991 roku. Składa się z dwudziestu kilku osobowego zespołu architektów. Poza projektowaniem obiektów architektonicznych i sporządzaniem opracowań urbanistycznych oferuje także doradztwo w zakresie terenów pod inwestycję i partnerów dla ich realizacji. Prowadzi cały proces inwestycyjny – od wykonania projektu we wszystkich niezbędnych fazach poprzez dokumentację wielobranżową w pełnym zakresie po oddanie obiektu do użytku, zajmuje się także wszelkimi uzgodnieniami formalnymi.

Foto: Biś Lisowski

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com