Wiele kamienic pozbawionych opieki właścicieli niszczało przez wiele lat. Jednak dziś krakowski Rynek Główny wygląda rewelacyjnie. Także w innych częściach miasta, z dala od zabytkowego centrum, widać rezultaty remontów. Wszystko dzięki masowym odnowom elewacji.
Spacer po krakowskim centrum cieszy oczy. Coraz więcej kamienic jest odrestaurowywanych i upiększają panoramę zabytkowej części Krakowa. Często można natknąć się także na rusztowania, świadczące o renowacji fasady. To zasługa dotacji, o które mogą ubiegać się właściciele budynków. Za sprawą licznych zagranicznych kontaktów handlowych, salon kompleksowego wyposażenia wnętrz Max-Fliz, jako ekspert w dziedzinie kamieni naturalnych dostarczył materiały do remontu elewacji. Użyty wapień, sprowadzony z Turcji, posłużył do odnowienia elewacji zabytkowej kamienicy przy ulicy Szewskiej.
Dziedzictwo kulturowe krakowskich kamienic
Krakowski kompleks urbanistyczny pozostaje według W. Komorowskiego największym zespołem kamienic czasów staropolskich. Jednak w XIX i niemal całym XX wieku duża ich część uległa degradacji. Do dziś naszym oczom podczas spacerów ukazują się zniszczone fasady budynków. Krakowskie kamienice posiadają wartość zabytkową i znajdują się w rejestrze zabytków. Ponadto posiadają wartość turystyczną. Choć nie są główną atrakcją Krakowa, cieszą się zainteresowaniem wymagających turystów, np. koneserów architektury, miłośników historii lub znawców literatury i sztuki. Wśród nich największe uznanie budzą kamienice Starego Miasta, wpisane od 1978 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.