Znamy już 30 półfinalistów tegorocznej edycji Electrolux Design Lab. W ich gronie jest trójka młodych, polskich projektantów, którzy pokonali 1200 konkurentów z całego świata. Teraz z prac półfinalistów zostanie wybrana finałowa 10. Wielki finał EDL odbędzie się 25 października 2012 r. w Mediolanie.
Finał w Mediolanie
Każdy z finalistów zaprezentuje swój pomysł przed jury podczas uroczystej gali. Jury będzie oceniało projekty zwracając uwagę na intuicyjne wzornictwo, innowacyjność, walory estetyczne oraz użyteczność dla konsumenta. Do wygrania jest 5000 Euro oraz półroczny, płatny staż w centrum wzornictwa Electrolux. Osoba, która zajmie drugie miejsce otrzyma 3000 Euro, a trzecie miejsce – 2000 Euro.
Projektowanie dla zmysłów
Zadaniem uczestników tegorocznej edycji było zaprojektowanie urządzenia gospodarstwa domowego, które będzie można odbierać wszystkimi zmysłami. Organizatorzy zachęcali, aby inspirację czerpać z wiedzy i doświadczeń profesjonalistów (szefów kuchni, architektów, projektantów wnętrz etc.). W wybranych 30 projektach najlepiej przedstawiono skandynawską tradycję Electrolux w połączeniu z nową koncepcją urządzeń AGD, które stymulują, angażują i wykorzystują zmysły. Wśród wybranych prac są między innymi:
- pralka w kształcie hula hop,
- urządzenie informujące o świeżości produktów przechowywanych w lodówce,
- urządzenie pomagające gotować osobom niewidomym,
- talerz, który zamienia poszczególne składniki dania w muzykę,
- eleganckie mieszadełko samodzielnie mieszające potrawy podczas gotowania,
- żelazko na podczerwień, do prasowania ubrań bez ich zdejmowania
Serdecznie gratulujemy polskim półfinalistom, których prace doceniło jury. Poniżej przedstawiamy krótkie opisy ich projektów.
1. Aeroball
Kraj: Polska
Autor: Jan Ankiersztajn
Szkoła: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Aeroball w rewolucyjny sposób poprawi jakość otoczenia, w którym żyjemy. Małe kulki, Aeroball, unosząc się w powietrzu jednocześnie je oczyszczają. Jeśli samo filtrowanie nie wystarczy, można użyć kulek zapachowych. Inspiracją do projektu było obserwowanie świetlików. Błyszcząca powłoka Aeroball pochłania światło w ciągu dnia i emituje promienie w nocy, które delikatnie oczyszczają powietrze wokół nas. Przestrzeń w obecnych czasach jest towarem luksusowym. Kulki Aeroball oczyszczają i odświeżają nasze otoczenie sprawiając, że staje się piękniejsze.
2. Sensual Control
Kraj: Polska
Autor: Małgorzata Szostak
Szkoła: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Sensual Control to przenośny panel kontrolny, który informuje o zakończonym procesie gotowania. Panel umożliwia jednocześnie zdalne kontrolowanie temperatury dania z dowolnego miejsca w domu. Sensual Control wykorzystując technologię bezprzewodową, poinformuje użytkownika o tym, że woda już się zagotowała, makaron ugotował albo że czas przewrócić rybę na drugą stronę. W tym czasie można zająć się innymi, ważnymi sprawami lub spokojnie odpocząć, wiedząc że z Sensual Control obiad się nie przypali. Wszystkie niezbędne informacje i funkcje potrzebne do przygotowania obiadu znajdują się na małej bransoletce. Dzięki Sensual Control można być prawdziwym gospodarzem, który spędza czas na zabawianiu swoich gości, a nie pilnowaniu garnków w kuchni.
3. Wentylor
Kraj: Polska
Autor: Michał Pośpiech
Szkoła: Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejko w Krakowie
Wentylor pozwala odświeżyć mieszkanie oraz uspokoić umysł. Inspiracją do stworzenia tego niesamowitego urządzenia była twórczość Leonarda Da Vinci oraz obserwacja przyrody. Dzięki Wentylorowi można regulować temperaturę w mieszkaniu oraz uwolnić umysł od codziennych obowiązków i stresów. Wentylor został tak zaprojektowany, aby odzwierciedlać spokojny, kojący ruch skrzydeł ptaków oraz delikatny dźwięk ich trzepotania. Wentylor zapewnia ciszę i spokój w każdym domu.
Więcej informacji na stronie: www.electroluxdesignlab.com