Ogólnopolskie Stowarzyszenie Studentów Architektury zaprasza do udziału w szesnastej już edycji warsztatów. W 2012 roku spotkanie odbywać się będzie dniach 21-28 października na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej
Tematem spotkania będzie „Negatyw” – dotyczący pięknych, ale zaniedbanych obszarów Lublina.
Negatyw jest wyrazem wieloznacznym. Według słownikowej definicji oznaczać może złą, niekorzystną stronę jakiejś sprawy, sytuacji czy zjawiska; z drugiej jest to element będący odwrotnością wyjściowego kształtu.
Wystarczy przejść się na krótki spacer ulicami swojego miasta – nie potrzeba dużo czasu aby znaleźć w nim obszary nacechowane negatywnie pomimo, zdawałoby się, dużego potencjału. Są to miejsca, za które nikt nie chce ponosić odpowiedzialności. Jednak nawet „porzucone” czekają na to, aby ktoś tchnął w nie iskierkę życia, a to wystarczy jako zapłon do ognia nowych działań.
W Lublinie duży problem stanowią zaniedbane przestrzenie, które sąsiadują z głównymi skupiskami ruchu czy traktami turystycznymi. Są one codziennie użytkowane – nierzadko bardzo intensywnie, pomimo tego sprawiają wrażenie opuszczonych i zapomnianych. Wynika to najczęściej z mentalności mieszkańców, którzy nie uznają przestrzeni wokół siebie za część miejsca zamieszkania i nie czują się za nie odpowiedzialni. Winę za taki stan rzeczy ponoszą również władze miasta, które problemy mniejszej skali jak np. zaniedbane podwórko uważają za kłopot niższej rangi, ale przecież wielkie zmiany zaczynają się od małych kroków. Największą szkodę wyrządza im jednak powszechnie reprezentowany marazm – godzenie się na złe warunki z przyzwyczajenia, niechęci do zmian, a przede wszystkim wizja braku perspektyw wynikająca z ograniczonej wyobraźni.
Lublinowi i Lublinianom potrzebny jest negatyw przestrzeni, który wybudzi ich ze śpiączki obojętności i otworzy na nowe perspektywy i rozwiązania; pokaże alternatywne możliwości. Czasem dobrze nam znane miejsca mogą przeistoczyć się w coś zupełnie nieoczekiwanego i świeżego, zaskoczyć i przekonać do siebie na nowo.
Podczas warsztatów uczestnicy działając na zasadzie negatywu – poprzez odwrócenie pierwszego wrażenia podejmą próbę przedstawienia na nowo wybranych miejsc i pokazania jak wartościowe i atrakcyjne jest ich położenie. Ideą warsztatów jest myślenie kategoriami innymi niż przyjęte dotychczas, wskazanie możliwości wykorzystania ukrytego potencjału.
Na warsztatach poruszony zostanie także problem ciągłego wyludniania się miasta, co zmotywuje uczestników do odniesienia się do tego zagadnienia i poszukania nowych rozwiązań, przydatnych bezpośrednio w Lublinie jak również w ich własnym środowisku.
Warsztaty składają się z części praktycznej i części teoretycznej. Część teoretyczna obejmuje cykl wykładów otwartych dla zainteresowanych. Część praktyczna polega na pracy projektowej w 10 grupach. W tym roku, tak jak w poprzednich, do części praktycznej zaproszonych zostanie 100 studentów z całego kraju, wybranych na podstawie konkursu zgłoszeń tzw. „wstępniaków”, którego temat podamy już wkrótce.
W ramach wydarzenia przewidziane są wycieczki po Lublinie, wykłady, praca projektowa w grupach oraz wystawa powarsztatowa.
Warsztaty i przygotowania do nich będą na bieżąco relacjonowane w internecie, na stronie: http://ossa2012.blogspot.com oraz portalu facebook: OSSA Lublin 2012.
Spotykać się będziemy w Warsztatach Kultury – Filii Centrum Kultury w Lublinie oraz na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej
Wydarzeniu patronują m.in.: Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Lublina, Izba Architektów RP, Towarzystwo Urbanistów Polskich i Politechnika Lubelska.
Agnieszka Spasiewicz
OSSA 2012