Na początku tego roku Skanska ogłosiła przystąpienie do prac budowlanych Malta House – jednego z najnowocześniejszych budynków biurowych w centrum Poznania. Prace budowlane poprzedziło przygotowanie pełnego modelu BIM, z wykorzystaniem platformy Autodesk Revit oraz Autodesk Navisworks.
Malta House jest jednym z pierwszych obiektów biurowych tej klasy realizowanym w pełni zgodnie z koncepcją Modelowania Informacji o Budynku (BIM). Skanska zdecydowała się na taki sposób przygotowania dokumentacji po wcześniejszych pozytywnych doświadczeniach – budynki takie, jak Marynarska Point, Green Corner, częściowo były projektowane w trzech wymiarach, dając wiedzę i doświadczenie do realizacji kolejnego. W przypadku Malta House model BIM obejmuje zarówno architekturę i konstrukcję, jak i wszystkie instalacje.
„Model na ekranie monitora wyprzedza o kilka miesięcy stan faktyczny budowy. Dzięki temu na plac budowy ruszamy po dokładnym przeanalizowaniu wielu zagadnień. BIM pozwala na rozwiązanie na etapie projektowania, cyfrowego modelu, problemów, które w tradycyjnym sposobie przygotowywania budynku rozwiązywane były dopiero w procesie budowlanym.” – mówi Łukasz Kaleciński, kierownik projektu w Skanska, odpowiedzialny za projekt Malta House.
Skanska zdecydowała się na pracę przy realizacji obiektu zgodnie z koncepcja BIM (modelowanie informacji o budynku) w oparciu o rozwiązania Autodesk, w tym Autodesk Revit Architecture, Autodesk Revit Structure, Autodesk Revit MEP, oraz Autodesk Navisworks. „Zdecydowaliśmy się na platformę Autodesk po wcześniejszych pozytywnych doświadczeniach innych naszych biur, a także ze względu na kompleksowość oferty.” – mówi Łukasz Kaleciński.
Projekt realizował Pentagram Architekci, odpowiedzialny również za koordynację branżową, w ścisłej współpracy z działem projektowym Skanska. „Praca w oparciu o model BIM pozwala na optymalizację rozwiązania, sprawdzenie wielu wariantów i wybór optymalnego.” – ocenia Jan Liszkowski, architekt, główny projektant, Pentagram. „Zdecydowanie ułatwia też wyeliminowanie kolizji zwłaszcza w zakresie instalacji.”
BIM a projektowanie tradycyjne
Przygotowanie modelu cyfrowego integrującego wszystkie branże wymaga innego podejścia do procesu projektowania. „ Do przygotowania dobrego cyfrowego modelu konieczna jest współpraca projektantów i budowlańców na bardzo wczesnym etapie.” – uważa Łukasz Kaleciński. – „Niezwykle ważne jest również podjęcie decyzji jaki powinien być poziom szczegółowości modelu, które elementy nie wnoszą już dodatkowej wartości, a tylko niepotrzebnie go obciążają.” – dodaje.
„Model cyfrowy pozwala na łatwiejszą kontrolę kosztów.” – uważa Jan Liszkowski. – „Wprowadzane zmiany i skutki ich wprowadzenia automatycznie widać w całym projekcie.”
Praca na wspólnym modelu ułatwia również komunikację w zespole projektowym - zrozumienie intencji projektowych kolegów. Ma znaczenie również na linii zespół projektowy – inwestor. Nawet osoby bez wykształcenia technicznego widzą poszczególne rozwiązania, są w stanie je ocenić i skomentować. „W procesie sprzedaży model będzie narzędziem do komunikacji z klientami i konsultantami technicznymi klientów.” – wyjaśnia Łukasz Kaleciński.
Malta House – model BIM / Revit (po klknięciu powiększenie)
Malta House – wizualizacja, widok nocny (po klknięciu powiększenie)
Malta House – model BIM / Revit (po klknięciu powiększenie)
Informacje dodatkowe
Malta House
Malta House to zielony kompleks biurowy klasy A, który zostanie zbudowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Będzie to pierwszy w Poznaniu biurowiec precertyfikowany w systemie oceny budynków zrównoważonych LEED na najwyższym, platynowym poziomie. Łączna powierzchnia najmu Malta House wynosić będzie 15 700 m2. Najemcy będą mieli do dyspozycji 275 miejsc parkingowych. Dodatkowymi atutami projektu będą bez wątpienia zielony dach z widokiem na jezioro Malta oraz ogród w patio. Obiekt został zaprojektowany przez Pentagram Architekci, a generalnym wykonawcą biurowca będzie Skanska S.A. Za komercjalizację Malta House odpowiedzialna jest Skanska Property Poland. Planowane oddanie inwestycji do użytku to trzeci kwartał 2013 roku.
Skanska Property Poland
Skanska Property Poland jest innowacyjnym deweloperem zielonych budynków biurowych, które tworzą przyjazne środowisko dla rozwoju biznesu. Firma działa w Polsce od 1997 roku. Jest częścią Grupy Skanska, światowego lidera w zakresie budownictwa i projektów deweloperskich. Projekty Skanska Property Poland to najwyższej jakości powierzchnie biurowe w doskonałych lokalizacjach, które zapewniają sukces i zadowolenie najemców. Zrealizowane inwestycje firmy to między innymi pierwsze w Polsce biurowce wyróżnione certyfikatem EU GreenBuilding: Deloitte House i Marynarska Point w Warszawie oraz Grunwaldzki Center we Wrocławiu. Wszystkie inwestycje biurowe Skanska Property Poland są poddawane certyfikacji zarówno w systemie LEED, który gwarantuje ich zgodność z zasadami zrównoważonego budownictwa, optymalne zużycie energii oraz przyjazne środowisko pracy, a także w systemie EU GreenBuilding.
Grupa Skanska
Skanska jest jednym z wiodących, międzynarodowych przedsiębiorstw z branży budownictwa i inżynierii. Posiada doświadczenie w budowie i rozwoju projektów komercyjnych, mieszkaniowych, infrastrukturalnych oraz projektów z zakresu partnerstwa publiczno-prywatnego. Czerpiąc z globalnej wiedzy w zakresie zielonego budownictwa, Skanska pragnie być głównym partnerem przy realizacji zrównoważonych inwestycji. Grupa zatrudnia obecnie 52 000 pracowników w wybranych krajach w Europie, Stanach Zjednoczonych i Ameryce Łacińskiej. Jej siedziba mieści się w Sztokholmie w Szwecji. Firma jest notowana na Sztokholmskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Wartość przychodów firmy Skanska w 2010 roku wyniosła 122 miliardy koron szwedzkich (13,6 miliarda euro).
PENTAGRAM Architekci
PENTAGRAM Architekci Sp. z o.o. (www.pentagram.com.pl) jest prywatnym biurem architektonicznym, świadczącym kompleksowe usługi w zakresie projektowania, doradztwa technicznego oraz prowadzenia procesu inwestycyjnego w budownictwie. Katalog projektów i realizacji wykonanych z udziałem lub poprzez Pentagram zawiera pełną gamę inwestycji z dziedziny zarówno budownictwa mieszkaniowego, jak użyteczności publicznej oraz przemysłowego.
Istniejąca już prawie ćwierć wieku Firma zatrudnia wysoko kwalifikowany, wielojęzyczny personel w tym projektantów, menadżerów procesów inwestycyjnych oraz przeszkolony personel biurowy. Pentagram świadczył usługi projektowe i inwestycyjne dla Klientów krajowych i międzynarodowych w różnych lokalizacjach na terenie całej Polski. W rezultacie firma posiada wiedzę na temat wymogów formalnoprawnych we wszystkich regionach kraju oraz doświadczenie w obsłudze Inwestorów z różnych stron świata.
Informacje o Autodesk
Autodesk, Inc. jest jednym z liderów na rynku oprogramowania do projektowania 3D, konstruowania i rozrywki. Klienci z branży przemysłowej, architektonicznej, budowlanej, konstrukcyjnej oraz sektorów mediów i rozrywki – w tym ostatnich 16 laureatów Oskara za najlepsze efekty wizualne – używają programów Autodesk do projektowania, wizualizacji i symulacji swoich pomysłów. Od wprowadzenia na rynek programu AutoCAD w 1982 roku firma Autodesk nieustannie rozwija swoją ofertę nowoczesnego oprogramowania na rynki całego świata. Dodatkowe informacje o firmie Autodesk można uzyskać z witryny www.autodesk.com, www.autodesk.pl