Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Drugie życie bibelotów

Informacja Prasowa

2012-07-16  Autor: Marcin Poboży   Źródło: Pracownia projektowania wnętrz Anny Koszeli   Kategoria: Wiadomości z kraju

Współczesny design nie ogląda się na wiek mebli i dekoracji, ani ich idealny stan. Najważniejsze, aby miały to „coś”, co czyni je wyjątkowymi i niepowtarzalnymi. To wielka szansa na drugie życie dla starych przedmiotów, które z „pchlich ” targów mogą zawędrować na salony!

Czym szybciej zapomnijmy o czasach grzecznego, uporządkowanego designu bazującego na lśniących, polerowanych i nieskazitelnie doskonałych formach i materiałach. Jego miejsce dynamicznie zastępuje wzornictwo oparte na twórczym nieładzie i pozornych kontrastach kolorystycznych i stylistycznych. W ten nurt doskonale wpisuje się bogate czerpanie z artystycznego dorobku minionych pokoleń, najlepiej w oryginalnej nieprzetworzonej postaci. Stare bibeloty, drobiazgi i meble powracają w wielkim stylu. Takie spojrzenie na sztukę i design znajduje naturalne odzwierciedlenie w projektowaniu i aranżacji wnętrz. Dawno zapomniane rzeczy, porzucone przed laty na strychu, znowu mają swoje pięć minut i mogą stać się ozdobą każdego domu czy mieszkania. Doskonale obrazują to projekty architekt wnętrz Anny Koszeli, która coraz śmielej sięga w aranżacjach po tzw. przedmioty „z duszą”, a ostatnio na bazie starych foteli powojennych zaprojektowała niecodzienny duet - „Panią Marcelinę” i „Pana Marcelego”.

Pierwiastek autentyczności

„Podczas aranżacji wnętrz postawmy na oryginalne, stare rzeczy, a nie tylko na masową, współczesną produkcję. Przedmioty delikatnie „nadgryzione” zębem czasu mają niepowtarzalny klimat, który pozytywnie rzutuje na atmosferę całego pomieszczenia” – mówi architekt wnętrz Anna Koszela. W wielu przypadkach renowacja mebla czy obrazu pozbawi go tego, co jest w nim najpiękniejsze, czyli pierwiastka autentyczności. Delikatne pęknięcia, zarysowania są znakiem czasu i potrafią dodać przedmiotom szlachetności. Dobór i umiejętne aranżowanie w przestrzeni mieszkalnej starych przedmiotów jest zadaniem trudnym i wymagającym dużego wyczucia stylu. Jeżeli nie czujemy się na siłach możemy poprosić o wsparcie profesjonalnego architekta lub dekoratora wnętrz. Pomoże on nam wypracować swój osobistą drogę, którą będziemy podążali kreując domowe przestrzenie.

 

Twórczy recykling

Czasami stan naszych bibelotów i mebli nie pozwala na wkomponowanie ich w wystrój wnętrza. Wtedy warto zastanowić się nad ich uratowaniem poprzez renowację. Pamiętajmy jednak, aby oddać je w ręce profesjonalistów, którzy przywrócą im dawny blask w poszanowaniu dla ich dotychczasowej formy. Niekiedy efekty takich twórczych renowacji potrafią zaskoczyć. Przykładem jest „Pani Marcelina” i „Pan Marceli” - para eleganckich, szykownych foteli zaprojektowanych przez znaną warszawską architektkę wnętrz Annę Koszelę, dla których bazą, a zarazem inspiracją stały się tradycyjne fotele powojenne. On, czyli „Pan Marceli” odziany jest w ponadczasową czerń z siedziskiem wykonanym z ekskluzywnej tkaniny w finezyjne, kwiatowe wzory. Prezentuje się niczym szarmancki, międzywojenny gentleman w dobrze skrojonym garniturze z różą w butonierce.. „Pani Marcelina” w kontraście do swojego partnera wystrojona jest cała na biało. Choć z pozoru wydaje się to niemożliwie „Pani Marcelina” jest fotelem wygodniejszym od „Pana Marcelego”. Wszystko dzięki funkcjonalnym podłokietnikom, które będą szczególnie pomocne podczas czytania książek.

Od strychu po „pchli targ”

Poszukiwania przedmiotów „z duszą” i mebli najlepiej rozpocząć od rodzinnych strychów i piwnic, które skrywają bogactwo monumentalnych orzechowych kredensów, fantazyjnie giętych abażurów czy wzorzystych, starych dywanów. Kolejnym etapem powinna być wizyta na giełdach staroci, czyli popularnych „pchlich targach”. Znajdziemy tam niezwykle szeroką ofertę mebli, obrazów, dywanów, porcelany itp. „Nie bójmy się odwiedzać takie miejsca. Można tam kupić piękne, unikalne rzeczy często w bardzo atrakcyjnych cenach. Na przykład minimalny ubytek w porcelanowej figurce drastycznie obniży jej wartość rynkową, ale nie wpłynie na jej wartość artystyczna i dekoracyjną. Szukajmy starych, pięknych rzeczy! Naprawdę warto!” – dodaje Anna Koszela.

Więcej informacji na temat Anny Koszeli, a także zdjęcia zaprojektowanych przez nią wnętrz znaleźć można na jej profilu na Facebooku (www.facebook.pl/annakoszela.architektwnetrz), a także na stronie internetowej www.annakoszela.pl

O pracowni

Pracownia projektowania wnętrz Anny Koszeli to jeden z najbardziej elektryzujących adresów dla osób, które poszukują fachowego wsparcia w zakresie aranżacji domu lub mieszkania, a jednocześnie cenią sobie nietuzinkowe rozwiązania, oryginalność i kreatywność. W pracowni Anny Koszeli powstają przede wszystkim projekty wnętrz prywatnych, ale w portfolio projektantki odnajdziemy również designerskie biura, ekskluzywne salony spa, czy eleganckie butiki. Praca nad projektem rozpoczyna się od wnikliwej analizy potrzeb klienta, która ma na celu przygotowanie koncepcji wnętrz spójnej z oczekiwaniami przyszłych użytkowników. Po akceptacji wizji wnętrz czas przystąpić do realizacji projektu. Pracownia może wyręczyć nas we wszelkich kwestiach z tym związanych, od znalezienia odpowiednich wykonawców, przez koordynację prac wykonawczych, a skończywszy na formalnościach inwestorskich. Więcej informacji na temat pracowni i projektów realizowanych przez Annę Koszelę znaleźć można na stronie internetowej www.annakoszela.pl oraz na profilu projektantki na Facebooku www.facebook.pl/annakoszela.architektwnetrz

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro