Prace wykończeniowe w budynku zakończyć się mają w sierpniu; rozpoczną się wówczas prace związane z produkcją wystawy głównej. Uroczyste otwarcie muzeum zaplanowane jest na jesień 2013 roku
W trakcie konferencji prasowej która odbyła się w muzeum 4 lipca, zaprezentowany został projekt wystawy głównej. Za jej aspekt plastyczny oraz realizację odpowiada Nizio Design International, pracownia która w dorobku ma m.in. aranżację wystaw w łódzkim Muzeum Fabryki czy w Muzeum Powstania Warszawskiego. Koncepcja opracowana została przez brytyjską firmę Event Communications.
Wystawa główna Muzeum Historii Żydów Polskich ma składać się z ośmiu galerii o łącznej powierzchni przeszło 4 tys. m². Wystawa prezentować ma historię społeczności żydowskiej osiadłej na ziemiach polskich, począwszy od średniowiecza, po XX wiek. Łączyć będzie klasyczne rozwiązania z wykorzystaniem nowych mediów. Obok prezentacji zabytków kultury żydowskiej dużą rolę odgrywać będą multimedia, pozwalające na odtworzenie przeszłości – np. międzywojennej ulicy w dzielnicy zamieszkanej przez Żydow.
Twórcą projektu muzeum jest działają ca w Helsinkach pracownia Lahdelma & Mahlamäki Oy, prowadzona przez Rainera Mahlamäki. Projekt fińskich architektów został odznaczony nagrodą Chicago Athenaeum International Architecture Award.
Muzeum, jako pierwsza w Polsce instytucja kultury, powstaje dzięki współpracy prywatnych i publicznych organizatorów (Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i inni).
Projekt realizowany jest przy wsparciu darczyńców. W ostatnich dniach donację w wysokości 7 milionów dolarów przekazały Taube Foundation for Jewish Life and Culture oraz Fundacja Koret, zaś Kulczyk Holding przekazał muzeum 20 milionów złotych.
Galeria > > >
Wasze opinie
Dodaj komentarz:
Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl
Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl