(N)Ostalgiczna niedziela w MCK (22.07.2012)

Program towarzyszący wystawie NRD. Opowieści z kraju, którego już nie ma

16-07-2012  Autor: Edyta Gajewska   Źródło: MCK   Kategoria: Wiadomości z kraju

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na dzień otwarty na wystawie „NRD. Opowieści z kraju, którego już nie ma”. Jego motywem przewodnim będzie ostalgia – termin zaczerpnięty z języka niemieckiego, opisujący tęsknotę za pewnymi aspektami życia w NRD. Przez cały dzień, od 11.00 do 19.00, można bezpłatnie zwiedzić wystawę, także w towarzystwie przewodnika (o godz. 12.00, 14.00 oraz 16.00)

Dzieci i młodzież (a także chętnych dorosłych) zapraszamy na warsztaty „W to mi zagraj”. Cymbergaj czy Wyścig Pokoju rozgrywany za pomocą kapsli po napojach – to właśnie będą atrakcje tych warsztatów. Przypomnimy zabawy, w które grali nasi rodzice, dziadkowie, a czasem także my sami… Wspólną cechą tych gier jest to, że nie wymagają drogich materiałów czy gotowych elementów – wszystko można zrobić samemu z tego, co się ma pod ręką. O takich zabawach opowiada też film Andrzeja Wolskiego „Toys” wyprodukowany przez Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie w ramach cyklu „Przewodnik do Polaków”.

W dokumencie swoimi wspomnieniami z dzieciństwa dzielą się m.in. Lech Wałęsa, Dorota Masłowska czy Wojciech Pszoniak. Będzie go można zobaczyć w trakcie trwania warsztatów, między 11.00 a 14.00 (początek projekcji o każdej pełnej godzinie).

Punktem kulminacyjnym (N)Ostalgicznej niedzieli będą warsztaty „Wpleć swoje wspomnienia” prowadzone przez Martę Majdzik. Chcemy zaprosić Państwa do wyplatania koszyczków, ramek do zdjęć i innych bibelotów ze starych gazet (tzw. papierowej wikliny) oraz wspominania NRD i PRL. Anegdoty, żarty oraz rozmaite historie popłyną luźno i swobodnie, a towarzyszyć im będzie wspólne wyplatanie. Technika ta jest niezwykle prosta a jednocześnie efektowna i można dzięki niej wykonać wiele przedmiotów, od torebki po zakładkę do książek. Zachęcamy też do przynoszenia pamiątek – zdjęć i innych artefaktów – które będziemy wplatać w tworzone przedmioty.

Z tarasu Sali Panoramicznej będzie można podziwiać piękną jak zawsze panoramę Krakowa. Można będzie także spróbować orzeźwiających herbat z herbaciarni Smak Sztuki i poczytać wybrane publikacje MCK, w tym najnowszy numer kwartalnika HERITO, poświęcony krajom, których już nie ma.

Program:

11.00–14.00 – „W to mi zagraj” – warsztaty dla dzieci

11.00–14.00 – pokaz filmu „Toys”, reż. Andrzej Wolski (film rozpoczyna się o każdej pełnej godzinie)

12.00 – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem

15.00–17.00 – „Wpleć swoje wspomnienia”, warsztaty wyplatania z makulatury połączone z gawędą o czasach NRD i PRL

14.00 – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem

16.00 – flash mob pt. „Kolejka za kulturą”, Rynek Główny 25

16.00 – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem w języku polskim i angielskim (grupy ruszają w 15 minutowym odstępie)

Ponadto:

– publikacje MCK z rabatem

– czytelnia MCK w Sali Panoramicznej

– degustacja herbat z herbaciarni Smak Sztuki

Partnerzy programu towarzyszącego wystawie: Hotel Polski „Pod Białym Orłem” oraz JDC DANCE STUDIO.

Patronat medialny MCK: TVP Kraków, Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, Karnet, Cracow-life/e-krakow, The Krakow Post, Polski Portal Kultury O.pl, www.krakow.pl, e-splot.pl, krakow24.tv

Patronat medialny wystawy: ART & BUSINESS, AMS

Partnerzy: Empik, Galeria Kazimierz, Local Heros, Telewizja M, Videoboard

Partnerzy programu edukacyjnego MCK: czasdzieci.pl, Canson

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com