Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza 29 czerwca o godz. 18.00 na spotkanie ze światowej sławy rzeźbiarzem izraelskim Danim Karavanem zatytułowane „Sztuka w kontekście miejsca”. Poprowadzi je izraelski historyk sztuki Hagai Segev.
Urodzony w 1930 r. Dani Karavan jest jednym z pierwszych twórców, którzy stworzyli nową kategorię dzieł nazwaną site specific, tworzonych w ścisłym powiązaniu z kontekstem danego miejsca. Jednym z pierwszych dzieł tego typu jest Pomnik Brygady Negev (1963-1968) zrealizowany przez artystę k/o Beersheva. Jest autorem m.in. tak znanych realizacji jak pomnik Passages – w hołdzie Walterowi Benjaminowi w Portbou w Hiszpanii (1990-1994), miejsce upamiętniające pogrom Żydów w Regensburgu (1997), plac Kikar Levana w Tel Awiwie (1977-1988) czy też zrealizowana w Norymberdze Droga Praw Człowieka (1989-1993). W swoich realizacjach Karavan często wykorzystuje para-architektoniczne formy i skalę, prowokując widza do przemieszczania się w obrębie dzieła.
Hagai Segev – izraelski historyk sztuki, niezależny kurator i konsultant ds. muzealnych. Autor licznych tekstów z dziedziny archeologii oraz sztuki i architektury współczesnej. Między innymi pełnił funkcję głównego kuratora Muzeum Diaspory w Tel Avivie oraz dyrektora PeKA Gallery – galerii sztuki i architektury eksperymentalnej w Technion (Izraelskim Instytucie Technologii) w Haifie (2004-2008) a także kuratora w Muzeum Ziemi Izraela w Ramat Aviv.
Wydarzenie zorganizowane przez Międzynarodowe Centrum Kultury, włączone do programu Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.
Patronat medialny MCK: TVP Kraków, Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, Karnet, Cracow-life/e-krakow, The Krakow Post, Polski Portal Kultury O.pl, www.krakow.pl, e-splot.pl, krakow24.tv Partnerzy: Empik, Telewizja M
"Sztuka w kontekście miejsca"
- spotkanie ze światowej sławy artystą izraelskim Danim Karavanem
prowadzenie spotkania: Hagai Segev
29 czerwca 2012 godz. 18.00
wstęp wolny, spotkanie w j. angielskim z tłumaczeniem na j. polski
Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków, Rynek Główny 5, sala „Pod Kruki”
www.mck.krakow.pl