Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Rusza program kulturalny Sezon na Sielce 2012

Informacja prasowa

2012-05-17  Autor: [KK]   Źródło: www.mojesielce.pl   Kategoria: Wiadomości z kraju

Warsztaty, przedstawienia teatralne, spotkania z innymi kulturami debaty obywatelskie, spacery historyczne i performatywne, pokazy filmów - to tylko niektóre z atrakcji przewidzianych dla mieszkańców i miłośników Sielc na najbliższe miesiące. Kulminacją bogatego harmonogramu kulturalno-edukacyjnego będzie Święto Sielc, wydarzenie w ramach którego odbędzie się już po raz trzeci Sielecki Piknik Sąsiedzki oraz dancing pod gołym niebem. W tym roku poza lokalnością, organizatorzy stawiają na wielokulturowość oraz działania obywatelskie. Organizatorem Sezonu na Sielce 2012 jest po raz kolejny Partnerstwo dla Mokotowa „Moje Sielce”, zaś liderem Stowarzyszenie Integracja i Stowarzyszenie Twórcze Zderzenia.

Sezon na Sielce 2012 rozpocznie piąta już edycja Akademii Rozwoju Moje Sielce. Tradycyjnie warsztaty ARMS kierowane są do dzieci i młodzieży z Sielc, zaś ich celem jest rozwijanie umiejętności artystycznych i talentów oraz poszerzanie wiedzy w obszarach nieobecnych w tradycyjnym systemie nauczania.

Najmłodsi poznają inne kultury i techniki teatralne

W tym roku w ramach ARMS dominuje wątek wielokulturowości. Pod tym kątem sprofilowano większość warsztatów. Bardzo bogaty i różnorodny program ma cykl  MultiKulti, w ramach którego będą miały miejsce m.in. warsztaty origami, kaligrafii chińskiej, capoeiry czy salsy. Będzie to również okazja do spotkań przybliżających inne kultury, również te obecne na Sielcach. W spotkaniach udział wezmą ich przedstawiciele oraz specjaliści w danym obszarze kulturowym. Kultury i kraje, o których będzie można posłuchać i porozmawiać w tym sezonie na Sielcach to m.in. Hiszpania, Portugalia, Japonia, Chiny oraz Tybet, a także Palestyna i Czeczenia. Spotkania odbywać się będą w lokalnych kawiarniach, szkołach i przedszkolach.

Do wielokulturowości nawiązują również warsztaty ze stylizacji. Uczestnicy warsztatów poznają  kulturę ubiorów i makijażu m.in. Japonii, Indii czy krajów arabskich. Warsztaty zakończą się sesją fotograficzną w plenerach sieleckich. Nowym elementem ARMS są warsztaty teatralno-cyrkowe działającego na Sielcach od marca Teatru Baza. Podczas gier i zabaw aktorskich, ćwiczeń akrobatycznych czy nauki chodzenia na szczudłach uczestnicy rozwijać będą wrażliwość artystyczną, uwagę, koncentrację, wyobraźnię, a także pogłębią wiedzę na temat sztuki teatralnej oraz umiejętności pracy w grupie.

Nordic walking, debaty obywatelskie i kreowanie dzielnicy 

Po raz pierwszy w ARMS coś dla siebie znaleźć mogą również dorośli mieszkańcy Sielc. Z myślą o nich już od połowy maja odbywać się będą spacery nordic walking oraz wycieczki historyczno-performatywne po Sielcach. Po wakacjach ruszy lokalny Dyskusyjny Klub Filmowy. Szczególną atrakcją będzie wycieczka po znajdującej się przy ulicy Chełmskiej Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

W odpowiedzi na duże zaangażowanie ze strony mieszkańców i sukces projektu Sielce Architektów organizatorzy przygotowali cykl aktywności, która  ma na celu stworzenie  i rozszerzanie platformy do dyskusji na temat sieleckiej przestrzeni publicznej, a także udziału mieszkańców w jej tworzeniu. Każdy zainteresowany powyższą tematyką będzie mógł wziąć udział w otwartych warsztatach Sielce architektów, w ramach których zorganizowane zostaną dyskusje, działania w terenie i kreowanie wybranych fragmentów przestrzeni Sielc. Przedłużeniem warsztatu będą debaty obywatelskie, na które zaproszeni zostaną przedstawiciele władz dzielnicy, aby wspólnie z mieszkańcami szukać najlepszych rozwiązań przestrzennych.  

Mieszkańcy dla Sielc - mediateka i diagnoza społeczna

Pomysł na stworzenie cyfrowego archiwum Sielc to całkowicie oddolna inicjatywa mieszkańców. Sąsiedzka grupa osób zainteresowanych historią dzielnicy, która nawiązała kontakt w ramach działań Partnerstwa „Moje Sielce” będzie zbierać informacje historyczne, gromadzić pamiątki oraz nagrywać wywiady z mieszkańcami celem stworzenia pierwszej, dzielnicowej mediateki. Wszystkie materiały udostępniane będą w jednej z zakładek strony www.mojesielce.pl, zaś opiekę merytoryczną nad przedsięwzięciem objął Dom Spotkań z Historią.

Do współpracy w ramach Sezonu na Sielce 2012 zgłosiła się również grupa socjologów skupionych wokół Stowarzyszenia Flaneur z pomysłem stworzenia diagnozy społecznej Sielc. Zakrojone na szeroką skalę przedsięwzięcie ma na celu opracowanie dokumentacji, która pozwoli lepiej poznać społeczność lokalną, jej problemy, potrzeby oraz strukturę. Badanie realizowane będzie we współpracy z Instytutem Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW, również członka PartnerstwaMoje Sielce.

Po raz kolejny nie zabraknie imprez plenerowych. W tym roku będzie to wrześniowe Święto Sielc z piknikiem i dancingiem. Organizatorzy jak zwykle przygotowują szereg atrakcji i niespodzianek dla mieszkańców, miłośników i gości Dolnego Mokotowa. Szczegóły wydarzenia już niedługo. 

Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem i szczegółami działań, a także do licznego i aktywnego udziału oraz współtworzenia przestrzeni kulturalno-edukacyjnej na Sielcach.


Wstęp na wszystkie wydarzenia i warsztaty jest bezpłatny.

Projekt realizowany we współpracy z Urzędem Dzielnicy Mokotów oraz współfinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

 

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro