O możliwościach iluminacji obiektów zabytkowych dyskutowali uczestnicy konferencji naukowo-technicznej „Światło w zabytkach”, zorganizowanej w Pałacu w Wilanowie oraz na Politechnice Warszawskiej przez Zakład Techniki Świetlnej PW. Partnerem spotkania był Philips Lighting Poland. Jednym z punktów konferencji było uruchomienie próbnej, tymczasowej instalacji iluminacji pałacu w Wilanowie, opracowanej we współpracy z firmą LBL.
Wykłady konferencji koncentrowały się m. in. wokół nowych wyzwań i możliwości stosowania oświetlenia LED dla potrzeb iluminacji obiektów zabytkowych, jak również aktualnych problemów i punktu widzenia konserwatorów na zagadnienie iluminacji zabytków.
W programie konferencji znalazło się wiele ciekawych wystąpień opisujących wykorzystanie światła sztucznego do eskpozycji architektury zabytków i zbiorów muzealnych, m. in. prelekcje Światło jako artystyczny środek wyrazu przy tworzeniu scenografii wystaw muzealnych - na przykładzie ekspozycji na Zamku w Pieskowej Skale, Olgierda Mikołajskiego z Zamku Królewskiego na Wawelu, czy Iluminacje obiektów architektonicznych, a rozwój technologii oświetleniowej, Marka Łasińskiego z Philips Lighting Poland. Tematem Wykorzystania światła barwnego w iluminacji zajął się gospodarz konferencji, prof. Wojciech Żagan z Politechniki Warszawskiej.
Oprócz wykładów i dyskusji, w programie konferencji znalazł się punkt łączący teorię z praktyką, czyli zapalenie próbnej, tymczasowej instalacji iluminacji pałacu w Wilanowie, wykorzystującej oprawy LED Philips Lighting (projekt iluminacji przygotował dr Rafał Krupiński z Politechniki Warszawskiej).