Rusza Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach

Informacja Prasowa

09-05-2012  Autor: Marlena Kosiura   Źródło: Biuro prasowe Archimed   Kategoria: Wiadomości z kraju

10 maja odbędzie się uroczyste otwarcie Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach. Inwestycja zaprojektowana została przez warszawską pracownię Archimed Michała Grzymała-Kazłowskiego. Jej budowa trwała od połowy 2010 roku. To jedna z największych inwestycji na rynku medycznym w Polsce jakie zrealizowano w ostatnich latach.

Centrum będzie miało w sumie 8.603,50 m2 kw. powierzchni. Zaprojektowany został blok operacyjny z 4 salami. Placówka przygotowana jest na przyjęcie kilkuset pacjentów dziennie, także dzieci. Sale i pracownie wyposażone są w najnowocześniejszy sprzęt medyczny i multimedialny. – Nowoczesne są jednak nie tylko wnętrza, ale także sam budynek i jego instalacje. Zaproponowaliśmy inwestorowi szereg innowacyjnych rozwiązań usprawniających pracę obiektu, m.in.: atrium - wewnętrzny dziedziniec mający za zadanie poprawę efektywności energetycznej budynku oraz komunikacji wewnątrz szpitala, pompy ciepła, ekologiczne systemy wodno kanalizacyjne - mówi projektant Światowego Centrum Słuchu, architekt Michał Grzymała-Kazłowski z pracowni Archimed.

Wnętrza Centrum zaprojektowane zostały w oparciu o kod kolorystyczny przypisany danej kondygnacji, tak aby użytkownik, a w szczególności dzieci, mógł zorientować się gdzie przebywa. Jednym z głównych założeń projektowych było jak najbardziej funkcjonalne wykorzystanie pomieszczeń, ale też przyjazność dla ludzi i środowiska. – Chcieliśmy, by wystrój wnętrz, m.in. sal dla pacjentów, jak najmniej kojarzył się ze szpitalem. Stąd przewidzieliśmy wiele ciepłych, pastelowych barw. Sale dla dzieci ozdobione są kolorowymi rysunkami, tak by mali pacjenci jak najmniej dotkliwie odczuli pobyt i leczenie – wyjaśnia szef pracowni Archimed.

Na parterze budynku znajduje się także wewnętrzny dziedziniec - atrium, który dzięki zastosowaniu przeszklonego dachu stanowi dużą, doskonale doświetloną przestrzeń do organizacji sympozjów naukowych czy innych wydarzeń, a na co dzień będzie miejscem spotkań pacjentów i zabaw dzieci.

Michał Grzymała-Kazłowski podkreśla też bardzo duże zaangażowanie i doskonałą współpracę przy realizacji inwestycji z dyrekcją i szefem Instytutu prof. Henrykiem Skarżyńskim. – Fakt, że Światowe Centrum Słuchu jest obecnie najnowocześniejszym obiektem w Europie to zasługa prof. Skarżyńskiego, który łączy ogromne kompetencje naukowe, z umiejętnościami managera – zauważa architekt.

Dzięki oddaniu placówki zwiększona zostanie, do ok. 50 dziennie, liczba operacji poprawiających słuch oraz liczba długotrwałych, skomplikowanych zabiegów interdyscyplinarnych z dziedziny m.in. chirurgii szczękowo-twarzowej, rekonstrukcyjnej oraz otoneurochirurgii. Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, do którego należy nowopowstałe Światowe Centrum Słuchu, zapowiada, że w najbliższych tygodniach przenoszone będę do nowej placówki w Kajetanach zespoły, lekarze specjalistów z innych oddziałów Instytutu.

Światowe Centrum Słuchu to kolejna inwestycja z rynku medycznego zrealizowana w ostatnim czasie przez pracownię Archimed. Firma, kierowana przez Michała Grzymała-Kazłowskiego, specjalizuje się właśnie w projektowaniu obiektów medycznych. Jest jedną z niewielu pracowni architektonicznych w Polsce, która może pochwalić się realizacjami największych placówek dla inwestorów prywatnych i jednostek publicznych. Na przestrzeni lat w biurze Archimed powstały projekty ponad 30 szpitali i przychodni medycznych. Pracownia zrealizowała m.in. szpital oraz przychodnie dla ENEL-MED, przeprowadziła modernizację i rozbudowę warszawskiego szpitala ginekologicznego „Inflancka”, jest autorem wielu innych projektów, w tym dla Instytutu Kardiologii w Aninie. Pełną listę realizacji pracowni, nie tylko z zakresu obiektów medycznych, zobaczyć można tu: www.archimed.com.pl

Dr inż. Architekt Michał Grzymała-Kazłowski
prezes Archimed Sp. z o.o.


Członek Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów i SARP. Ukończył i doktoryzował się na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Za swoją pracę doktorską w 2007 roku otrzymał nagrodę Ministra Infrastruktury.

Jako jedyny architekt w Polsce posiada nadawaną przez belgijską uczelnię KU Leuven specjalizację Master of Enginieering in Hospital Designing, potwierdzającą najwyższe przygotowanie w zakresie projektowania obiektów medycznych.

Wielokrotnie nagradzany m.in. w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów architektonicznych w Polsce - konkursie Fundacji dla Polski im. Małgorzaty Baczko i Piotra Zakrzewskiego, za projekt "Modernizacja i rozbudowa szpitala św. Zofii przy ulicy Żelaznej w Warszawie.

Od 2002 roku jest adiunktem w katedrze projektowania architektonicznego Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania.
 

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com