Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Międzywydziałowe Warsztaty Urbanistyczne 2012

- Urban ReStreet - Wspomnienia - Urban PoliHeart - Przygotowania

2012-05-08  Autor: Kamil Mularczyk   Źródło: autor   Kategoria: Patronaty

Pierwsza część warsztatów odbyła się w Gdańsku, pod hasłem Urban ReStreet. Głównym celem było znalezienie pomysłów na ożywienie przestrzeni ulic Dolnego Miasta Gdańska, jako elementu procesu rewitalizacji tej dzielnicy. Jest to teren wymagający przekształceń, ponieważ obecnie przestrzeń ta jest w dużej części zdegradowana. Wiele znajdujących się tam budynków ma zabytkową wartość, jednak są one w bardzo złym stanie techniczny. Mieszkańcy tej dzielnicy nie mają poczucia bezpieczeństwa oraz uważają, że nie mają wpływu na poprawę otaczającej ich przestrzeni.

ReSTREET

Co znaczy słowo „ulica”? Ulica to przestrzeń ogólnodostępna, gdzie może znajdować się miejsce dla pieszego, rowerzysty, samochodu oraz komunikacji zbiorowej. Ulica to wnętrze urbanistyczne, które oprócz podłogi o wyżej wymienionych funkcjach, posiada ściany, które wytworzy zabudowa. Ulica powinna być miejscem integracji w szczególności mieszkańców, ale żeby tak się stało to musi ona być miejscem, które będzie sprzyjało poczuciu bezpieczeństwa.

Dlaczego głównym hasłem pierwszej części warsztatów stała się ulica? Ulica jest miejscem, z którego musimy korzystać. Nie jesteśmy wstanie przemieszczać się bez wyjścia na ulicę. Jesteśmy skazani na przebywanie w przestrzeni ulicznej, a skoro tak to staje się ona istotnym elementem życia.

Ulice Dolnego Miasta są w dużej części zdegradowane, a w szczególności zabudowa otaczająca je mimo zabytkowego charakteru jest w złym stanie technicznym. To sprawia, że osoby przebywające w tych przestrzeniach nie mają poczucia bezpieczeństwa, a wręcz odwrotnie.

Podczas warsztatów szukane były rozwiązania, które przywróciłyby ulicy charakter sprzyjający poczuciu bezpieczeństwa i harmonii. Istotne było znalezienie rozwiązań, które sprawią, że ludzie zaczną identyfikować się z ulicami, przy których mieszkają, pracują lub po prostu tam przebywają.

Zaniedbane ulice sprawiają wrażenie, że są przestrzenią niczyją, ponieważ ludzie przebywają tam z konieczności a nie z wyboru.

Celem pierwszej części warsztatów było zrobienie z obecnych przestrzeni ulicznych, ulice które będą przyjazne, a ludzie będą mieć pozytywny związek emocjonalny z nimi.


Aktualnie trwają przygotowania do II edycji warsztatów urbanistycznych, które odbędą się w Szczecinie, a miejscem rozważań będzie fragment miasta Polic, położony w centralnej jego części. Zapraszamy Wszystkich do monitorowania Naszych działań.


PoliHEART

Warsztaty URBAN poliHEART zakładają opracowanie idei urbanistycznej i koncepcji zagospodarowania przestrzennego obszaru, który może stać się centrum miasta Polic. Oparte będą na nowatorskim i oryginalnym podejściu do tematyki miejskiej oraz współpracy studentów Kierunku Architektury i Urbanistyki Szczecin ZUT i Gdańsk PG. Warsztaty odbędą się w dniach 10-13 maja 2012 r. Efektem końcowym będzie przedstawienie w dniu 13 maja w Szczecinie przy ul. Żołnierskiej 50 Sali 124 prezentacji wynikowej, zawierającej idee nowego „Serca Miasta Polic”.

Chcemy w sposób prosty i zrozumiały przedstawić mieszkańcom, władzą gminy oraz osobom zainteresowanym ukryty potencjał tego obszaru. Tak jak człowiek nie może żyć bez serca, tak każde miasto powinno mieć swoje serce, w którym będą koncentrować się najważniejsze funkcje, a ludzie będą chętnie tam przychodzić.

Współpraca oraz patronat nad warsztatami PoliHEART:

Burmistrz Polic Władysław Diakun

Dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury dr hab. inż. Halina Garbalińska

Dyrektor Instytutu Architektury i Planowania Przestrzennego dr hab. inż. arch. Marek Wołoszyn


Organizatorzy PoliHEART:

Urząd Miejski w Policach:

Mgr inż. arch. Anna Szostak

Mgr inż. arch. Stanisław Duda

ZUT:

Dr inż. arch. Elżbieta Czekiel-Świtalska

Dr inż. arch. Adam Zwoliński

Kamil Mularczyk

Filip Kłosowski

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Patronaty

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2020 – internauci wybrali

2021-10-06

12 kwietnia 2021 zakończyło się głosowanie internautów w trzynastej edycji plebiscytu Polska Architektura… »

Ruszyły zgłoszenia do konkursu Baumit Fasada Roku 2021!

2021-05-20

Domy jedno- i wielorodzinne, budynki niemieszkalne, a także obiekty poddane termomodernizacji czy renowacji… »

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020 – ogłoszenie wyników

2021-05-13

Grupa Sztuka Architektury zaprasza na uroczyste ogłoszenie wyników trzynastej edycji Plebiscytu Polska… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro