Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

XIII Konkurs Studencki „Architektury-murator” Zwycięzcy i wyróżnieni

KONKURS

2012-04-26  Autor: Monika Polewska   Źródło: Architektura-murator   Kategoria: Konkursy, nagrody

Nagrodę główną w XIII Konkursie Studenckim „Architektury-murator”, odbywającym się pod hasłem Bezpieczniej w mieście, zdobył projekt SMART LOCK przygotowany przez studentów IV roku Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej: Annę Berezowską, Judytę Cichocką, Alicję Dragan i Martę Zatokę. SMART LOCK to pomysł na blokadę rowerową, która jednocześnie spełnia rolę kamizelki odblaskowej. Produkt w podwójny sposób dba o bezpieczeństwo użytkownika: stanowi zabezpieczenie roweru przed kradzieżą oraz pozwala widzieć rowerzystę podczas jazdy. Jury w uzasadnieniu podkreśliło wartości estetyczne projektu, jego wielofunkcyjność oraz prostotę.

Jury przyznało także po dwa wyróżnienia I i II stopnia oraz wyróżnienie honorowe. Wyróżnienia I stopnia otrzymały projekty STRACHY NA LACHY (autorzy: Dorota Ryżko, Aleksander Maciak, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej) oraz TRENER (Wojciech Mazan, Ewa Mirska, Michał Romański, Karol Skalski, Piotr Woldan, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej). STRACHY NA LACHY przewrotnie pokazują, iż wiele niebezpieczeństw rodzi się wyłącznie w naszej wyobraźni lub wynika z przesadnej nadinterpretacji zagrożenia. Z kolei TRENER to projekt, który podkreśla znaczenie działania ludzi w budowaniu bezpieczeństwa w mieście.

Wyróżnienia II stopnia przyznano za projekty KUBIKI (Anna Bay, Katarzyna Florysiak, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny) oraz ŹDŹBŁO (Katarzyna Toczyńska, Agata Superczyńska, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). KUBIKI to pomysł na włączenie mieszkańców w projektowanie ich najbliższej przestrzeni, natomiast ŹDŹBŁO to rodzaj bezdotykowego kranu umożliwiającego umycie rąk środkiem dezynfekującym.

 

Wyróżnienie honorowe otrzymały Katarzyna Kuczyńska i Kamila Szymańska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu za projekt OBCASY. Studentki w sposób dowcipny zwróciły uwagę na trudności, z jakimi muszą walczyć kobiety, chodząc w szpilkach po miejskim bruku. Receptą jest zaproponowany przez nie projekt specjalnych nakładek na szpilki, wykonanych z materiałów z recyclingu.

 

Sponsor XIII edycji Konkursu Studenckiego DRUTEX SA ufundował nagrodę specjalną. Otrzymali ją Izabela Niemkowska, Alicja Dziurosz, Bartłomiej Ordon z Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej za niekonwencjonalne wykorzystanie produktów firmy DRUTEX w celu zapewnienia bezpieczeństwa na placach zabaw.

 

Uroczystość ogłoszenia wyników, połączona z otwarciem wystawy pokonkursowej, odbyła się 20 kwietnia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Wystawa wszystkich prac nadesłanych na konkurs otwarta będzie w Pawilonie Wystawowym Politechniki Warszawskiej przy ul. Koszykowej 55 w Warszawie do 23 kwietnia w godz. 10.00-18.00. Nagrodzone prace opublikowane zostaną na łamach magazynu „Architektura-murator” i na stronie internetowej miesięcznika.

Konkurs Studencki „Architektury-murator” już od 12 lat promuje zdolnych i obiecujących studentów wydziałów architektury, architektury krajobrazu, architektury wnętrz oraz wzornictwa przemysłowego (form przemysłowych). Zasady Konkursu pozwalają uczestnikom zaprezentować kreatywność i pomysłowość, gdyż inwencji młodych projektantów nie ograniczają żadne wymogi formalne, dotyczące np. stosowanych materiałów czy rozwiązań.

W tej edycji konkursu studenci szukali odpowiedzi na pytanie: w jakim stopniu mała architektura może wpływać na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców miasta? Każdy autor miał obowiązek przedstawienia wizualizacji rozwiązania w konkretnym, istniejącym w rzeczywistości terenie, a nie w lokalizacji abstrakcyjnej. Kryteria oceny projektów przez jury to: trafna odpowiedź na zadany temat, oryginalność pomysłu oraz techniczne możliwości realizacji projektu.

 

Celem konkursu jest nie tylko stworzenie studentom możliwości zaprezentowania swojego talentu i umiejętności, ale także upowszechnianie dobrych wzorców projektowania – tworzenia małych form architektonicznych odpowiednio wpisanych w otoczenie, zarówno pod kątem artystycznym, jak i użytkowym.

 

Nagrody w XIII edycji Konkursu Studenckiego przyznało jury w składzie: Jan Kubec (architekt, pracowania RAr-2 Laboratorium Architektury, wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, autor budynku Centrum Nauki Kopernik), Maciej Miłobędzki (architekt, współzałożyciel warszawskiej pracowni JEMS Architekci), Ewa P. Porębska (architekt, redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator”), Lech Rowiński (architekt z pracowni Beton, współtwórca drewnianego kościoła we wsi Tarnów – nominowanego do nagrody Miesa van der Rohe, a także projektant ubrań, mebli, scenografii), Marlena Happach (architekt, animatorka i dydaktyk, prezes Stowarzyszenia Odblokuj, dla którego miasto jest polem analiz i interwencji wpływających na poprawę jakości życia).

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Konkursy, nagrody

Konkurs na przebudowę dzielnicy w Kanadzie

2021-01-13

Prezentujemy informacje o konkursie w Kanadzie. »

Zegar słoneczny stanie pod Wawelem...

2020-12-23

Kraków czeka na projekt unikatowego zegara słonecznego, który będzie działał również w… »

Konkurs KOŁO i Studio NOM (Nie Olewamy Miasta): Rozmowy o architekturze, obyczajach i największych sekretach przyrody

2020-07-30

Czego od przestrzeni miejskiej oczekuje jeden z najbardziej cenionych, polskich architektów? Co o słowie… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro