Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

IDEALNY ZESPÓŁ MIESZKANIOWY?

Zrównoważone koncepcje na przyszłość

2012-04-12  Autor: Krzysztof Zięba, [KK]   Źródło: Architektura-murator   Kategoria: Wiadomości z kraju

Architektura-murator i Ambasada Holandii zapraszają 21 maja 2012 roku do Klubu Kultury Saska Kępa ul. Brukselska 23, Warszawa na konferencję pod tytułem IDEALNY ZESPÓŁ MIESZKANIOWY? Zrównoważone koncepcje na przyszłość.

 

 

 

Dick van Gameren architekt, dziekan Wydziału Architektury politechniki w Delft, wykładowca w Instytucie Berlagego i na Akademii Architektury w Amsterdamie. Od 2005 roku prowadzi własną pracownię Dick van Gameren Architecten. Za projekt ambasady holenderskiej w Addis Abebie jego biuro otrzymało w 2007 roku nagrodę Agi Khana. Autor książki Revisions of space (2006). Podczas wykładu opowie o wyzwaniach, jakie stawia dziś projektowanie zabudowy mieszkaniowej, ale poruszy też kwestię niedrogiego budownictwa realizowanego w Holandii na przestrzeni ostatnich stu lat. Główny wątek będzie dotyczyć przyszłości wielkoskalowych powojennych osiedli oraz nowych typologii dla budownictwa miejskiego. Przedstawi m.in. projekt przebudowy fabryki w Hengelo z 1956 roku na apartamentowiec czy nowo powstającej dzielnicy IJburg w Amsterdamie – zawierającej zarówno mieszkania ekskluzywne, jak i socjalne.

Pieter Bannenberg architekt, absolwent Wydziału Architektury politechniki w Delf. W 1997 roku razem z Walterem van Dijkiem i Kamielem Klaassem założył pracownię NL Architects. W 2007 roku biuro wygrało konkurs na tak zwane Groninger Forum, ogromny gmach w zabytkowym centrum tego holenderskiego miasta będący połączeniem biblioteki, kina i muzeum. Do ich realizacji należą m.in.: A8ernA, zabudowa przestrzeni pod estakadą autostrady w Zaanstad, za którą w 2006 roku otrzymali Europejską Nagrodę za Miejską Przestrzeń Publiczną.

Traktując własne projekty jako punkt wyjścia, postara się wyjaśnić, jakie aspekty zrównoważonego budownictwa są najważniejsze w kontekście zapewnienia komfortu użytkownikom. Podczas prezentacji opowie m.in. o realizacji bloku mieszkalnego Kameleon w dzielnicy Bijlmermeer w Amsterdamie, wieżowca Prisima w Groningen i apartamentów Touwenterrein w miejscu XIX-wiecznej fabryki.

Frits van Dongen urbanista, absolwent Wydziału Architektury politechniki w Delft. Od 1988 roku razem z Carelem Weeberem, Pi de Bruijnem i Janem Dirkiem Peereboomem Vollerem prowadzi biuro de Architekten Cie. Do jego wielkoskalowych realizacji mieszkaniowych należą m.in. zespoły w dawnych dzielnicach portowych w Rotterdamie i Amsterdamie. Jako urbanista uczestniczył w projekcie IJburga, nowej dzielnicy mieszkaniowej holenderskiej stolicy, czy rozbudowie miasta Bolzano we Włoszech. W 2006 roku Królewski Instytut Architektów Niderlandzkich przyznał mu Kubus, nagrodę za całokształt twórczości.

Prelekcja dotyczyć będzie wielkoskalowych założeń m.in. IJburga, przy którym z ramienia miejskiego wydziału planowania współpracował. Skupi się on przede wszystkim na projekcie zagospodarowania wysp Haveneiland i Rieteilanden, które stanowić miały wzorzec dla całego założenia.

Dariusz Śmiechowski architekt specjalizujący się w architekturze zrównoważonej, publicysta i wykładowca (m.in. na Wydziale Architektury Wnętrz warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych), współtwórca projektu Polskiej Polityki Architektonicznej oraz wielu programów z zakresu edukacji architektonicznej dzieci i młodzieży. Współautor zwycięskiego projektu (wraz z Andrzejem Sołygą i Dariuszem Komorkiem) na pomnik upamiętniający katastrofę pod Smoleńskiem.

W czasie prezentacji przedstawi obecne tendencje oraz postulaty polityki mieszkaniowej w kontekście globalnych, a szczególnie europejskich rozwiązań. Na przykładzie wybranych krajów m.in.: Finlandii, Austrii i Włoch wyjaśni, jak funkcjonuje polityka miejska i jaką rolę odgrywa tam polityka architektoniczna.

Krzysztof Mycielski architekt, krytyk architektury. Współzałożyciel (1998) warszawskiej pracowni Grupa 5 Architekci. Od 2009 roku prowadzi zajęcia na studiach magisterskich z teorii architektury współczesnej na Wydziale Architektury i Budownictwa Politechniki Lubelskiej. Współautor m.in. biurowca Millenium Park w Warszawie oraz trwającej modernizacji dworca Wrocław Główny.

W swojej prelekcji poruszy m.in. temat potrzeby tworzenia tzw. przestrzeni półpublicznej i szerzej – tego, co w teorii architektury nazywane jest „przestrzenią między budynkami”, a co, według niego, we współczesnym projektowaniu i inwestowaniu w Polsce jest zaniedbywane. Na przykładzie kilku własnych realizacji pokaże możliwości zagospodarowania przestrzeni o różnym charakterze i przeznaczeniu.

Olgierd Jagiełło architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, jeden z założycieli pracowni JEMS Architekci. W latach 1984–1989 wspólnie z Jerzym Szczepanikiem-Dzikowskim prowadził pracownię autorską w ramach Spółdzielni Pracy Twórczej Architektów Plastyków. Laureat Honorowej Nagrody SARP 2002.

W wystąpieniu skupi się na własnych realizacjach mieszkaniowych. Przedstawi projekt Ursynowa Północnego z lat 1970–1976 jako przykład budownictwa prefabrykowanego i pierwszej inwestycji realizowanej w nowych warunkach ekonomicznych – osiedla przy ul. Hozjusza na Żoliborzu z 1996 roku. Odnosząc się do współczesnych zespołów mieszkaniowych zaprojektowanych w pracowni JEMS Architekci (Apartamenty Wilanowska, 19 Dzielnica, Górczewska Park, Santorini), wyjaśni, w jaki sposób zmieniają się potrzeby i oczekiwania Polaków.

Kazimierz Łatak architekt, absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego i Architektury Politechniki Krakowskiej. Od 1988 roku współpracuje z Piotrem Lewickim, z którym prowadzi Biuro Projektów Lewicki Łatak. W 2011 roku za projekt przebudowy placu Bohaterów Getta w Krakowie pracownia otrzymała Grand Prix w prestiżowym konkursie Urban Quality Award.

W prezentacji przedstawi przede wszystkim własne realizacje mieszkaniowe. Ze względu na odmienny kontekst, różną skalę, warunki finansowo-prawne i planistyczne opowie o zespołach powstałych we Wrocławiu i w Krakowie. Skupi się na tym, jak otoczenie wpływa na formę architektoniczną obiektów i przestrzeni wspólnych.

Gijs van den Boomen architekt, ukończył Wydział Architektury Krajobrazu na uniwersytecie w Wageningen. Pracował jako architekt krajobrazu i urbanista w biurach w Holandii, Szkocji i Stanach Zjednoczonych. Od 2008 roku jest jednym z dyrektorów KuiperCompagnons. Gościnnie wykłada na Uniwersytecie Wageningen i aktywnie uczestniczy w debatach publicznych w Europie i Azji.

Podczas wykładu podzieli się swoimi refleksjami na temat polsko-holenderskiej współpracy przy realizacji osiedla Portowo na terenie dawnych zakładów Polleny Lechii i portu rzecznego w Poznaniu. Uwzględniając pojęcia tożsamości, kultury współczesnej i inspiracji historią, spróbuje wyjaśnić, jak zaprojektować doskonałe osiedle mieszkaniowe.

Huub Droogh urbanista, był m.in. doradcą w ministerstwie gospodarki Holandii. W 1993 roku związał się z firmą Rothuizen van Doorn’t Hooft, a od 2008 roku jest prezesem jej polskiego biura: RDH Architekci Urbaniści. Współpracuje z uczelniami w Tilburgu, Brabancji i Poznaniu. Zajmuje się też przygotowywaniem strategii w ramach współpracy samorządów i regionów oraz doradztwem w kwestiach rewitalizacji.

Podczas prelekcji pokaże najlepsze przykłady eksperymentalnych zespołów i budynków mieszkaniowych w Holandii w kontekście istniejących tam uwarunkowań przestrzennych. Na podstawie studiów i analiz, jakie biuro RDH prowadziło w powiecie warszawskim zachodnim, przedstawi też propozycje konkretnych rozwiązań planistycznych, które można by wdrożyć w Polsce.

Zbigniew Maćków architekt, od 1995 roku prowadzi we Wrocławiu biuro Maćków Pracownia Projektowa. Przewodniczący Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów, jeden z inicjatorów budowy modelowego osiedla Nowe Żerniki. Autor m.in. gmachu Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego oraz rozbudowy i modernizacji domu handlowego Renoma we Wrocławiu.

Na przykładzie modelowego osiedla WUWA we Wrocławiu, powstałego podczas wystawy mieszkaniowej w 1929 roku, oraz realizowanego obecnie projektu Nowe Żerniki (WUWA2), który ma być jego współczesnym odpowiednikiem, postara się odpowiedzieć na pytanie, czy możliwe jest zaprojektowanie idealnego zespołu mieszkaniowego.

 

IDEALNY ZESPÓŁ MIESZKANIOWY?
Zrównoważone koncepcje na przyszłość

9.30 - 10.00 Rejestracja, wydanie materiałów konferencyjnych

10.00 - 10.10 Przywitanie gości
Marcel Kurpershoek – ambasador Holandii w Polsce, Ewa P. Porębska – redaktor naczelna „Architektury-murator”

10.10 - 10.50 Doświadczenia holenderskiej pracowni Dick van Gameren Architecten w projektowaniu współczesnych zespołów mieszkaniowych
prelegent: Dick van Gameren – założyciel biura architektonicznego Dick van Gameren Architecten

10.50 - 11.05 Pytania do prelegenta

11.05 - 11.45 Doświadczenia holenderskiej pracowni NL Architects w projektowaniu współczesnych zespołów mieszkaniowych
prelegent: Pieter Bannenberg – współzałożyciel biura architektonicznego NL Architects

11.45-12.00 Pytania do prelegenta

12.00-12.20 Przerwa na kawę

12.20 - 13.20 Projekt nowej dzielnicy Amsterdamu – IJburg. Doświadczenia w projektowaniu, współpracy i koordynacji prac przy ogromnych założeniach urbanistycznych
prelegent: Frits van Dongen – urbanista, założyciel biura architektonicznego de Architecten Cie, odpowiedzialny za przygotowanieprojektu zagospodarowania dwóch pierwszych wysp, mających stanowić wzorzec dla całego założenia IJburga

13.20 - 13.35 Pytania do prelegenta

13.35 - 14.15 Lunch

14.15 - 16.00 Panel dyskusyjny: Czy możliwe jest stworzenie osiedla idealnego?
prowadzenie: Zbigniew Maćków – architekt, założyciel wrocławskiego biura architektonicznego Maćków Pracownia Projektowa.
Przewodniczący Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów

Wypowiedzi prelegentów:
14.15 – 14.30 Polityka mieszkaniowa – perspektywa polska na tle strategii europejskich
prelegent: Dariusz Śmiechowski – architekt, specjalizuje się w architekturze zrównoważonej, wykładowca na
warszawskiej ASP
14.30 – 14.45 C zym różnią się realne potrzeby mieszkańców od tego, co proponują architekci i co oferują deweloperzy. Jak powinno
się projektować osiedla mieszkaniowe?
prelegent: Krzysz tof Mycielski – współzałożyciel warszawskiej pracowni architektonicznej Grupa 5 Architekci
14.45 – 15.00 Jak zmienił się sposób projektowania budownictwa mieszkaniowego na przestrzeni lat. Oczekiwania deweloperów
i mieszkańców wczoraj i dziś
prelegent: Olgierd Jagiełło – współzałożyciel warszawskiej pracowni architektonicznej JEMS Architekci
15.00 – 15.15 Projektowanie zespołów mieszkaniowych a budżet – czy możliwe jest zaprojektowanie zarówno wartościowego
architektonicznie, jak i zgodnego ze zrównoważonym rozwojem budynku mieszkalnego w ramach niewielkiego
budżetu?
prelegent: Kazimierz Łatak – współzałożyciel krakowskiego biura architektonicznego Biuro Projektów Lewicki Łatak
15.15 – 15.30 Różnice między projektowaniem osiedli mieszkaniowych w Polsce i Holandii na przykładzie pilotażowego osiedla
Portowo na terenie dawnych zakładów Polleny Lechii i nieczynnego portu rzecznego w Poznaniu
prelegent: Gijs van den Bomen – dyrektor holenderskiej pracowni architektonicznej Kuiper Compagnons
15.30 – 15.45 U warunkowania przestrzenne zrównoważonego budownictwa mieszkaniowego: prawdziwe wyzwanie dla planistów
prelegent: Huub Droog h – holenderski urbanista, prezes RDH Architekci Urbaniści
15.45 – 16.00 Podsumowanie: Czy możliwe jest stworzenie osiedla idealnego? – omówienie projektów: osiedle idealne WUWA
(1929) i modelowe osiedle Nowe Żerniki (2012)
Zbigniew Maćków

16.00 - 17.40 Dyskusja z udziałem zaproszonych gości oraz publiczności

Udział w konferencji wyłącznie po wysłaniu zgłoszenia na adres: architektura_org@murator.com.pl Liczba miejsc ograniczona

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2025 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro