Akademia Małego Architekta - co nowego?

Patronat Medialny Portalu W-A.pl

12-04-2012  Autor: Iwona Cała i Maria Rauch   Źródło: www.akademiama.blogspot.com   Kategoria: Patronaty

Akademia Małego Architekta, działająca w Centrum Łowicka, to oparta na metodzie warsztatowej - regularna ''szkoła'' architektury dla dzieci. Zajęcia AMA odbywają się w rytmie cotygodniowym i przeznaczone są dla 7-9- latków, które dopiero zaczynają swą przygodę z edukacją w szkole podstawowej w ogóle.

AMA rozwija u dzieci zainteresowanie otaczającym je światem, tym naturalnym i zabudowanym, kieruje uwagę dzieci na otaczającą je przestrzeń, i na fakt, jak w prosty sposób można ją zmieniać. Uczymy tego jak obserwować i w sposób kreatywny kształtować świat wokół siebie.

Fot.1 zdjęcie pochodzi z serii majowych warsztatów AMA w BUW-ie
Warsztat „zielono mi”- modele stworzone przez dzieci w trakcie tego warsztatu zostały
wyeksponowane w przestrzeni wystawy przez cały okres jej trwania.

Kiedy to się zaczęło?

Inauguracja działalności AMA miała miejsce w maju 2011 roku, kiedy to po raz pierwszy - podczas corocznej wystawy architektonicznej „Plany na Przyszłość” w Bilbliotece Uniwersytetu Warszawskiego - podjęto próbę przybliżenia zagadnień architektonicznych nie tylko dorosłym ale również i dzieciom.

Seria trzech pilotażowych warsztatów w BUWie miała tak silne działanie, że to dzieci zaczęły oprowadzać rodziców po wystawie, a nie na odwrót...

fot.2 zdjęcie pochodzi z serii majowych warsztatów AMA w BUW-ie
Uczestnicy warsztatów z zapałem przyglądali się przestrzeni wystawy i tłumaczyły swym
rodzicom na czym polega robienie modeli architektonicznych.

Na czym polega wyjątkowość Akademii Małego Architekta?

REGULARNOŚĆ

Taki charakter zajęć pozwala dzieciom w sposób stopniowy poznawać tajniki przestrzeni i architektury. Udział w cyklu miesięcznym daje możliwość zapoznania się z określonym zagadnieniem – innym w każdym miesiącu. A w całym cyklu rocznym - systematycznej nauki zagadnień związanych z projektowaniem oraz utrwalania zdobytych umiejętności. Dzięki temu na każdych kolejnych zajęciach uczestnicy wykazują się coraz szerszą wiedzą, zdolnościami manualnymi I kreatywnością.

AUTORSKI PROGRAM

Program warsztatów został opracowany w całości na potrzeby Akademii Małego Architekta i dostosowany do regularności i długości trwania całego cyklu. Uczestnicy warsztatów stopniowo poznają podstawowe pojęcia, reguły i tajniki dobrych przestrzeni, co jest warunkiem udanej zabawy w projektowanie. Każdy warsztat przypomina prawdziwe architektoniczne projektowanie: od pomysłu, przez szukanie inspiracji, dyskusję i prezentacje projektów do realizacji – w tym przypadku budowania modeli :) Program AMA został stworzony przez architektki: Marię Rauch i Iwonę Całę. Warsztaty wspierają nauczyciele, pedagodzy, zaproszeni goście, eksperci z dziedzin sztuki, ekologii, inżynierii.

TWORZENIE MODELI

AMA, poza regularnością, nie ma jednak wiele wspólnego z tradycyjną szkolną nauką. Zajęcia mają formę warsztatów i zabawy, traktowane są bardziej jako sposób na rozwinięcie świadomości przestrzennej dzieci, zainteresowania ich troską o najbliższe otoczenie i ukazanie wartości samego udziału w kreowaniu otoczenia, niż jako metoda przekazywania „suchej” wiedzy. Pracujemy głównie na modelach przestrzennych w dużej i małej skali. Posługując się materiałami naturalnymi i stawiając na proste techniki, uczymy się przy tym dużo o ekologii, przetwarzaniu i szacunku do środowiska.

BLOG

Wszystkie zajęcia są chronologicznie dokumentowane w postaci wpisów na blogu AMA. Jest to cenne dla uczestników warsztatów, jak i dla rodziców, poszukujących prostych i kreatywnych rozwiązań na pytanie: w co się bawić?

PRACA W GRUPIE

Uczestnicy Akademii Małego Architekta zaczęli tworzyć zespół, który w każdym kolejnym miesiącu zajęć zdolny jest do większej współpracy i podejmowania wspólnych decyzji. Każde z dzieci ma możliwość rozwijania własnych umiejętności komunikacyjnych, wyrażania opinii i prezentacji. Jednocześnie, przy działaniach w grupie, dzieci mają okazję debatować, spierać się i dochodzić do wspólnych rozwiązań.

Warsztaty Akademii Małego Architekta objęte są honorowym patronatem Stowarzyszenia Architektów Polskich

Za nami:

wrzesień /październik:
forma, faktura, kolor i wzór oraz rytm, akcent i kompozycja
wrzesień 2011:
warsztat FORMA

listopad / grudzień
pierwsze budowanie domów na drzewie, na wodzie, mobilne domy, pierwsze papierowe konstrukcje, indiańskie tipi, namioty, szałasy i inne domy świata
grudzień 2011:
warsztat DOMY Z GŁOWĄ

styczeń / luty / marzec
budujemy z ulubionych – wybranych droga głosowania materiałów budowlanych, a są to: drewno, glina i materiały recyklingowe.
luty 2012:
warsztat GLINA i CEGŁA

 

Wkrótce w AMA:

kwiecień
JAK TO DZIAŁA?
czyli tajemnice niezwykłych konstrukcji

maj
KTO TO ZAPROJEKTOWAŁ?
czyli tajemnice znanych architektów.

czerwiec
W CO SIĘ BAWIĆ?
czyli co nieco o miejscach dla dzieci: plac zabaw, klocki do nauki, wakacyjny domek...

więcej na:
www.akademiama.blogspot.com

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com