Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

MOA screen

Informacja Prasowa

2012-03-26  Autor: Marek Maciuba   Źródło: MOA s.c Marek Maciuba Wojciech Łanecki    Kategoria: Wiadomości z kraju

MOA poszukuje partnera strategicznego w związku z otrzymaniem dofinansowania na MOA SCREEN. Wartość projektu 2 612.000 zł, kwota dofinansowania 1 740.400 zł.

Idea projektu

Projekt polega na stworzeniu z pomocą inwestora strategicznego oddziału MOA screen w Szubinie, który będzie produkował transparentne systemy fasadowe MOA screen. www.moascreen.pl
Systemy MOA screen są wykorzystywane w architekturze dużej jako transparentne elewacje i fasady medialne, w architekturze małej do budowania transparentnych ścian działowych, balustrad, stoisk targowych a w architekturze ogrodowej do budowania pergoli. Systemy MOA screen mogą znaleźć swoje zastosowanie w nowoczesnych technologiach tworzenia upraw pionowych jako fotobioreaktory czy tworzyć wielkopowierzchniowe żaluzje solarne do pozyskiwania energii elektrycznej z budynków.
Systemy fasadowe MOA screen są wykonane w innowacyjnej technologii połączenia lin ze stali nierdzewnej oraz wplecionych w nie tulei ze stali bądź z tworzyw sztucznych tworzących uchwyty. W te uchwyty wsuwane są rozmaite profile z aluminium, stali czy tworzyw sztucznych, tak aby tworzyć szeroką gamę rozwiązań dekoracyjnych, a także profile LED do tworzenia fasad medialnych, profile solarne do żaluzji solarnych. Technologia ta została zaprojektowana szczególnie z uwzględnieniem zarówno istniejących już fasad jak i nowo powstających budynków i dzięki swojej transparentności doskonale adaptuje się do danej lokalizacji.

Przykład realizacji konkurencji można zobaczyć pod tym linkiem www.youtube.com/watch?v=sPoBp5LRe5E

Dorastając w Polsce w otoczeniu szarej komunistycznej architekturze przestrzeni miejskiej poszukiwaliśmy rozwiązania, które nadałoby tzw. drugą skórę budynkom. Zamiast je burzyć, chcieliśmy dać im drugie życie w formie innowacyjnego systemu fasadowego. Systemu, który byłby zgodny z nowymi trendami architektury jak, zrównoważone budownictwo, zielona architektura, rolnictwo miejskie, farmy pionowe, architektura medialna, transparentne fasady. System, który wyznaczałby nowe standardy w projektowaniu fasad i który byłby łatwy do zainstalowania zarówno na istniejących budynkach jak i nowo powstających.

W 21 wieku architektura powinna odzwierciedlać mentalność społeczeństwa komunikacyjnego. Wierzymy, że to właśnie dzięki fasadzie medialnej w postaci MEDIA screen możemy tworzyć medialną architekturę. MEDIA screen zrewolucjonizuje sposób komunikowania się reklamodawców z otoczeniem. www.youtube.com/watch?v=tiFkmQTm4o0

Nowoczesna architektura wymaga nowego podejścia  w projektowaniu fasad, które będą poddawały się wizualnym transformacją związaną z odległością o budynku, kątem patrzenia i nasłonecznienia.

MOA screen doskonale spełnia te założenia


Wierzymy, że energia słoneczna jest energią przyszłości. Nowa generacja ultra cienkich paneli fotowoltaicznych w połączeniu z dyrektywami unijnymi, które mówią, że od 2020r. wszystkie nowo powstałe budynki użyteczności publicznej będę musiały mieć zerowy współczynnik energochłonności stwarzają doskonałe warunki dla produktu SOLAR screen.


Do 2050 roku liczba ludzi na Ziemi ma wzrosnąć o 3 miliardy. Aż 80 procent populacji będzie wtedy mieszkać w miastach – już teraz to około połowa ludzkości. Żeby wszystkich wyżywić, potrzebny będzie dodatkowy obszar ziemi uprawnej wielkości Brazylii i Libii razem wziętych.
Uważamy, że ludzie będą się przestawiać na własne uprawy bez konieczności posiadania działki czy ogródka. MOA screen daje możliwość stworzenia pionowych ścian do uprawy roślin i warzyw.


Ponadto uważamy, że MOA screen może być  wykorzystane do przyszłościowych zastosowań, do których chcemy zrobić badania wraz z Narodowym Centrum Transferu Technologii.

Przewaga konkurencyjna
Dzięki właściwościom innowacyjnego splotu z lin ze stali nierdzewnej w postaci wytrzymałości i trwałości, estetycznego wyglądu, giętkości i elastyczności można budować niemalże nieograniczone jednolite powierzchnie  pozbawione jakichkolwiek połączeń. System dostarczany jest w roli i jest bardzo prosty w montażu. Wystarczy go rozwiesić pomiędzy dwoma punktami konstrukcyjnymi. MOA screen nie potrzebuje dodatkowej podkonstrukcji a jedynie w przypadku wysokich fasad, dystansów co 3m, które eliminują efekt uderzania systemu o budynek w przypadku silnego wiatru.  System może być także produkowany jako sam łańcuch, co wpływa na minimalizację kosztów logistycznych. Serwis odbywa się przez wysunięcie wadliwego profilu i zastąpienie go nowym.

Dzięki naszemu systemowi udało się obniżyć koszt samej matrycy, która stanowi zaledwie 20% kosztów siatki używanej do produkcji konkurencyjnej fasady medialnej. Oprócz ceny udało się zwiększyć poziom transparentności, który jest bardzo istotny przy instalowaniu fasad medialnych na budynkach, gdzie wymagana jest odpowiednia ilość naturalnego światła. Nasz system posiada 85% transparentności podczas gdy konkurencyjne tylko 60%. Poziom transparentności regulowany jest przez gęstość oraz średnicę profili. Zmniejszyliśmy też wagę o około 40%, co jest także istotne przy transporcie i montażu.

Status  projektu

Firma zgłosiła MOA screen do ochrony patentowej na Polskę i Europę i ma możliwość rozszerzenia ochrony na dowolne kraje. MOA stworzyła rodzinę produktów w postaci: MEDIA screen, SOLAR screen, ALU screen, STEEL screen, PLASTIC screen, WOOD screen, które są wykorzystywane do transparentnych fasad, elewacji, ścian działowych, przestrzeni reprezentacyjnych, balustrad, stoisk targowych, pergoli, architekturze ogrodowej, przestrzeni biurowej oraz sklepowej. Produkty niemedialne są już sprzedawane przez MOA. www.moa.pl/moascreen/brochure.pdf

System miał swoją premierę na targach Budma 2011 w Poznaniu. Do tej pory wystawiany był na targach Euroshop w Duessoldorfie, CODE 11 w Kopenhadze, Łódź Design Festiwal  ,a w tym roku na Casa w Salzburgu. System MOA screen został zakwalifikowany do prestiżowego konkursu www.designedinpoznan.pl i będzie pokazywany na międzynarodowych wystawach począwszy od światowej wystawy design w Mediolanie, która odbędzie się w kwietniu 2012r. W ramach konkursu będzie wystawiany także na: Arena Design w Poznaniu, DMY International Design Festiwal Berlin, urodziny Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, Europejski Tydzień Regionów i Miast w Brukseli (Open Days).
Poniżej fotorelacja z imprez targowych z 2011r.

1. www.moa.pl/#/pl/news/28/%C5%9Bwiatowa_premiera_transparentnych_system%C3%B3w_fasadowych_moa_screen_na_targach_budma/
2. www.moa.pl/#/pl/news/30/moa_screen_z_systemem_p%C3%B3%C5%82kowym_na_targach_euroshop_w_duesseldorfie/
3. moa.pl/#/eng/news/35/_explosions_from_moa_screen_at_%C5%82%C3%B3d%C5%BA_design_festival/

Dalsze informacje dla zainteresowanych po kontakcie z MOA SCREEN.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2025 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro