BudCud w ścisłym finale!

PLAN ZAGOSPODAROWANIA WYSP NA RZECE DNIEPR W KIJOWIE

21-02-2012  Autor: [KK]   Źródło: BudCud   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Projekt zagospodarowania wysp na rzece Dniepr w Kijowie autorstwa zespołu BudCud został uznany za jedną z ośmiu najlepszych propozycji w konkursie.

ROK 2012

KLIENT ADMINISTRACJA MIASTA KIJÓW

LOKALIZACJA KIJÓW, UKRAINA

PROGRAM PLANOWANIE PRZESTRZENNE

POWIERZCHNIA 1840 HA

STATUS KONKURS, FINALISTA

ZESPÓŁ BUDCUD (AGATA WOŹNICZKA, MATEUSZ ADAMCZYK), MARCELINA KOLASIŃSKA

Wyspy na rzece Dniepr w Kijowie są miejscem aktywnego wypoczynku, rekreacji oraz zapoznawania się ze wspaniałym światem flory i fauny. Takie powinny pozostać również w przyszłości.  Wyzwaniem jest wprowadzić brakującą infrastrukturę w taki sposób, by wyspy stały się zrównoważonym, a technologicznie zaawansowanym archipelagiem.

Propozycja zagospodarowania wysp na Dnieprze w pełni respektuje i podkreśla ich 'genius loci' - na obszarach najbardziej dzikich interwencje są ledwie widoczne; natomiast tam, gdzie wyspy wizualnie korespondują z Kijowem, projekt ma wyraźny charakter urbanistyki miejskiej.

Kolejne strefy ochrony przyrody zostały wyróżnione  poprzez wprowadzenie pętli, pasów, ścieżek i małych obiektów- mikro wysp, które tworzą sieci połączeń.

Proponujemy trzy główne elementy scalające zagospodarowanie 'Pereł Dniepru'. Tymi elementami są:

1. pętla, która otacza teren wyspy Muromets sprawia, że wyspa staje się rezerwatem przyrody poświęconym poznawaniu świata natury.

2. pas na wyspach Truhanov, Dolobetskyi i Venetsiansky zachowuje charakter barokowej osi ogrodowej- to nowy zrównoważony park aktywności, który otaczają tereny parku przyrodniczego oraz tereny rekreacyjne.

3. sieć tras wodnych łącząca wyspy: Galernyi, sztuczną wyspę, Vodnikov, Zhukiv, Kozachyi i Olzhin, która buduje specyficzny archipelag wysp-obiektów na rzece.

Kompleksowość planu zagospodarowania prawie dwóch tysięcy hektarów wymaga fazowania.

W pierwszej fazie należy zorganizować archipelag wysp przy pomocy bezpośrednich połączeń między wyspami.

Trzeba chronić zastany stan środowiska przyrodniczego archipelagu (jego ekosystem) oraz istniejące korytarze ekologiczne i połączenia między wyspami.

Należy wyraźnie wystrefować obszar, a następnie połączyć ze sobą nowo powstałe strefy.

Kolejną fazą rewitalizacji terenów wysp w Kijowie jest zaprojektowanie matriksu mikr-wysepek dedykowanych kolejnym funkcjom, które zapewnią potrzebną infrastrukturę.

Wymienione interwencje powinny sprawić, że w ciągu następnych 40-50 lat wyspy na Dnieprze zyskają rangę atrakcji narodowej.

Wyspy Kijowa powinny stać się kompleksowym parkiem krajobrazowym, gdzie nowoczesne technologie dopełniają niesamowite scenerie wysp pełnych bujnej roślinności i zróżnicowanej fauny.  Gdzie można się świetnie bawić!

po kliknięciu powiększenie

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com