Dane z Europy napawają optymizmem

Informacja Prasowa

07-02-2012  Autor: Krzysztof Wańczyk Analityk Inwestycje.pl   Źródło: inwestycje.pl   Kategoria: Wiadomosci ze Świata

Początek tygodnia na głównych rynkach walutowych rozpoczyna się bardzo niestabilnie. Głównym fundatorem rozchwiania emocji inwestorów jest Grecja, której problemy nie schodzą z ust każdego tradera. Dodatkowo wewnętrzna niestabilność polityczna zdecydowanie utrudnia proces umocnienia europejskiej waluty względem dolara.

Tymczasem coraz głośniej mówi się o wyjściu Grecji ze strefy euro. Taka opcja była już wprawdzie wcześniej rozważana, ale teraz w obliczu braku konsensusu między politykami ws. uchwalenia nowego programu oszczędnościowego, opuszczenie eurogrupy jest coraz odważniej rozważana na europejskiej arenie politycznej. Według medialnych doniesień premier Grecji Lukas Papademos polecił resortowi finansów przygotować dokument mówiący o ekonomicznych konsekwencjach rezygnacji z euro. W jego ocenie greckie społeczeństwo powinno dokładnie wiedzieć jakie są konsekwencje bankructwa i wyjścia ze strefy euro. Być może specjalny raport przedstawiający ekonomiczne skutki tej decyzji uświadomi grono decydentów odpowiedzialnych za kluczowe reformy w kraju. W przypadku braku podjęcia jakichkolwiek działań przez greckie władze, wypłata drugiej transzy pomocowej dla kraju zostanie zablokowana. Trudno obecnie wyrokować, jaki wpływ taka sytuacja miałaby na rynki. Niemniej trzeba było liczyć się początkowo z dużą niestabilnością notowań głównych par walutowych.

Abstrahując od tematu greckiego warto zwrócić na dzisiejsze dane makro ze Starego Kontynentu, które kolejny raz pozytywnie zaskakują. Indeks Sentix, obrazujący oczekiwania inwestorów finansowych gwałtownie wzrósł. Jest to pozytywny sygnał dla europejskich rynków, gdyż wartość indeksu jest najwyższa od pół roku. Pozytywne doniesienia doszły również z Niemiec, gdzie opublikowano dziś poziom zamówień w przemyśle w grudniu, który wzrósł o  1,7 proc. przy konsensusie zakładającym 1 proc. To kolejny pozytywny sygnał  świadczący o tym, że gospodarka naszych zachodnich sąsiadów pomimo recesji radzi sobie całkiem przyzwoicie.

Na rynku EUR/USD układ sił między popytem, a podażą był względnie wyrównany. Druga połowa sesji była zdecydowanie lepsza dla byków. Taka tendencja powinna ulec utrzymaniu, o ile nie napłyną negatywne wiadomości z Aten. Zakładając scenariusz pozytywny, w którym to spotkanie greckich liderów partyjnych z premierem Grecji Lukasem Papademosem zakończy się porozumieniem należy przypuszczać, że nowe maksima na tym rynku będą w zasięgu ręki.

Podobny scenariusz kreślę na rynku GBP/USD. Ostatnio rynek walczy z psychologicznym oporem w rejonie 1,5860. Póki, co próby przełamania tego poziomu kończą się fiaskiem. Niemniej, byki bogate o nowe doświadczenia mogą tym razem zmobilizować się i wyjść nad ten poziom. Linia obrony usytuowana jest w rejonie 1,5725. Dopóki znajdujemy się nad tym wsparciem, dopóty strona popytowa powinna trzymać stery.

Tymczasem na rynku USD/CHF kształtuje się nam konsolidacja w szerokim zakresie wahań(0,9120-0,9260). Wczoraj testowaliśmy górne ograniczenie tego kanału, co sprowokowało niedźwiedzie do wyjścia z kontratakiem. Póki, co najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest ruch „od bandy do bandy”. W związku z tym, obowiązującym celem jest poziom wsparcia 0,9120.

Krzysztof Wańczyk

Analityk Inwestycje.pl

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com