Uczestniczyło w nich ponad 40 wystawców z Niemiec, Holandii i USA. Galeria BB, jako jedyna polska galeria, została zaproszona do udziału w prezentacji współczesnej sztuki w Zagłębiu Ruhry.
Galerie i artyści zaprezentowali swoje prace na powierzchni ponad 5000 m2, w 5 halach, na terenie zrewitalizowanej kopalni węgla Zollverein w Essen znajdującej się od 2001 roku na Liście Kulturowego Dziedzictwa UNESCO. http://www.zollverein.de/upload/Dokumente/Zollverein_Lageplan.pdf
Tę „najpiękniejszą kopalnię świata” odwiedza co roku ponad milion osób. Na jej terenie, zajmującym obszar aż 100 hektarów, odbywają się wystawy sztuki i designu, koncerty, warsztaty, targi, konferencje i mnóstwo imprez adresowanych do rodzin z dziećmi.
Kopalnia i koksownia węgla Zollverein, największa w Europie, istniała przez 130 lat. Zamiast ją rozbierać, z początkiem lat 90 zaczęto adoptować pokopalniane budynki na centrum kultury Zagłębia Ruhry. Od 1997 r. w byłej kotłowni, zmodernizowanej przez Normana Fostera, działa największe na świecie muzeum designu, Red Dot Design Museum, prezentujące laureatów prestiżowej światowej nagrody Red Dot i ich prace.
W czasie Targów odbyły się otwarte dla publiczności warsztaty i panele dyskusyjne oraz kilka wystaw towarzyszących m.in. interesująca prezentacja prac studentów Uniwersytetu Sztuki „Folwang”, założonego w Essen w 1927 roku.
W przeciwieństwie do innych targów sztuki przestrzeń wystawowa nie była podzielona na zamknięte stoiska – boksy. Dzięki temu publiczność zwiedzała ekspozycję swobodnie a sztuka miała potrzebny do jej prezentacji oddech.
Galeria BB zaprezentowała prace wykonane w różnych technikach artystycznych: malarstwo, rzeźbę, instalację, obiekt, wideo. Ich autorami byli: Grażyna Brylewska, Sylwia Górak, Michalina Kostecka, Magdalena Kucharska, Robert Olszowski, Kazimierz Pawlak, Monika Rubaniuk, Stanisław Sobota, Artur Trojanowski, Viola Tycz, Małgorzata ET BER Warlikowska, Jerzy Zajączkowski.
Największe zainteresowanie publiczności i mediów wywołał „Tort” Michaliny Kosteckiej. Jego zawartość, w przekroju tworząca tęczę, powstała z recyclingowanych ubrań. Przybrany w prawdziwy mech, oblepiający go dookoła jak lukier, z odkrojonym trójkątnym kawałkiem, jakby gotowym do zjedzenia, okazał się być najczęściej fotografowanym obiektem sztuki w obecnej edycji targów a nawet tematem w czasie jednego z paneli dyskusyjnych.
Podziw i uznanie publiczności budziły też szklane obiekty Moniki Rubaniuk: „Gniazdo” i „Jeże”. Jeże, wykonane z kawałków luster, odbijały światło i rzucały refleksy na całą halę przyciągając zwiedzających do znajdującego się na samym końcu hali stoiska Galerii BB.
Mnóstwo zapytań padło też pod adresem rzeźby Małgorzaty ET BER Warlikowskiej a jej grafika „Kids” z dzieciaczkami: Hitlerem, Stalinem i Mao Tse-tungiem wywoływała nieustannie uśmiech sympatii.
Prace pozostałych artystów zyskały także pozytywne oceny zwiedzających i właścicieli innych galerii biorących udział w targach.
Z przekazanych mi opinii i komentarzy wynikało, że prezentacja Galerii BB została uznana jako jedna z najbardziej różnorodnych, interesujących i inspirujących w tegorocznej edycji C.A.R.
Anita Bialic Galeria BB
Zdjęcia: archiwum galerii
Wejście na teren kompleksu Zollverein.
24-metrowe schody - wjazd do Muzeum Zagłębia Ruhry.
Wejście do budynku Red Dot Design Museum.
Hala, w której odbywała się wystawa prac studentów Uniwersytetu Sztuki „Folwang”.
Hala nr 5, w której znajdowały się stoiska większości galerii.
Instalacja między budynkami, w których odbywały się Targi.
Wystawa prac studentów Uniwersytetu Sztuki „Folwang”.
Wystawa prac studentów Uniwersytetu Sztuki „Folwang”.