Skośne ściany, belki podtrzymujące strop oraz brak dostępu do światła dziennego mogą przysparzać kłopotów podczas adaptacji łazienki na poddaszu. Mimo że bywają one barierami architektonicznymi, które czasami utrudniają urządzenie wnętrza, mogą też stanowić urokliwy element aranżacji. Jak więc zorganizować łazienkę na poddaszu, by zyskała na przestrzeni, była funkcjonalna i ponadto pozostała miejscem relaksu?
Dobry plan to połowa sukcesu
Adaptacja łazienki na poddaszu lub strychu to spore wyzwanie dla osób, które chcą urządzić ją w sposób estetyczny i praktyczny. Niestety skosy czy poziome belki podtrzymujące dach, choć nadają wnętrzu wyjątkowego charakteru, zabierają powierzchnię użytkową i tym samym zmniejszają przestrzeń.
– Jeżeli chcemy maksymalnie wykorzystać powierzchnię łazienki znajdującej się na poddaszu, powinniśmy funkcjonalnie rozmieścić wszystkie elementy aranżacji - mówi Anna Kowalska z firmy Deante , producenta wyposażenia kuchni i łazienek – Armaturę i meble, z których korzystamy najczęściej, warto ustawić w miejscach, do których mamy swobodny dostęp. Np. na długich, prostych ścianach najlepiej umieścić grzejniki, lustro czy umywalkę. Z kolei dla bidetu, sedesu czy wanny idealna lokalizacja znajduje się w tzw. przestrzeni nieużytkowej, czyli przy krótkich ściankach kolankowych.
Przestrzeń znajdująca się bezpośrednio pod skosami jest ponadto doskonałym miejscem na montaż półek na ręczniki, siedziska dla dziecka czy umieszczenie tam kosza na bieliznę. Dodatkowo warto usunąć z łazienki urządzenia, których nie używamy na co dzień (np. pralkę) – dzięki temu zyskamy cenny metraż, który będziemy mogli dowolnie zagospodarować.
Wanna czy natrysk?
Podczas urządzania łazienki na poddaszu bardzo ważny jest właściwy dobór armatury sanitarnej - jej wielkość i kształt znacząco wpływają na ogólny wygląd wnętrza. Pamiętajmy, że nieodpowiednio dopasowana kabina prysznicowa lub wanna mogą nie tylko „ukraść” cenną przestrzeń, ale i sprawić, że korzystanie z łazienki będzie znacznie utrudnione.
- W niewielkich pomieszczeniach zaleca się instalację narożnych, półokrągłych kabin prysznicowych – podpowiada Anna Kowalska z firmy Deante – Zajmują niewiele miejsca, przez co są bardziej funkcjonalne niż wanny. Ponadto lepiej wybrać kabinę z przesuwanymi ścianami – modele z drzwiami otwieranymi potrzebują więcej przestrzeni, by móc nimi swobodnie manewrować.
Cennym rozwiązaniem jest montaż instalacji podtynkowych. Ukrywają one zbędne elementy hydrauliczne pod ścianą lub sufitem, dzięki czemu na wierzchu pozostają jedynie głowice, wylewki lub dysze natryskowe. Dodatkowo instalacja systemów podtynkowych nadaje wnętrzu funkcjonalny i nowoczesny design – w tym przypadku, montując odpływ w podłodze, możemy zrezygnować z tradycyjnego brodzika, oddzielając obszar prysznica szklanymi ścianami. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy sami wyznaczyć nawet niestandardową przestrzeń kąpielową i optycznie powiększyć łazienkę – przezroczyste szyby działowe będą bowiem odbijały światło dzienne i sztuczne.
Najważniejsze jest światło
Częstym problemem występującym w łazienkach na poddaszu, jest ograniczony dostęp do światła dziennego lub jego całkowity brak. Dlatego w takim wnętrzu bardzo ważny jest montaż kilku rodzajów oświetlenia. Najważniejsze jest źródło główne – w tym celu warto zamontować w suficie rząd małych lampek halogenowych, które równomiernie będą rozświetlały całą przestrzeń. Dobrą alternatywą na uzyskanie dodatkowego oświetlenia w pomieszczeniu może być np. podświetlenie kabiny prysznicowej, półek czy lustra nad umywalką oraz odpowiedni dobór płytek ceramicznych. Jeżeli zdecydujemy się na jasne, błyszczące lub matowe kafle w odcieniach bieli, beżu lub błękitu - optycznie powiększymy naszą łazienkę. Dodatkowo jasne kolory sprawią, że pomieszczenie będzie wyglądać nie tylko przestronnie, ale i szykownie.
Planując zagospodarowanie małej łazienki, należy pamiętać, że ważny jest w niej każdy centymetr i nie warto przytłaczać wnętrza przedmiotami, których nie używamy na co dzień. Dzięki minimalizmowi uzyskamy maksimum powierzchni użytkowej, funkcjonalności oraz elegancji.
Wasze opinie
Dodaj komentarz:
Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl
Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl