Kamień to niezwykle nowoczesny materiał, który odmieni charakter każdej elewacji. Najlepsza w Europie Środkowo-Wschodniej okazja do poznania najnowszych trendów w zakresie wykorzystania kamienia w architekturze, wzornictwie, wnętrzarstwie i architekturze krajobrazu już w dniach 9-12 listopada podczas poznańskich targów KAMIEŃ-STONE.
Kamień działa na wyobraźnię inwestorów – można to wywnioskować, dokonując przeglądu realizacji architektonicznych z ostatnich lat. Surowiec, będący kiedyś symbolem luksusu i przywodzący na myśl architekturę śródziemnomorską, coraz częściej pojawia się także na polskich ulicach. Przystępne ceny nawet egzotycznych odmian kamienia i ogromne możliwości technologiczne w zakresie obróbki i wykorzystania kamienia naturalnego kuszą także architektów.
KAMIENIA WARTO DOTKNĄĆ
Wiedzy na temat rodzajów kamienia, które można zastosować w budynku, warto już na poziomie projektowania zasięgnąć od specjalistów – czyli przedstawicieli branży kamieniarskiej. Aż 300 firm, które zajmują się wydobyciem, cięciem, piaskowaniem czy szlifowaniem kamienia, będzie służyło pomocą podczas Targów Branży Kamieniarskiej KAMIEŃ-STONE 2011. W tym samym miejscu będzie można zobaczyć próbki kamienia i wybrać taką jego odmianę, która będzie najbardziej spójna z wizją projektanta.
Brak bezpośredniego kontaktu z surowcem i poleganie wyłącznie na zdjęciach z katalogów uchodzi wśród kamieniarzy za jeden z najpoważniejszych błędów popełnianych przez architektów. Brak wizyty w zakładzie kamieniarskim lub na targach branżowych, gdzie oferta kilkudziesięciu kamieniołomów i importerów kamienia zgromadzona jest w jednym miejscu, może skutkować głębokim rozczarowaniem inwestora. Każda kamienna płyta to absolutny unikat pod względem kolorystyki i rysunku i efekt końcowy może być skrajnie różny od tego zaplanowanego na podstawie katalogu.
Wizyta na targach KAMIEŃ-STONE w Poznaniu może stać się dla wielu architektów, którzy nie mają na co dzień kontaktu z kamieniarstwem, objawieniem. Zaawansowana technologia zastosowana w ogromnych maszyn do obróbki kamienia, zwłaszcza ultraprecyzyjnych waterjetach, otwiera przed projektantem zupełnie nowe możliwości wykorzystania kamiennych detali, nadających charakteru zarówno elewacji, jak i wnętrzu.
POZNALI SIĘ NA KAMIENIU
Świeże designerskie i architektoniczne pomysły prezentowane podczas targów KAMIEŃ-STONE będą służyć za inspirację dla tych, którzy chcieliby spróbować projektowania w kamieniu.
Efekty zorganizowanego przez redakcję „Nowego Kamieniarza” konkursu będzie można zobaczyć na wystawie „Projektowanie w Kamieniu”. Projekty autorstwa młodych adeptów wzornictwa i architektury, oparte w znacznym stopniu na wykorzystaniu kamienia, zostały zrealizowane przez pracownie kamieniarskie.
Natomiast redakcja „Świata Kamienia” wyróżni podczas targów najlepsze realizacje wykonane z wykorzystaniem kamienia naturalnego nagrodami „Kamień 2011”. Na terenie targów będzie można zobaczyć specjalną wystawę, na której zostaną zaprezentowane nagrodzone realizacje.
FACHOWA WIEDZA DLA ARCHITEKTÓW KRAJOBRAZU
Na szczególną uwagę architektów krajobrazu zasługuje cykl seminariów w dniu 11 listopada. Eksperci z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz z Politechniki Wrocławskiej poruszą tematykę wykorzystania kamienia w parkach, ogrodach, w przestrzeni miejskiej oraz opowiedzą o znaczeniu nieczynnych kamieniołomów w krajobrazie.
O artystycznym wykorzystaniu kamienia w architekturze opowie w dniu 10 listopada szef Stowarzyszenia Polskich Artystów Mozaiki, Lubosz Karwat.
Organizatorami targów są Międzynarodowe Targi Poznańskie i firma Geoservice-Christi. Informacje o targach i programie: www.kamien-stone.pl lub www.kamien-stone.mtp.pl