Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Wystawa 'Design w terenie! Mstów 2011'

Patronat Medialny Portalu W-A.pl

2011-10-25  Autor: Marta Więckowska zespół Design Silesia   Źródło: www.design-silesia.pl   Kategoria: Patronaty

We wtorek, 18 października, o godzinie 16.00 na rynku w gminie Mstów odbył się wernisaż warsztatów projektowych „Design w terenie!”.

"Design w terenie!” to warsztaty, których jednym z założeń jest włączenie mieszkańców w projektowanie przestrzenie publicznej danej gminy. Dlatego też wystawa prezentująca efekty warsztatów pokazana została w samym centrum miasta - na mstowskim rynku - przestrzeni dostępnej dla wszystkich. Chcemy tym wydarzeniem rozpocząć społeczną dyskusję nt. przestrzeni publicznej w gminie Mstów, ma być bodźcem do podjęcia konkretnych działań przez władze gminy przy czynnym udziale mieszkańców. Wystawa będzie gościć na mstowskim rynku do 25 października.

Wernisaż swoją obecnością zaszczycił Wicemarszałek Województwa Śląskiego Mariusz Kleszczewski. władze miasta oraz mieszkańcy.

 

Zgromadzonych gości przywitali i wprowadzili w tematykę i założenia warsztatów: koordynator projektu „Design Silesia II”  z ramienia Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach  oraz jednocześnie Prorektor ds. Studenckich z wyżej wspomnianej uczelni prof. ASP Wiesław Gdowicz, Wójt gminy Mstów Adam Jakubczak oraz zastępca wójta Adam Markowski.

Podczas wernisażu nie zabrakło również regionalnych akcentów. Dzięki czynnemu wsparciu mieszkańców gminy na rynku powstało stoisko gdzie każdy z zwiedzających mógł się napić grzanego jabłkowego soku - produkowanego przez lokalnych sadowników.

 

 

Prowadzący warsztaty - dr Agnieszka Szóstek oraz dr Michał Stangel - powiedzieli kilka słów o ich przebiegu oraz zaprosili uczestników to zaprezentowania swoich projektów.

W skład zespołu “Design w terenie!” weszli studenci kierunków projektowych śląskich uczelni, którzy przez 7 dni pracowali pod okiem prowadzących zmieniając przestrzeń publiczną gminy Mstów. Warsztaty miały m.in na celu włącznie mieszkańców w proces projektowy poprzez otwarte wykłady, dyskusje, rozmowy, ankiety. Grupa wypracowała 3 koncepcje ożywienia przestrzeni publicznej w Mstowie: stworzenie trasy turystycznej prowadzącej przez najbardziej interesujące miejsca w gminie, zagospodarowanie zabytkowych stodół na eko-hotele oraz zaktywizowanie Gminnego Ośrodka Kultury Kultury.

Projekt szlaku turystycznego ma na celu wyeksponowanie atrakcji, jakie czekają na turystów w Mstowie. Szlak składa się z sześciu miejsc, które nawiązują do różnych sfer życia: kultura, wyciszenie, folklor, refleksja, sport, rekreacja i historia.  Zaproponowana ścieżka po naniesieniu na mapę układa się w literę „M”.  Autorzy koncepcji sugerują, że wypracowany kształt mógłby stać się  punktem wyjścia dla identyfikacji wizualnej gminy. W projekcie, w każdym z sześciu punktów szlaku, znajdują się specjalnie zaprojektowane przestrzenie informacyjno-wypoczynkowe z siedziskami, zawierające informacje na temat odwiedzanego miejsca oraz kolejnych punktów szlaku. Miejsca te mogą stać się miejscami pikników i spotkań.

Autorzy koncepcji:

Joanna Jaroszyńska

Ewa Leśniak

Sebastian Dewerenda

Kolejna koncepcja dotyczy  terenu, na którym znajdują się pozostałości po mstowskich stodołach. Uczestnicy zaproponowali stworzenie eko-hoteli. Byłyby to nie tylko miejsca noclegowe, pozwalające na relaks i wypoczynek, których funkcjonowanie jest oparte o ekologiczny styl życia, ale również pozwalające na bardziej aktywne spędzanie czasu.

Tak sami autorzy opisują to niezwykłe miejsce:

„(...) Powstało ich około 80. Stawiano je wzdłuż kilku stodolnych ulic. Większość z nich to już ruiny. Pozostałości murów bieleją pośród bujnych traw na stoku wzniesienia. Wywołują skojarzenia z wiejskimi pejzażami z południa Europy.”

Funkcjonowanie hoteli opiera się na czterech strefach: ekologicznej, społecznej, kulturowej i gospodarczej. Koncepcja przede wszystkim promuje ekologiczny styl życia, wpisując się tym w światowe trendy. Miejscowe naturalne produkty, spokojna urokliwa okolica oraz ekologiczny sposób funkcjonowania eko-hoteli to główne atuty proponowanej odmiany, niewykorzystanego potencjału mstowskich stodół.

Autorzy koncepcji:

Sabina Sujecka

Marcin Lubecki

Ewelina Czajka

Katarzyna Pyka

Trzecia grupa podjęła się ożywienia mstowskiego rynku oraz zaadaptowania wewnętrznego podwórza Gminnego Ośrodka Kultury. Cele te mają zostać osiągnięte m.in. poprzez aktywizację społeczną mieszkańców Mstowa. Mieszkańcy gminy powinni wspólnie zaangażować się w zmianę przestrzeni publicznej GOKu poprzez wyposażanie jej w ich własne, zbędne już przedmioty (np. meble) czy odnowienie i pomalowanie ścian. Takie działania sprawią, że będą traktować tą przestrzeń bardziej jako swoją, a przez co częściej z niej korzystać.

Autorzy proponują, aby wewnętrzne podwórko Gminnego Ośrodka Kultury zostało podzielone na trzy strefy: strefę zabawy, strefę rozrywki oraz strefę kultury.  Jednym z pomysłów zagospodarowania podwórka  jest stworzenie czytelni dla lokalnej biblioteki, której funkcja mogłaby w przyszłości zostać poszerzona o kawiarnię. Innymi pomysłami zagospodarowania podwórka jest organizacja letniego kina plenerowego czy aktywności ruchowych. W okresie wiosenno-letnim działania GOKu mogłyby również przenosić się na przestrzeń rynku, np. zajęcia dla dzieci z lokalnej świetlicy środowiskowej.

Autorzy koncepcji:

Dominika Wójcki

Sara Sacała

Damian Chomątowski

W ten sposób ukształtowały się trzy koncepcje rozwoju dla Mstowa. Mamy nadzieje, że wysiłek naszych uczestników zostanie doceniony i wkrótce będziemy mogli obserwować dalsze etapy ich rozwoju i ewentualnego wdrożenia.

Wystawę będzie można obejrzeć  również podczas World Usability Day Silesia 2011, Park Chorzowski WPKiW - Hala Wystawowa "Kapelusz", 5 listopad 2011.

Marta Więckowska i Jadwiga Rataj

Relacja fotograficzna:  Radosław Kaźmierczak. 

 

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Patronaty

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2020 – internauci wybrali

2021-10-06

12 kwietnia 2021 zakończyło się głosowanie internautów w trzynastej edycji plebiscytu Polska Architektura… »

Ruszyły zgłoszenia do konkursu Baumit Fasada Roku 2021!

2021-05-20

Domy jedno- i wielorodzinne, budynki niemieszkalne, a także obiekty poddane termomodernizacji czy renowacji… »

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020 – ogłoszenie wyników

2021-05-13

Grupa Sztuka Architektury zaprasza na uroczyste ogłoszenie wyników trzynastej edycji Plebiscytu Polska… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro