Obecnie wyodrębniono 3 drogi inspiracji światem przyrody w biomimikrze jako nauce: poziom organizmu (imitacja całego organizmu lub jego części), poziom behawioralny, czyli zachowawczy (analiza przebiegu procesu występującego w organizmie) i poziom ekosystemu (zdefiniowanie czynników świadczących o sukcesie danego ekosystemu).
Aspekty dla których może odnieść się model biomimikry:
-
forma (jak wygląda)
-
materiał (z czego jest zbudowany)
-
konstrukcja (jak jest zbudowany)
-
proces (jak działa)
-
funkcja (jaką rolę pełni)
Przedstawię projekty z wykorzystaniem poziomów inspiracji światem przyrody. Jednym z pierwszych będzie model domu zaprojektowanego przez Enertia Bulding Systems enertia.com
No fuel, no power.. no problem!
Ich idea domów pasywnych z wykorzystaniem odnawialnej energii i materiałów doskonale odpowiada na potrzeby aktualnych inwestorów. Z powodu coraz większych problemów z wyczerpaniem zasobów naturalnych planety, ludzie sięgają po rozwiązania bliższe naturze.
Domy z systemem Enertia zbudowane są z lokalnej sosny źółtej południowej (odnawialne materiały), co przywiązuje je do otoczenia oraz zapewnia naturalny odzysk materiału w przyrodzie.
Budynek wykorzystuje energię słoneczną oraz geotermalną do chłodzenia i ogrzewania (odnawialna energia). Projektanci zrezygnowali z wykorzystania konwencjonalnych źródeł energii.
Moim zdaniem, zrównoważona architektura środowiskowa, z wykorzystaniem tradycyjnych metod konstrukcyjnych, pozwala na nowoczesne spojżenie na budownictwo dla tych, którzy boją się zbyt wyszukanej formy.
sundenergyhomes.com/images/SlideShow/Work.html - pod tym linkiem znajduje się slideshow pokazujący proces budowy jednego z takich domków.
Katarzyna Słowińska