WARSZTATY LETNIA OSSA 2011 - Patronat W-A.pl

Patronat Medialny Portalu W-A.pl

11-07-2011  Autor: Mateusz Mastalski   Źródło: OSSA   Kategoria: Patronaty

OSSA WCZORAJ: W październiku 1997 roku w Gdańsku odbyły się warsztaty studenckie „Było sobie miejsce...”..., właśnie wówczas zrodził się koncept związany z organizacją corocznych spotkań studentów architektury ze wszystkich wydziałów w kraju oraz idea sformalizowania działań w Stowarzyszeniu.

Głównym motorem organizacyjnym była potrzeba integracji naszego środowiska, które szukało nowych możliwości rozwoju i autodydaktyki, aktywności wykraczających poza program oferowany przez nasze uczelnie. W 1998 roku, początkowo nieformalna grupa, została oficjalnie zarejestrowana jako Ogólnopolskie Stowarzyszenie Studentów Architektury. Przez kolejne 12 lat jesienne warsztaty, gościły dwukrotnie w Gdańsku, Poznaniu, Krakowie i Gliwicach, a także w Łodzi, Szczecinie, Warszawie i Białymstoku. Na przestrzeni lat, kolejne pokolenia organizatorów doskonaliły warsztat organizacyjny i formułę warsztatów. Startowaliśmy także z nowymi projektami, m.in. letniej edycji warsztatów, w ostatnich latach goszczących w Lublinie i Częstochowie, czy też MiniOSSY, zorganizowanej przy Kongresie Architektury Polskiej w Poznaniu. OSSA była także patronem oraz pomysłodawcą wielu innego rodzaju działań studenckich, wykładów oraz konkursów. W 2006 roku z inicjatywy OSSA, podpisano obowiązujące do 2009 roku, porozumienie z Instytutem Architektury Zaawansowanej (IAAC) z Barcelony, na mocy którego polscy studenci mieli zagwarantowane miejsca na tamtejszych studiach podyplomowych. Przez wszystkie lata istnienia naszymi partnerami były różne organizacje, m.in. SARP, Izba Architektów, TUP, FTA, CEEA, FNK Bęc Zmiana, AEGEE.

 

Dotychczasowe działania OSSA stały się profesjonalnym warsztatem cenionym i znanym w kraju jak i za granicą. Tematy poszczególnych warsztatów dotykają problemów ważnych i aktualnych. Często spotykamy się z żywym zainteresowaniem ze strony władz samorządowych oraz mieszkańców. Wystarczy przypomnieć gliwickie warsztaty z 2007 roku, podczas których prezydent Katowic oraz Marszałek Województwa Ślaskiego przez kilka godzin uczestniczyli w finałowych prezentacjach projektów warsztatowych. Dzięki temu mamy świadomość, że podejmujemy tematy istotnymi i prowokujemy konkretne środowiska do dyskusji.

OSSA DZIŚ

Obecnie, nasze jesienne spotkanie jest największym tego typu przedsięwzięciem dla studentów architektury w kraju. Tygodniowe, intensywne projektowanie, ciągłe dyskusje, zajęcia w zespole, a to wszystko pod okiem znanych architektów z kraju i zagranicy. Praca w takiej atmosferze, to magnes który od kilkunastu lat przyciąga na nasze warsztaty, to też doświadczenie, na którego brak narzekamy podczas całorocznej pracy na uczelniach. OSSA jest gwarantem poszerzania horyzontów, dobrej zabawy oraz poznawania kreatywnych ludzi.

Ponadto wciąż zastanawiamy się nad nowymi sposobami promowania architektury w najbliższych nam środowiskach, nad nowymi formami rozmów o architekturze, nad nowymi metodami pracy twórczej w zawodzie architekta.

Zasięg naszej współpracy obejmuje w tym momencie już nie tylko środowisko samych architektów, ale również ludzi sztuki, designerów, grafików i osób zajmujących się naukami społecznymi. Jako młodzi ludzie wchodzący w świat zawodowy, celowo podejmujemy działania i rozmowy interdyscyplinarne – o ich słuszności przekonują nas efekty kolejnych warsztatów oraz jakość architektury powstającej jako wynik współpracy architekta z twórcami różnych dziedzin i przyszłym odbiorcą.

 

LETNIA SZKOŁA ARCHITEKTURY OSSA - [SERENDYPIA PARKU]

Serendypia (ang. serendipity) - termin stosowany na oznaczenie sytuacji, w której przypadkowo dokonuje się szczęśliwego odkrycia, zwłaszcza wtedy, gdy szuka się czegoś zupełnie innego; szczęśliwy dar dokonywania przypadkowych odkryć. przypadki prowadzące do szczęścia nieposzukiwanego

Tegoroczna Letnia OSSA odbędzie się na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Warsztaty są częścią “pikniku architektonicznego” organizowanego przez WPKiW w hali Kapelusz 23 lipca 2011, nad którego patronat honorowy objęli:

  • Marszałek Województwa Śląskiego, Pan Adam Matusiewicz,

  • Prezes Zarządu Oddziału SARP w Katowicach, mgr inż. arch. Krzysztof Gorgoń,

  • Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, prof. nzw. w Pol. Śl., dr hab. inż. arch. Krzysztof Gasidło,

  • Rektor Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach, prof. WST dr inż. arch. Andrzej Grzybowski.

 

Temat warsztatów:

Tematem warsztatów jest opracowanie koncepcji tymczasowego pawilonu, który będzie mógł stanąć na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. Chcemy zaproponować obiekt, który dopełni i podkreśli urodę krajobrazu parku, pełniąc rolę serendypii. Zaprojektowana nowa - tymczasowa struktura pawilon lub altana, może być wzbogacona o dodatkowe funkcje zaproponowane przez uczestników warsztatów. Lokalizacja obiektu w dowolnym, wybranym miejscu na terenie parku. Opracowywany projekt powinien być możliwy do realizacji. Preferowane jest użycie materiałów wtórnych (np. palety EUR). Uzyskane koncepcje zostaną publicznie zaprezentowane, podczas “pikniku architektonicznego” organizowanego przez WPKiW. Zaproponowane pomysły muszą zostać przedstawione w postaci makiety w dowolnej skali. Możliwe jest przeprowadzenie konkursu, na najlepszy projekt – nagroda to realizacja zaproponowanej koncepcji. W składzie jury - przedstawiciele zarządu WPKiN oraz zaproszeni architekci.

Plan warsztatów:

(godziny orientacyjne)

18.07.2011

10.00 - 12.00 rejestracja uczestników warsztatów, wprowadzenie uczestników do tematu warsztatów

12.00 - 14.00 wykład wprowadzający dla uczestników warsztatów prowadzony przez dr Ryszarda Nakoniecznego

14.00 - 16.00 zapoznanie się z miejscem warsztatów (przewodnik)

16.00 - 17.00 przerwa

17.00 - ... praca warsztatowa w grupach

19.07.2011

9.00 - 13.00 praca warsztatowa w grupach

13.00 - 15.00 przerwa

15.00 - ... praca warsztatowa w grupach

20.07.2011

9.00 - 13.00 praca warsztatowa w grupach

13.00 - 15.00 przerwa

15.00 - ... praca warsztatowa w grupach

21.07.2011

9.00 - 13.00 praca warsztatowa w grupach

13.00 - 15.00 przerwa

15.00 - ... praca warsztatowa w grupach

22.07.2011

9.00 - 13.00 praca warsztatowa w grupach

13.00 - 15.00 przerwa

15.00 - 20.00 praca warsztatowa w grupach

20.00 - 22.00 wewnętrzna prezentacja projektów

23.07.2011

prezentacja projektów warsztatowych podczas “pikniku architektonicznego” [10-15 minutowa prezetacja]

Miejsce warsztatów:

hala wystawowa “Kapelusz”

Zaproszeni tutorzy:

Jacek Krych, Dariusz Gajewski, group_a architects (Gliwice)

Michał Biernacki, code design (Katowice)

Jarosław Krysiak, Marcin Jagiełło, Jagiełło Krysiak Architekci (Katowice)

Szymon Bańka, idcode (Tychy)

Adam Radzimski, Mateusz Mastalski (Zabrze, Wrocław)


Organizatorzy:

Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka SA

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Studentów Architektury (OSSA):

-Mateusz Mastalski

-Agata Nowak

-Karolina Rączka

Uczestnicy warsztatów:

Studenci Wydziałów Architektury i Urbanistyki

Praca będzie się odbywać w pięciu zespołach.

Warunki uczestnictwa:

O wyborze uczestników warsztatów będzie decydować “wstępniak”: temat: Kartonowe COŚ z niczego,

termin przedłużony do 13.07.2011 godzina 23.59

zasady: zdjęcie makiety na zadany temat na adres: serendypia@ymail.com, prace zostaną ocenione przez profesjonalne jury.

warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest także uiszczenie opłaty w wysokości 120zł (180zł dla osób potrzebujących noclegu).

Patronat Medialny: ARCHITEKTURA & BIZNES oraz PORTAL W-A.pl

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com