Inspiracją do powstania budynku Centrum Konferencji, Innowacji, Przedsiębiorczości i Usług Administracyjnych Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach była chętnie we współczesnej architekturze przywoływana idea zrównoważonego rozwoju, mająca pogodzić modernistyczną wiarę w postęp i technologię, w rezultacie prowadzącą często do nadmiernego eksploatowania a niekiedy wręcz degradowania zasobów natury, z pragnieniem maksymalnego zachowania walorów przyrodniczych środowiska, w którym przychodzi egzystować człowiekowi, co określa się mianem ekologii.
Oczywistym jest oczekiwanie, że placówka naukowa kształcąca zastępy przyszłych inżynierów , sprzyjająca innowacyjności i śledząca najnowsze idee w dziedzinie techniki na świecie, planując swój rozwój, uwzględni współczesny dorobek myśli architektonicznej w trakcie rozbudowy własnej bazy naukowo-dydaktycznej.
Projekt zasadę zrównoważonego rozwoju realizuje poprzez maksymalne godzenie funkcjonalności z ekologicznością, ale pojmowaną w sposób rozsądny i pragmatyczny, akceptowalny finansowo.
Budynek to przemyślana konstrukcja zawierająca tylko to co jest niezbędne do jego funkcjonowania. Każdy element jego architektury podporządkowany jest funkcjonalności.
Czytelny podział obiektu oparty na prostocie funkcjonalnej, osiowość założenia, przemyślana struktura wejścia i ruchu wewnątrz ujawniają i podkreślają szczególną rolę najważniejszej części budynku, umieszczonej centralnie albo inaczej w jego sercu, jaką jest sala konferencyjno-widowiskowa, wielofunkcyjna „agora”. Jej charakterystyczny kształt wynika ze względów funkcjonalnych, ale można go też interpretować metaforycznie, bo przypomina soczewkę lub wklęsłe lustro mające właściwości skupiające lub paraboidalną antenę stosowaną do naukowych badań kosmosu.
Pozostałe pomieszczenia, ulokowane w skrzydłach budynku, zostały uporządkowane tak, aby tworzyć dogodny i czytelny układ funkcjonalny.
Dwa wewnętrzne patia prócz zadania doprowadzenia naturalnego światła do wnętrza służą też właściwej, naturalnej cyrkulacji powietrza.
Materiały zastosowane w budynku są ekologiczne, bo do wielokrotnego wykorzystania, co sprzyja to staraniom o uzyskanie dla obiektu certyfikatu LEED.
Ekologiczna idea projektu – zakres rozwiązań
Obiekt zaprojektowany został zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju, stanowiącą podstawę do wprowadzenia szeregu ekologicznych rozwiązań. Plasują one projektowany budynek wśród obiektów, w których straty energetyczne, cieplne, pobór mocy i szkodliwe oddziaływanie na środowisko są zmniejszone do minimum i dają możliwość nazwania ich eko architekturą. Międzynarodowe ekologiczne standardy, które budynek ma spełniać pozwalają wierzyć, że jego użytkowanie będzie proste i tanie.
Rozwiązania eko architektury:
- ogniwa słoneczne - panele elewacyjne zamontowane prostopadle do elewacji tworzące nadwieszony dach nad budynkiem
- żaluzje elewacyjne – ogniwa w formie żaluzji wykorzystane są jednocześnie do osłaniania elewacji szklanej budynku przed promieniami słonecznymi
- zielony dach – naturalna izolacja termiczna dachu budynku zapobiegająca nadmiernemu nagrzewaniu się latem i oziębianiu zimą, stanowi jednocześnie naturalny filtr oczyszczający wodę opadową
- system pozyskiwania i przechowywania wody opadowej – system ten stanowią rury drenarskie na dachu budynku zbierające nadmiar wody i odprowadzające ją do zbiorników pod patio budynku, gdzie jest gromadzona, a następnie wykorzystywana w instalacji sanitarnej oraz w instalacji tryskaczowej
- szyby trójwarstwowe – zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz budynku
- naturalne przewietrzanie budynku – w obiekcie zastosowano rozwiązania zapewniające naturalny przepływ powietrza
- kurtyna wodna – stanowią ją zbiorniki z wodą opadową zlokalizowane wokół budynku. Woda gromadzona w tych zbiornikach w okresie letnim w procesie parowania zwilża powietrze tworząc mikroklimat.
Rozwiązania funkcjonalne
W skład obiektu wchodzą cztery strefy funkcjonalne: centrum konferencyjne, inkubator przedsiębiorczości, centrum ochrony własności intelektualnej oraz centrum innowacji i wdrożeń, centrum usług administracyjnych. Rozlokowane zostały na trzech kondygnacjach budynku.
Centralną część obiektu stanowi soczewkowata bryła, nadwieszona nad holem głównym zlokalizowanym na kondygnacji -1. W bryle tej zlokalizowano salę konferencyjno-widowiskową na 610 miejsc oraz salę senatu na 70 miejsc. Obie sale dostępne są z foyer na 0 i +1 kondygnacji po stronie południowej i północnej budynku.
Na kondygnacji -1 obok holu głównego ulokowano recepcję i szatnię oraz kawiarnię z zapleczem. W narożnikach holu dojścia do toalet i pomieszczeń technicznych. Główne schody i winda zlokalizowane zostały w centralnej strefie holu. Hol otwiera się na nie przekryte patio od strony wschodniej i przekryte dachem od strony zachodniej. Przestrzenie te wykorzystano jako miejsce relaksu i odpoczynku. W przekrytym dachem patio zachodnim zlokalizowano część kawiarni. W okresie letnim dach uchyla się przewietrzając tę przestrzeń.
Na kondygnacji 0 z okalających bryłę „soczewki” foyer zlokalizowano wejścia do inkubatora przedsiębiorczości w skrzydle wschodnim i sal konferencyjnych w skrzydle zachodnim. Obie strefy funkcjonalne posiadają możliwość wyjścia do wewnętrznych patio. Inkubator jako odrębna przestrzeń funkcjonalna przeznaczona dla ludzi z zewnątrz, wydzielony został od foyer. Wewnątrz wydzielono biura i pomieszczenia wynajmowane na stałe, od sal konferencyjnych i boksów dla firm w trakcie inkubacji. Laboratoria umieszczono centralnie na osi obiektu. Program sal uzupełniają toalety, pomieszczenia socjalne i gospodarcze.
Dodatkowe sale konferencyjne zlokalizowano centralnie na osi i połączono z foyer przy sali konferencyjno-widowiskowej, stworzyło to dużą przestrzeń dla około 1200 osób. Przy holu zlokalizowano część toalet obsługujących sale.
Na kondygnacji +1 z foyer wejścia do centrum administracji w skrzydle wschodnim i centralnego ośrodka innowacji i wdrożeń w skrzydle zachodnim. Obie strefy funkcjonalne wydzielone są z przestrzeni foyer. W strefie administracji istnieje możliwość wyjścia na kładkę widokową nad patio. Strefa pokoi kierowników zlokalizowana została centralnie na osi budynku i wydzielona z pozostałej części administracji. Program biur uzupełniają toalety, pomieszczenia socjalne i gospodarcze.
Centralny ośrodek innowacji połączono z biurami senatu. Pomieszczenia kierowników usytuowano centralnie z możliwością wyjścia na taras nad zachodnim patio.
Program uzupełniają toalety, pomieszczenia socjalne i gospodarcze oraz palarnia dla całości obiektu.
ENONE ARCHITEKCI
Zespół autorski:
mgr inż. arch. Rafał Sokołowski
mgr inż. arch. Marcin Sztajerowski
www.enone.pl