Virginia Key Park jest terenem o ważnym znaczeniu urbanistycznym i rekreacyjnym dla miasta Miami. Marine Stadium stanowi z pewnością ważny element w dążeniach aktywizacyjnych nabrzeża Virginia Key. Lokalizacja sceny przy Marine Stadium, a także możliwość mobilnego jej przemieszczania otwiera przed Biscayne Bay, a przede wszystkim Virginia Key Basin możliwości stania się jednym z bardziej atrakcyjnych obszarów rekreacyjnych miasta.
Historia Marine Stadium oraz chęć zachowania i kultywowania jego funkcji wyrażana licznymi inicjatywami społecznymi uświadomiła nam jak ważna jest aktywacja tego obiektu nie tylko na cykliczne eventy kulturalne, ale i znalezienie takiej funkcji, która umożliwiłaby korzystanie z Marine Stadium na co dzień.
Odpowiedzią na to zadanie jest projektowana floating stage. Scena, która dzięki ruchomym ramionom zmienia funkcję i wygląd w zależności od sposobu jej wykorzystywania. Owa mobilność i zdolność adaptacji do różnego rodzaju potrzeb zwiększa możliwość wykorzystania tego obiektu, a tym samym zwiększa jego atrakcyjność jako obiektu użytku publicznego. Bazując na tej tezie projektujemy pływający skate park składającego się z systemu 5 ramp, otwartych kładką w stronę brzegu.
Rampy łączy sześciokątny spocznik, będący centralnym punktem projektowanego obiektu. Wewnątrz sześciokątu zaprojektowano całe zaplecze związane z obsługą sceny. Podniesienie ramp do góry sprawia, że uzyskujemy atrakcyjny kształt muszli koncertowej, na scenie której z powodzeniem mogą odbywać się wszelkiego rodzaju koncerty, teatry, pokazy, przedstawienia, projekcje.
Forma architektoniczna uwzględnia szczególny charakter projektowanego obiektu, głównie ze względu na przewidzianą w nim funkcję, ale także w kontekście istniejącej zabudowy historycznej i uwarunkowania środowiskowe. Stad też obła forma stojącą w opozycji do obiektu MS, będąca wypadkową miękkich linii z jakimi kojarzą się nabrzeża i muzyka oraz wykorzystany materiał. Refleksyjne płyty stalowe maja wtapiać scenę w krajobraz za dnia, tworząc z niej ikonę i wydarzenie wieczorem, gdy mocne światło ze sceny uciekające miedzy ramionami ramp stworzy wyróżniającą się, atrakcyjną dominantę na wodzie.
****
Młode wrocławskie biuro architektoniczne SCOLIOSIS, prowadzone przez absolwentów Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej - Marcina Husarza, Wojciecha Motylskiego oraz Jana Jerzmanowskiego, zajęło czwarte miejsce w międzynarodowym konkursie w Miami.
Strona internetowa biura - www.scoliosis.com.pl
Sam konkurs jest prestiżowym zadaniem projektowym, ma charakter cykliczny i co roku porusza inny temat zabudowy Miami. W tym roku patronatem konkurs objęły m.in.: ”Urzad Miasta Miami”, ”AIA Miami - odpowiednik polskiego SARP", "Universytet w Miami”. Napłynęło ponad 100 projektów z biur architektonicznych na całym świecie. Na ceremonii ogłoszenia wyników i rozdania nagród było obecnych 170 osób, a nagrody wręczał burmistrz Miami, Tomas Regalado. Młodzi polscy architekci niestety nie mogli uczestniczyć w tej ceremonii. Jednakże w momencie ogłaszania czwartego miejsca został wyświetlony krótki filmik o nich, o biurze SCOLIOSIS, o Wrocławiu i oczywiście o projekcie.
Konkurs w tym roku dotyczył rewitalizacji zniszczonego przez huragan Andrew w 1992 r. obszaru Marine Stadium w Miami, który od tamtego momentu pozostaje niewykorzystany. Sam obiekt Marine Stadium jest wybitnym przykładem amerykańskiego brutalizmu z lat 60. Zaprojektowany przez Hilaria Candele obiekt, przez długie lata cieszył się dużym zainteresowaniem głównie ze względu na popularne w USA wyścigi motorowodne. Po przejsciu huraganu, obiekt zaczął podupadać i niszczeć. Aby powstrzymać jego powolną degradację zawiązało się szereg inicjatyw społecznych „w obronie niszczejącego zabytku” mających na celu przywrócenie go do stanu dawnej świetności, których pokłosiem był między innymi ten konkurs.
Celem konkursu było zaprojektowanie „pływającej sceny”, która będzie pretekstem do aktywacji samego Marine Stadium i obszaru w jego otoczeniu. Autorom zależało na takiej formie projektowanej sceny, która wymusi jej dodatkową funkcję, będącą pretekstem do korzystania z tego obiektu nie tylko w trakcie cyklicznych imprez, ale wręcz na co dzień, zmieniając zarazem społeczne postrzeganie tego terenu jako zniszczonego czy otwartego tylko okazjonalnie.
Ilustracje - po kliknięciu powiększenie
biuro architektoniczne SCOLIOSIS: Marcin Husarz, Wojciech Motylski, Jan Jerzmański