Tegoroczna, XIII edycja konkursu, odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Łodzi. Jej tematem jest koncepcja miejskiej toalety dla ulicy Piotrkowskiej. Partnerzy – Urząd Miasta Łodzi, Fundacja Ulicy Piotrkowskiej oraz Sanitec KOŁO deklarują pilną realizację zwycięskiej pracy.
Organizatorzy oczekują na projekty koncepcyjne obiektu, który może stać się powtarzalnym elementem wyposażenia ulicy i wpisze się w jej układ urbanistyczno-architektoniczny. Uczestnicy konkursu powinni umiejętnie zestawić eklektyczny i secesyjny charakter ulicy ze współczesnymi wymogami określonymi w regulaminie.
Koncepcja, która zdobędzie Grand Prix ma szanse realizacji. Jeżeli zapadnie decyzja o budowie toalety, to pierwszy obiekt powstanie po wschodniej stronie Pasażu Rubinsteina, przy ul. Piotrkowskiej. Przedstawiciele Miasta wskazali również 9 innych lokalizacji wzdłuż ul. Piotrkowskiej, gdzie mają szansę powstać nowoczesne toalety. Jest to jedna z pierwszych, na taka skalę, prób systemowego rozwiązania sanitariatów w historycznej przestrzeni zurbanizowanej w Polsce.
Obiekt ma być odpowiednio wyposażony i dostosowany również do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Z zewnątrz będzie spełniał funkcję nośnika informacji miejskiej, turystycznej lub kulturalnej.
- Jestem przekonany, że ścisła współpraca władz Łodzi i Sanitec KOŁO przyczyni się do realizacji najlepszego projektu. Już teraz deklarujemy pomoc w jego wyposażeniu – mówi Przemysław Powalacz, Prezes Zarządu Sanitec KOŁO. - Rozpoczął się proces realizacji trzech „konkursowych” toalet z lat ubiegłych. Do końca roku 2011 powstanie obiekt w Kazimierzu Dolnym. Toalety publiczne na Dworcu Centralnym w Warszawie będą zmodernizowane w ramach rewitalizacji dworca przed Euro 2012. Toaleta nad Wisłą w pobliżu Stadionu Narodowego także ma powstać przed rozpoczęciem sie tej największej imprezy piłkarskiej w Europie.” – dodaje Powalacz.
Prace konkursowe nadesłane na planszach zostaną ocenione przez jury w składzie:
- Prof. Ewa Kuryłowicz – Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, APA Kuryłowicz & Associates
- Agnieszka Nowak – Wiceprezydent Miasta Łodzi
- dr arch. Włodzimierz Adamiak – Instytut Architektury Politechniki Łódzkiej
- Prof. PŁ Marek Janiak – Fundacja Ulicy Piotrkowskiej
- projektant Janusz Kaniewski – Kaniewski Haute Design
- arch. Wojciech Szygendowski – Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków
- Przemysław Powalacz - Prezes Zarządu Sanitec KOŁO
Konkurs ma charakter otwarty, jednak głównie kierowany jest do architektów, projektantów i studentów kierunków architektektonicznych. Laureaci konkursu zdobędą nagrody o łącznej wartości 45 000 zł.
- Grand Prix „Łazienka KOŁO 2011” 20 000 zł
- 1 wyróżnienie I stopnia 9 000 zł
- 2 wyróżniania II stopnia po 4 000 zł
- 3 wyróżnienia III stopnia po 2 000 zł
W konkursie internetowym zostanie przyznane jedno wyróżnienie w wysokości 2000 zł.
Termin nadsyłania projektów na planszach upływa 17.05.2011 r., a wyniki będą znane 16.06.2011 r.
Równolegle, w dniach 1-10 czerwca 2011, odbędzie się głosowanie internautów. Jego wyniki nie będą miały jednak wpływu na finalną decyzję jury.
Wszelkie informacje o konkursie oraz regulamin znajdują się na stronie: www.konkurskolo.pl
Patronat medialny nad konkursem objęły: Architektura Murator, Architektura&Biznes, Bryła.pl, Dekoratornia, designteka.pl, Dobre Wnętrze, DOMO TV, Domosfera.pl, FTA, Gazeta Wyborcza, Inwestycje Publiczne, K MAG, Konkursy Kreatywne, Łazienka, M jak Mieszkanie, Moje Mieszkanie, Pogotowie Wnętrzarskie, Revcloud.pl, SARP, Świat Architektury, TVP Łódź, urządzamy.pl, Wnętrza Publiczne, www.architekci.pl.
O konkursie
Organizowany przez Sanitec KOŁO konkurs na projekt koncepcyjny toalety publicznej jest istotnym stymulatorem rozwoju firmy i jedną z bardziej rozpoznawalnych inicjatyw CSR w Polsce. Każdorazowo tematem przewodnim jest projekt toalety w miejscach często odwiedzanych przez turystów i gości. Uwzględnia również potrzeby społeczności lokalnej. Obiekty wpisują się w realne warunki miast i regionów, a wybór lokalizacji jest niezmiernie ważny z perspektywy szerokiej grupy społecznej.
W ostatnich latach prace konkursowe związane były z miejscami o szczególnym potencjale turystycznym lub krajobrazowym (Hel, Kazimierz Dolny, Tatrzański Park Narodowy, Dworzec Centralny w Warszawie oraz teren nad Wisłą w Warszawie). W tym roku tematem konkursu jest toaleta publiczna zlokalizowana przy
ul. Piotrkowskiej w Łodzi. Piotrkowska jest nie tylko wizytówką miasta, ale i jedną z najpiękniejszych ulic wielkomiejskich w Polsce.
Lokalizując konkurs w Łodzi, firma Sanitec KOŁO chce przyczynić się do poprawy stanu sanitarnego
ul. Piotrkowskiej i jej najbliższych okolic. Konkurs odbywa się pod Patronatem Prezydenta Miasta Łodzi, a jego partnerami jest Urząd Miasta Łodzi i Fundacja Ulicy Piotrkowskiej
O ulicy Piotrkowskiej
„Łódź to miasto o strukturze amerykańskiej, które, w ciągu ostatnich dwustu lat, rozwinęło się z maleńkiej osady w dużą aglomerację. W końcowych pięćdziesięciu latach XIX wieku w tempie rozwoju Łodzi dorównywało jedynie Chicago. Rocznie powstawało tu dwieście kamienic. Owa amerykańska struktura Łodzi to regularna siatka ulic i jednakowych działek budowlanych. Wszystko pod kątem prostym, jakby wymyślone od razu.
Piotrkowska decyduje o specyfice i tożsamości centrum Łodzi. Teraz ma jeden ogromny atut; patynę i dostojeństwo historii. XIX wieczna struktura daje się znakomicie adaptować dla współczesnych celów. W kamienicach powstają wielopiętrowe restauracje i puby, sklepy, salony mody, kina. W podwórkach tworzą się pasaże. Latem ulica zarasta ogródkami gastronomicznymi. To dawna promenada i wizytówka wielkiej, europejskiej Łodzi - rodzima "5. Avenue" nad Łódką i Jasieniem.
Łódź i ulica Piotrkowska to niemal jedno. Ta jedna ulica utożsamiana była, jest, i chyba będzie z całym miastem. Jego historią, współczesnością i przyszłością. Jego kulturowymi i estetycznymi wartościami. Ulica Piotrkowska to główna galeria Łodzi, jakby jej kręgosłup. Od zawsze, czyli od ponad półtora wieku”.
(za Fundacją Ulicy Piotrkowskiej. Tekst pochodzi ze strony www.piotrkowska.pl)