Projekt Ogrody tymczasowe. Rewitalizacja zaniedbanych przestrzeni miejskich realizowany jest przez Fundację WyspArt, dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jest to projekt edukacyjno-animacyjny, skoncentrowany wokół tematu sztuka ogrodowa, ale czerpiący z różnych jej form. Jego podstawowym celem jest ożywienie nijakiej przestrzeni. Podwórka, niegdyś ośrodek życia społecznego i miejsce wypoczynku, dziś stały się betonową pustynią, ogołoconą z wszelkich działań wspólnotowych, które służyłyby zacieśnianiu relacji sąsiedzkich. Przestały być przestrzenią wspólną, a stały się niczyje. Również dawne przestrzenie przyfabryczne, dziś wykorzystywane jako miejsca wydarzeń kulturalnych, potrzebują „oswojenia”, zadomowienia się w świadomości ich użytkowników.
Projekt kierowany jest głównie do młodych mieszkańców dzielnicy Podgórze. Pragniemy zachęcić ich do wspólnej pracy nad projektem i realizacją ogrodów poprzez rozwijanie ekspresji twórczej i kreatywności. Projekt będzie poszerzeniem oferty artystycznej edukacji pozaszkolnej skierowanej do dzieci i młodzieży.
Ogrody czasowe to również forma eksperymentu. Dajemy możliwość odmiennej interpretacji pojęcia „ogród”. Poprzez użycie nowych technologii i treści tworzymy „coś z niczego”, zmieniamy betonową pustynię w kwitnący ogród. Do współpracy przy projektowaniu i budowie ogrodów planujemy zaprosić architektów krajobrazu i artystów.
W przeciągu paru ostatnich lat nastąpiło wiele zmian, otwierając dzielnicę Podgórze na sztukę współczesną. Powstał klub Fabryka, Muzeum Sztuki Współczesnej (MOCAK), w trakcie jest budowa Cricoteki. Chcemy nawiązać współpracę z podgórskimi instytucjami, zachęcić ich do wspólnego tworzenia nowego wizerunku dzielnicy.
Ogrody Tymczasowe są kontynuacją wielu zadań dotyczących rewitalizacji. W 2006 r. został zrealizowany projekt Podgórskie Ogrody Podwórkowe, we współpracy ze Stowarzyszeniem PODGORZE.PL. W 2008 roku Fundacja WyspArt zrealizowała projekt Nowa huta – Rewitalizacja społeczna poprzez sztukę finansowany przez MKiDN. Z kolei planowana publikacja, podsumowująca projekt, będzie kontynuacją projektu szt. ogrodu realizowanego przez pracownię k. od 2009 r., objętego patronatem Europejskiego Roku Innowacji i Kreatywności 2009.
Projekt trwa od marca do czerwca. W trakcie finału zaplanowana jest:
- realizacja 3 ogrodów tymczasowych, zaprojektowanych i wykonanych w ramach współpracy artystów i architektów krajobrazu z różnymi grupami wiekowymi;
- seria wykładów poruszających zagadnienie ogrodów tymczasowych, festiwali ogrodowych i innych form artystycznych o tematyce ogrodowej;
- wystawa poświęcona ogrodom tymczasowym;
- publikacja podsumowująca projekt.
Strona projektu: ogrodytymczasowe.wordpress.com