YTONG MULTIPOR w poznańskim sądzie, czyli docieplanie obiektów zabytkowych od wewnątrz

Informacja Prasowa

26-02-2011  Autor: Alicja Piekarz   Źródło: SILKA, YTONG, Xella Polska Sp. z o.o.   Kategoria: Wiadomości z kraju

W procesie renowacji i modernizacji obiekty zabytkowe mogą zyskać nowe, cieplejsze oblicze nawet, gdy ze względu na historyczno-estetyczne walory elewacji nie ma możliwości zastosowania izolacji zewnętrznej. Rozwiązaniem jest ocieplenie od wewnątrz za pomocą mineralnych płyt izolacyjnych YTONG MULTIPOR, które pozwalają znacznie poprawić parametry termoizolacyjne budynku, a jednocześnie zachować oryginalny wygląd fasady. Jednym z obiektów historycznych, który dzięki temu rozwiązaniu zyskał nowy charakter i funkcjonalność, jest budynek należący do kompleksu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu przy ul. Ratajczaka.

W procesie renowacji i modernizacji obiekty zabytkowe mogą zyskać nowe, cieplejsze oblicze nawet, gdy ze względu na historyczno-estetyczne walory elewacji nie ma możliwości zastosowania izolacji zewnętrznej. Rozwiązaniem jest ocieplenie od wewnątrz za pomocą mineralnych płyt izolacyjnych YTONG MULTIPOR, które pozwalają znacznie poprawić parametry termoizolacyjne budynku, a jednocześnie zachować oryginalny wygląd fasady.

Jednym z obiektów historycznych, który dzi ęki temu rozwiązaniu zyskał nowy charakter i funkcjonalność, jest budynek należący do kompleksu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu przy ul. Ratajczaka.

Rys historyczny


W XIX wieku w budynku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego mieściła się fabryka guzików, co miało swoje uzasadnienie, gdyż w pobliżu zlokalizowane były koszary wojskowe, a znaczną część produkcji stanowiły guziki mundurowe. W okresie między wojennym fabryka działała pod nazwą „S. Jabłoński S. z O.O”. i dostarczała guziki dla Wojska Polskiego. Po II Wojnie Światowej w budynku umiejscowiono wytwórnię medali i orderów. W latach 90-tych dawna wytwórnia była wykorzystywana jako magazyny antykwariatu oraz klub młodzieżowy.
Prace remontowo-konserwatorskie rozpoczęły się w 2009 r. Zmodernizowany obiekt ma obecnie charakter konferencyjno-dydaktyczny. Mieszczą się w nim m.in. sale wykładowe, biblioteka i czytelnia. Ma służyć jako miejsce szkoleń dla pracowników Sądu Administracyjnego z całej Polski.

Architektura i styl

Dwuskrzydłowy budynek należący do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu składa się z trzech kondygnacji. Jego bryła ma kształt prostopadłościanu.

Obiekt został wybudowany jako przemysłowy, ale wyglądem i stylem nie różni się wiele od budynków użyteczności publicznej (np. szkół, sądów, poczty) wznoszonych w tym okresie w mniejszych miejscowościach państwa pruskiego. Budynki te wzbogacano szczegółami konstrukcyjnie i stylistycznie nawiązującymi do estetyki neogotyckiej czy też neoromańskiej.

Fot. Budynek należący do kompleksu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu przy ul. Ratajczaka

Technologia

Wybór odpowiednich metod prac konserwatorskich został poprzedzony badaniami zaprawy i surowca ceramicznego określającymi poziom i rodzaj jego zniszczenia.

Dzięki ociepleniu od wewnątrz płytami YTONG MULTIPOR cel projektowy został osiągnięty – parametry izolacyjności cieplnej budynku należącego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu znacznie się poprawiły, a XIX-wieczna elewacja nie została naruszona.

Za pomocą płyt YTONG MULTIPOR o grubości 6 cm zostało ocieplone 10 ścian o łącznej powierzchni 400 m2. Docieplenie od wewnątrz przeprowadzono w sierpniu 2010 r. w przeciągu dwóch tygodni – co potwierdza szybkość i łatwość prac przy wykorzystaniu mineralnych płyt izolacyjnych YTONG MULTIPOR.

Autorem projektu modernizacji budynku jest poznańska Pracownia Projektowa FORMA sp. z o.o. Projektantami zajmującym się tematem docieplenia obiektu byli dr inż. arch. Jerzy Suchanek oraz arch. Izabela Bulczyńska. Docieplenie od wewnątrz w systemie YTONG MULTIPOR wykonała firma podwykonawcza P.W. mBud sp. z o.o. z Poznania – pracami kierował Waldemar Kliśko. Głównym wykonawcą inwestycji była firma SKANSKA.


YTONG MULTIPOR

Mineralne płyty izolacyjne YTONG MULTIPOR są przyjaznym dla środowiska materiałem budowlanym, złożonym z naturalnych surowców: wapna, piasku, cementu i wody. W pełni podlegają procesowi recyklingu. Obok dużej izolacyjności cieplnej zapewniają dobrą izolacyjność akustyczną i są niepalne (klasa materiału budowlanego A1 według PN‑EN 13501- 1). Wygodny format (600 x 390 mm) i niewielki ciężar płyt ułatwia ich montaż i wykorzystanie przy „niestandardowych“ powierzchniach ścian budynku.

Bloczki YTONG MULTIPOR zapewniają nie tylko odpowiednie parametry cieplne i właściwą termoizolacja zabytkowego obiektu. Wykorzystanie tego rozwiązania pozwala także ekipie budowlanej działać interdyscyplinarnie, łącząc sztukę budowania z pracami konserwatorskimi oraz finezją artystyczną.

Aby uzyskać więcej informacji dotyczących obiektów referencyjnych YTONG MULTIPOR w Polsce zapraszamy do odwiedzin strony: www.budowane.pl .

Wszystkich zainteresowanych poznaniem nowoczesnych rozwiązań i rozszerzeniem wiedzy na temat docieplania obiektów zabytkowych od wewnątrz zachęcamy do wzięcia udziału w wiosennych konferencjach zorganizowanych przez Xella Polska. Uczestnicy będą mieli okazję poznać właściwości płyt YTONG MULTIPOR, których zastosowanie pozwala budynkom zachować oryginalny wygląd elewacji, przy jednoczesnej poprawie parametrów cieplnych.

Spotkania odbędą się:

  • 8 marca we Wrocławiu,

  • 15 marca w Poznaniu,

  • 23 marca w Lublinie.


Szczegółowe informacje oraz formularz rejestracyjny dostępne są na stronie: www.budowane.pl/konferencja_zabytki

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com