Fundacja 'Arhitext Design Foundation', wydawca magazynu Arhitext, ogłasza otwarty konkurs zgłoszeń projektów do Wystawy 'Płynność regionalna', która odbędzie się w Timisoarze (Rumunia) w październiku 2011 roku. Portal W-A.pl jest partnerem organizatora wystawy w Polsce.
Od kuratora (Bogdan Ghiu)
Czy wciąż istnieje projektowy „Wschód”? Czy wciąż możemy rozmawiać o „Zachodzie”? Czy istnieją jakieś różnice i podziały po okresie Zimnej Wojny? Czy możliwe jest, iż konieczność integracji politycznej oraz ekonomicznej globalnie i regionalnie wynika ze zmian jakie nastąpiły dwadzieścia lat temu trwając latami do dziś?
Jednakże nie możemy tak łatwo określić historycznego i kulturalnego tła dla całego regionu.
Dlaczego taka wystawa
Wystawa „Płynnośc regionalna” to jedna z wielu wystaw zorganizowanych przez „Arhitext Design Foundation”, których celem jest pokazania architektury wschodniej i centralnej Europy, nie jako charakterystycznej globalnej architektury, lecz bardziej z nastawieniem na pokazanie jej aspektów specyficznych i regionalnych. Architektury, która nie jest przygnieciona historią swojego kraju, bardziej pamiętając ją w odniesieniu do współczesnej perspektywy projektowej. Jest to także architektura, która nie zawiera tylko wielkich budowli z albumów, biorąc pod uwagę mniej znane przykłady ze specyficznych regionów. Pokazuje to nie tylko elementy lokalnego podejścia do projektów, lecz analizuje je w oparciu o styl globalny. Fundacja kontynuuje w ten sposób rozpoczęty cztery lata temu program badawczy mający na celu analizy architektury naszego regionu. Publikowano dotychczas wydania z Węgier, Serbii, Rosji, Turcji, Słowenii, Czech oraz Austrii.
Dlaczego otwarty konkurs zgłoszeń
Ma on dać szansę pojawienia się nowym ideom oraz opiniotwórcom. Otwarty charakter wystawy odpowiada na potrzeby lokalnej społeczności projektantów i ma na celu odkrycie najnowszych przykładów architektury o wysokiej jakości twórczej. Daje to architektom, designerom, planistom oraz architektom krajobrazu szansę nie tylko na pokazanie swoich projektów, ale udział i integrację ich działań twórczych w szerokim kontekście architektury regionu. Pokazane zostanie jak ich projekty odpowiadają na specyficzne potrzeby i wymagania kontekstu w określeniu do regionalnej wystawy architektonicznej.
Katalog
Katalog będzie rozszerzeniem całej idei wystawy. Jest on niezbędnym elementem tak wielkiego przedsięwzięcia, pokazując nie tylko same projekty, ale także adresując konkretne problemy danego miejsca w odniesieniu do sposób tworzenia architektury danego regionu. Wybrane projekty pokazane w publikacji zestawione zostaną z interesującymi poglądami teorii architektonicznej krajów Europy Wschodej i Centralnej *. Teksty zostaną napisane przez dużą grupę krytyków z wielu krajów również wybranych na zasadzie otwartości zgłoszeń.
Dlaczego warto wziąć w tym udział?
- Wybrany projekt będzie częścią międzynarodowej wystawy, części „Arhitext Festival” (jego 4-tej edycji). Jest to bardzo ważny i tradycyjny w Rumunii element wydarzeń architektonicznych z gości z całego świata.
- miejsce festiwalu to jedno z najważniejszych kulturalnych i edukacyjnych centrów Rumunii, zlokalizowanego w zachodniej części kraju
- Festiwal organizowany jest wraz z Izbą Architektów Rumunii, Uniwersytetem Architektury i Urbanistyki z Bukaresztu oraz Technicznego Uniwersytetu w Timisoarze.
- wybrane projekty będą częścią katalogu wystawy, będzie on dwujęzyczny w obiegu międzynarodowym, także w Księgarni Portalu W-A.pl (alejahandlowa.eu).
- wybrane projekty będą częścią platformy internetowej krajów Europy Wschodniej i Centralnej *. Będzie on promował profesjonalistów, architektów, planistów, designerów oraz biura projektowe z omawianego regionu. Nie istnieje on w tym momencie, lecz od pewnego czasu jest on w fazie budowy jako efektu współpracy profesjonalistów z tych krajów*.
- publiczność tej wystawy to zarówno osoby z Rumunii jak i goście międzynarodowi z uwagi na fakt, że jest on międzynarodowo promowany przez zagraniczne instytucje o dużej bazie danych odbiorców, w tym Portalu W-A.pl w Polsce.
O wystawie
- otwarty nabór zgłoszeń
- uczestnikiem mogą być tylko profesjonalni architekci, urbaniści, designerzy i biura projektowe, biura planistyczne i biura designerskiej, których siedziba musi mieć miejsce w krajach Europy Wschodniej i Centralnej*.
- projekty zgłaszane muszą być oddane do użytku w latach 2005-2011
- pokazane zostaną na regionalnej platformie architektury, która włączona zostanie w lipcu 2011 roku
- 50 najlepszych z nich pojawi się na wystawie
- wystawa będzie miała miejsce w Timisoarze (Rumunia) w październiku 2011 roku
- 50 finalistów zostanie pokazanych także w katalogu wystawy
- wszystkie projekty muszą zostać zgłoszone do 20 kwietnia 2011 roku
Jak zgłosić swój projekt?
Jeżeli spełniasz kryteria wystawy zgłoś swój projekt do północy 20 kwietnia 2011 roku na e-mail festival@arhitext.com w języku angielskim.
Jeden zgłaszający może zgłosić tyle projektów ile sobie życzy o ile spełniają one warunki udziału w wystawie. Każdy projekt musi być osobnym zgłoszeniem.
Pytania do konkursu można wysyłać na powyższy e-mail do 28 lutego 2011 roku.
Wszystkie zgłoszenia muszą być cyfrowe. Używaj www.yousendit.com , www.wetransfer.com oraz innego systemu tranferu plików (w tym np. własnego FTP).
Zasady - ogólnie
Kto może wziąć udział?
Tylko profesjonaliści – architekci, urbaniści, designerzy, biura projektowe (architektoniczne, planistyczne lub designerskie) z siedzibami we Wschodniej lub Centralnej Europie*.
Kryteria dla projektów
- wszystkie projekty muszą być wybudowane
- wszystkie projekty musiały powstać w latach 2005-2011
- muszą być zlokalizowane w krajach Europy Wschodniej lub Centralnej*.
Kryteria dla materiałów
Wszystkie projekty wysyłane muszą posiadać: fotografie, dane techniczne (rzuty, przekroje, fasady, rysunki – koncepcyjne o ile istnieją) specyfikację projektu (minimum to lista nazwisk projektantów, lata konstrukcji oraz lokalizacja projektu) oraz krótki tekst prezentacji (nie więcej niż 2500 znaków). Preferowany tekst odnosić ma się do idea i konceptu projektu opisują teoretyczne podstawy całego przedsięwzięcia
Wszystkie fotografie muszą być albo w plikach .JPG albo .TIFF 350 dpi, min. 1 mb na 1 fotografię.
Wszystkie dane muszą być wysłane w wektorowej formie .PDF lub w pliku .EPS.
Wszystkie fotografie muszą mieć opisane prawa autorskiej. Wszystkie prawa do fotografii muszą być własnością profesjonalisty lub firmy zgłaszającej projekt. W razie wyboru projektu zgłaszający musi wyrazić zgodę na prezentację fotografii w platformie architektury (internet), katalogu i na wystawie.
Wszystkie zgłoszenia I opisy muszą być w języku angielskim.
Zgłoszenia
“Arhitext Design Foundation” prześle zwrotne potwierdzenie otrzymania projektu po maksimum 2 dniach roboczych od zgłoszenia. Jeżeli go nie otrzymasz prześlij zgłoszenie ponownie!
Zgłoszenia muszą być przesłane do północy 20 kwietnia 2011 roku.
Wybór projektów
Kurator Bogdan Ghiu wraz z zespołem kuratorskim jest odpowiedzialny za wybór 50 projektów na tę wystawę.
Zespół kuratorski to:
Bogdan Ghiu, Arpad Zachi, Mihai Pienescu, Livia Ivanovici, Malina Contu, Ionut Butu, Sabin Bors.
Terminy
- zgłoszenia do 20 kwietnia 2011 roku
- ogłoszenie wyników 20 czerwca 2011 roku
- otwarcie wystawy I premiera katalgu 7-9 października 2011 roku
* kraje Europy Wschodniej i Centralnej biorące udział w tym przedsięwzięciu:
Albania, Austria, Białoruś, Bośnia Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Cypr, Niemcy, Węgry, Macedonia, Mołdawia, Polska, Rumunia, Rosja, Serbia, Słowacja, Słowenia, Turcja, Ukraina