W tym roku firma Electrolux już po raz drugi zorganizowała lokalną edycję konkursu Electrolux Design Lab. Tematem przewodnim, podobnie jak w przypadku konkursu międzynarodowego, była „Druga Era Przestrzeni”. Okazuje się, że według prognoz za czterdzieści lat, w 2050 roku, aż 74% populacji będzie mieszkać w miastach. Wraz ze wzrostem stopnia urbanizacji na świecie, postrzeganie znaczenia przestrzeni w domu i sposób jej wykorzystania ulegną zmianie. Wejdziemy w drugą erę przestrzeni (Second Space Age). Electrolux postanowił uczynić to zagadnienie tematem przewodnim ósmej edycji międzynarodowego konkursu. Zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie urządzeń domowych, które będą uwzględniać ograniczoną przestrzeń w domu.
Jury
W jury polskiej edycji konkursu znaleźli się prof. Jerzy Porębski, Dziekan Wydziału Wzornictwa Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Agnieszka Gruszczyńska-Hyc, redaktor magazynu Dom&Wnętrze, Marta Suchodolska, dziennikarz portalu dom+dom, Małgorzata Dzięcioł, Dyrektor Marketingu Electrolux Poland. Jury oceniało prace pod kątem oryginalności pomysłu, zgodności z tematem konkursu oraz jakości graficznej i słownej prezentacji projektu.
W tegorocznej, polskiej edycji Design Lab jury postanowiło nie przyznać pierwszej nagrody, ponieważ żadna ze zgłoszonych prac nie spełniała wszystkich kryteriów konkursu.
Nagrody
Jacek Bednarek
Drugą nagrodę otrzymał Jacek Bednarek, student Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. „Home Planting System”, czyli „Domowy Inkubator Roślin”, to zdaniem jury przemyślany projekt, który cechuje spójność. Autor zaproponował domowy sposób uprawy warzyw pozbawionych toksyn przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Zarówno koncepcja jak i wzornictwo tego projektu zyskało uznanie w oczach jurorów.
Jury postanowiło także przyznać dwie równorzędne nagrody za zajęcie trzeciego miejsca. Na podium stanęły Marta Szymkowiak oraz Anna Dul studentki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. „C clean – szafa czyszcząca” - projekt autorstwa Marty, to interesująca koncepcja czyszczenia bez wody i detergentów. Zabrudzone ubrania nie są czyszczone mechanicznie, a przy użyciu fal ultradźwiękowych. Z kolei „Droplet”, autorstwa Anny Dul jest urządzeniem, które oczyszcza żywność z pestycydów i innych substancji toksycznych, utrzymując jednocześnie jej strukturę, kolor, wartości smakowe, konsystencję i zapach. Projekt wyróżnia forma – ładna, prosta, kompaktowa.
Marta Szymkowiak
Anna Dul
O konkursie Electrolux Design Lab
Electrolux Design Lab to zapoczątkowany w 2003 roku, coroczny, międzynarodowy konkurs dla studentów wzornictwa przemysłowego. Zadaniem uczestników konkursu jest przedstawienie innowacyjnych pomysłów na projekty urządzeń użytku domowego przyszłości. Każda edycja konkursu ma inny temat przewodni. Zwycięzców wybiera jury złożone z uznanych ekspertów z dziedziny wzornictwa, pod przewodnictwem Henrika Otto, Senior Vice President Global Design w Electrolux. Pierwszą nagrodą w konkursie jest 5.000 Euro i półroczny staż w jednym ze światowych centrów wzornictwa firmy Electrolux. Druga i trzecia nagroda to odpowiednio 3.000Euro i 2.000Euro.
Więcej informacji o konkursie oraz o projektach, które zwyciężyły w poprzednich edycjach można znaleźć na www.ElectroluxDesignLab.com