Design wychodzi na ulicę! Prezentujemy informację od organizatorów warsztatów: Chcemy wyzwolić kreatywność i pozytywną energię mieszkańców Śląska! Przestrzeń publiczna nie musi być szara i nudna. Pokażemy Wam jak zmienić szare i nudne oblicze Śląska. Młodzi projektanci pracując w grupach z uczestnikami warsztatów „zaatakują” przestrzeń miejską Katowic. Materiały i narzędzia warsztatowe zapewnione. Czekamy na poszukiwaczy mocnych designerskich wrażeń, którzy nie boją się pracy z młotkiem w ręku.
Możesz także przyglądać się pracy uczestników UL WORK/SHOP 12/13 02 w przestrzeni miejskiej Katowic.
Udział w warsztatach bezpłatny. Czekamy na Twoje portfolio (format PDF z trzema zdjęciami prac projektowych na adres mail ulworkshop@gmail.com (max. 5 MB)
Termin zgłoszeń 25.01.2011.
Limit miejsc: 50. Osoby pochodzące z województwa śląskiego lub zatrudnione na terenie województwa na zasadzie umowy o pracę mają pierwszeństwo udziału. Zapraszamy!
Warsztaty są realizowane w ramach projektu Design Silesia.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
LUTY 2011 MIESIĄCEM DESIGNU NA ŚLĄSKU!
04-06 02 Świętuj 6. kosmiczne urodziny Zamku Cieszyn, Cieszyn, ul. Zamkowa 3 abc, www.zamekcieszyn.pl
11 02 wernisaż wystawy Model IDEAlny, Rondo Sztuki, Katowice, rondo gen. Ziętka 1, godz. 18:00, www.rsptt.pl, www.rondosztuki.pl
11-13 02 warsztaty UL WORK/SHOP, Rondo Sztuki, Katowice, rondo gen. Ziętka 1 www.design-silesia.pl, www.rondosztuki.pl
14 02-20 03 wystawa Babski Dizajn, Zamek Cieszyn, ul. Zamkowa 3 abc, www.zamekcieszyn.pl
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SPOSÓB REKRUTACJI
I Wypełnienie kwestionariusza osobowego na stronie www.design-silesia.pl
II Przysłanie PDF z trzema zdjęciami prac projektowych na adres mail ulworkshop@gmail.com (max. 5 MB, trzy zdjęcia) do 25.01.2011.
III W warsztatach mogą brać udział kreatywni ludzie, którzy nie ukończyli 35 roku życia.
IDEA
UL WORK/SHOP. Design wychodzi na ulicę! UL to nie tylko skrót słowa „ulica", ale także miejsce życia pszczelej rodziny. Jego struktura jest równie złożona, co miejski organizm. Służy do mieszkania, spędzania wolnego czasu oraz do zbierania zapasów pożywienia. Ule muszą więc zapewniać komfortowe warunki życia pszczół. Analogicznie, miasto powinno zaspokajać podstawowe potrzeby społeczne jego mieszkańców.
PROBLEM
Katowice są postrzegane przez pryzmat zamkniętych kopalń i czarnego węgla, kojarzą się głównie z przemysłem i wieżami szybów górniczych.
Celem działań projektu Design Silesia jest m.in. walka ze stereotypami za pomocą designu. Promuje on społeczną funkcję projektowania jako narzędzia do stworzenia wszystkim ludziom równych szans uczestniczenia w każdej z dziedzin życia.
Przestrzeń publiczna Katowic może sprawiać wrażenie mało przyjaznej. Brakuje zaaranżowanej tkanki miasta, która byłaby atrakcyjna zarówno dla ludzi młodych, jak i starszych. Mało jest miejsc, które cieszyłyby katowiczan i odwiedzających miasto turystów. Istniejące przestrzenie nie zachęcają do spędzania czasu na wspólnych grach, brakuje wygodnych ławek, miejsc do organizowania pikników czy zabaw dla dzieci. Miasto nie prowokuje mieszkańców do interakcji i spędzania czasu w przestrzeni publicznej.
DZIAŁANIE
Dobrze zaprojektowana przestrzeń publiczna może stać się bodźcem do integracji społecznej mieszkańców.
Dlatego też organizowana jest druga edycja warsztatów WORK/SHOP.
Na Śląsku drzemią ogromne pokłady energii, która jest ukryta w ludziach tu mieszkających. Gościnność i serdeczność powodują, że każdy kto nie jest stąd, dobrze się tu czuje. Wspólne spędzanie czasu na pewno pomogłoby w aktywacji kulturowej, intelektualnej i społecznej mieszkańców miasta.
Podczas warsztatów chcemy wyzwolić kreatywność! Powstaną obiekty, które przeniosą pozytywną energię w przestrzeń publiczną Katowic i sprawią, że w miejscach ogólnodostępnych, takich jak muzea, galerie i kina, będzie tłoczno jak w ULu. Cztery grupy projektowe będą pracować z mieszkańcami Śląska nad projektami, które pokażą, że przestrzeń publiczna może być zarówno przyjazna dla użytkownika, jak i funkcjonalna. Celem warsztatów, jest powstanie czterech obiektów/instalacji, które mają uprzyjemnić życie korzystającym z przestrzeni publicznej.
Rezultatem ma być utworzenie UL WORK/SHOP.
Wydarzenie wspiera także biuro Europejskiej Stolicy Kultury dla Katowic w 2016 roku.
MIEJSCE
Przestrzeń publiczna, Katowice Centrum.
PROWADZĄCY
Beza Projekt
Anna Łoskiewicz i Zofia Strumiłło Sukiennik
Beza Projekt lubi różne projekty, zajmuje się szeroko pojętym designem,
robi instalacje, czasem nawet filmy. Każde kreatywne zadanie jest dla nas wyzwaniem projektowym. Świat wokół nas jest trochę nudny i chaotyczny, czasem trzeba go porządkować, a czasem wprowadzać dobry rodzaj chaosu - zabawę.
www.bezaprojekt.pl
PRISM parawan do przestrzeni prywatnej i biurowej, dzięki przezroczystości materiału, z którego został wykonany dzieląc przestrzeń nie ogranicza dostępu światła
Designlab
Magdalena Czapiewska i Karol Murlak
Designlab to założony pięć lat temu w Wielkiej Brytanii zespół projektowy, który obecnie działa w Polsce. Pracownia zrealizowała wiele projektów wnętrz, mebli i produktów , od dużych przestrzeni użyteczności publicznej po przedmioty mieszczące się w dłoni. Trzon grupy stanowią Magdalena Czapiewska i Karol Murlak, absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Falmuth College of Arts, działający przy wsparciu Grzegorza Nawackiego. Projekty Designlab wygrywały liczne konkursy między innymi Meblościanka 2008 i prezentowane były na międzynarodowych targach na przykład DMY w Berlinie, Light and Building we Frankfurcie.
www.designlab.com.pl
Designlab IN_OUT
Fundacja Kompott Studio
Maja Ganszyniec, Paweł Jasiewicz, Krystian Kowalski i Marcin Krygier.
Fundacja Kompott Studio - studio projektowe założone przez trzech projektantów
i fotografa - Maję Ganszyniec, Pawła Jasiewicza, Krystiana Kowalskiego i Marcina Krygiera.
Pracują nad projektami multidyscyplinarnymi zarówno zarówno z zakresu dizajnu, projektowania mebli, wnętrz, jak również grafiki oraz fotografii. W swoich działaniach szukają inteligentnych rozwiązań opartych na obserwacji zachowań ludzkich. Szczególnie interesujące jest dla nich budowanie nowych typologii obiektów. Poza działaniami komercyjnymi zajmują się również nietypowymi projektami, nierzadko podejmując współpracę z innymi artystami.
www.lovekompott.com
Parkower
PARASTUDIO
Grzegorz Podsiadlik, Kaja Gliwa, Ula Krzyżak, Jakub Rudziński
PARASTUDIO* to niebanalna pracownia grafiki użytkowej. Specjalizujemy się w projektowaniu wydawniczym, ale nie obce są nam projekty interaktywne. Tworzymy zaawansowane layouty: podręczników, publikacji, serwisów i aplikacji. Projektujemy kompleksowe identyfikacje wizualne firm, instytucji, wystaw i wydarzeń.
Jesteśmy laureatami srebrnej nagrody European Design Awards 2009, Śląskiej Rzeczy 2008. Finalistami European Design Awards 2010.
Cenimy sobie ponad wszystko kontakt z sektorem sztuki i kultury.
Staramy się zachować balans między projektami komercyjnymi, a realizacjami w których możemy realizować swoje pasje.
Jesteśmy zawsze otwarci na nowe wyzwania projektowe.
www.parastudio.pl
publikacja Trener
Więcej informacji o warsztatach:
Katarzyna Pełka kpelka@zamekcieszyn.pl
Marta Więckowska aspmarta@gmail.com
oraz
www.design-silesia.pl + www.rondosztuki.pl + Facebook