Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

W szeregu może być ciekawie

Architekci i projekty, biura projektowe i ich dzieła

2010-12-23  Autor: Jarosław Gambal   Źródło: ArC2   Kategoria: Projekty i realizacje

Szeregowe segmenty mieszkalne to pomost pomiędzy całkowicie własnym domem jednorodzinnym, a budynkiem wielorodzinnym. Czy warto mieszkać w ten sposób?

„Sklejone” ze sobą domy dla kilku rodzin mają istotne plusy: są tańsze w budowie (wspólne ściany i grunt pod budowę), funkcjonalnie nie różnią się od domu jednorodzinnego (osobne wejścia, brak klatek schodowych), zapewniają mieszkańcom intymność i zwykle własny zielony ogródek.

Minusem mogą być sąsiedzi (to już kwestia kompromisu i zasobności kieszeni) oraz zwykle niełatwy wybór wymarzonej funkcjonalności i atrakcyjnej architektury. Na przedmieściach polskich królują bowiem szeregi identycznych „segmentów”, sklejonych jeden przy drugim. Ich początek i koniec wyznacza, najczęściej przypadkowo, wielkość działki albo przebieg ulicy. Niepiękna metafora przywołuje na myśl obciętą z dwóch stron kiełbasę.

Na dodatek bywa, że mieszkańcy próbują na własną rękę walczyć z monotonią zabudowy i robią wszystko, aby odróżnić się od sąsiadów – elewacje szybko zaczynają zmieniać kolory, pojawiają się różne ogrodzenia i różne grubości izolacji ze styropianu. Efekt? Niesamowity bałagan przestrzenny i estetyczny.

- Szeregówkę można jednak zaprojektować w zupełnie inny sposób - opowiada nam Mariusz Szlachcic, architekt z wrocławskiej pracowni ArC2. – Wyobraźmy sobie sytuację dokładnie odwrotną: kolor całego budynku jest jednolity, natomiast każdy segment uzyskuje całkowicie indywidualną i niepowtarzalną bryłę.

Jak osiągnąć taki efekt? Przyjrzyjmy się modelowi budynku MikMak House. Połączone segmenty tworzą zamkniętą całość, posiadają początek, rozwinięcie i zakończenie. Jednocześnie są spójne architektonicznie i niepodatne na przypadkowe przeróbki. A nie ma dwóch takich samych!

W tym przypadku cel osiągnięto poprzez ekspresyjną, zygzakowatą linię dachu i lekkie przełamanie budynku w planie. Dzięki temu udało się osiągnąć zróżnicowaną perspektywę. W zależności od tego z której strony będziemy wjeżdżać na osiedle, za każdym razem ujrzymy je w trochę inny sposób.

- W Polsce wciąż nie możemy jeszcze zapomnieć o czasach wielkiej płyty – tłumaczy arch. Renata Gajer, wspólniczka w pracowni ArC2 – Ciągle odreagowujemy pstrokatymi kolorami całe lata mieszkania w szarych blokowiskach. A to nie zawsze jest ładne i dobre dla otoczenia.

Wydaje się, że w dobrze zaprojektowanej szeregówce łatwiej utrzymać porządek. Jednak o atrakcyjności budynku musi wówczas decydować atrakcyjnie zaprojektowana bryła.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Projekty i realizacje

Dom pracy twórczej Wyjątkowe biura w historycznej willi w Zurychu

2021-10-11

Założona przez światowej sławy scenografa pracownia Boris Kudlička with Partners przekształciła ponad stuletnią… »

Scandale Royal Resto & Vodka House

2021-09-22

Scandale Royal Resto & Vodka House to miejsce, w którym z dbałością o każdy szczegół… »

Apartament Botanica – przyjazna przestrzeń z wyjątkowymi sufitami.

2021-05-20

Stęsknieni lata, wakacji, szumu morza i ciepłego piasku plaży, zabieramy Państwa do Gdańska do Apartamentu… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro