Konkurs na koncepcję pomnika Pułkownika Ryszarda Kuklińskiego

Informacja Prasowa

19-10-2010  Autor: Organizatorzy Konkursu   Źródło: Zarząd Infrastruktury Komunalnej w Krakowie   Kategoria: Konkursy, nagrody

Prezentujemy informację o nowym konkursie na opracowanie koncepcji pomnika dedykowanego Pułkownikowi Ryszardowi Kuklińskiego w Krakowie.

Rys historyczny

Pułkownik Ryszard Kukliński jest Honorowym Obywatelem Miasta Krakowa. Rada Miasta Krakowa uznała – w 1997 r. - dzieło samotnej misji płk Kuklińskiego za postępowanie godne wielkiego patrioty, za działanie w imię najlepiej pojętej polskiej racji stanu, za działanie z pobudek ideowych wbrew woli jego wojskowym przełożonym całkowicie podporządkowanym obcemu mocarstwu, jakim był Związek  Radziecki.

Działalność płk R. Kuklińskiego zasadniczo przyczyniła się do osłabienia imperialnych dążeń ZSRR. W znaczącej mierze zapobiegła realnemu zagrożeniu ze strony ZSRR zmierzającego do podboju demokratycznego Zachodu Europy. Znając agresywne plany i strategię Układu Warszawskiego informował o tym Stany Zjednoczone doprowadzając do upadku ZSRR. Dziesięcioletnią współpracą z USA uniemożliwiał także przypadkowy wybuch wojny między Wschodem i Zachodem, która mogła nastąpić w efekcie licznych napięć. Dzięki niemu powstała wolna, niepodległa Polska, co doprowadziło do rozpadu systemu komunistycznego.

 Płk R. Kukliński działał, w sytuacji codziennego, bezpośredniego zagrożenia życia własnego i rodziny. Za swój heroiczny czyn zapłacił najwyższą cenę. W PRL został skazany na karę śmierci.  Przez całe lata, nawet po ucieczce z kraju musiał żyć w konspiracji. Przeżył dwie próby zamachów na swoje życie. Doświadczył utraty obydwu synów. Długo i bardzo boleśnie przeżywał dojrzewanie wolnej już Polski do jego pełnej rehabilitacji.

 Poeta Zbigniew Herbert, jeden z największych orędowników uznania czynu płk Kuklińskiego w wolnej Polsce, pisał: „…przez wiele lat toczył samotną walkę, w cieniu grożącej mu w każdym momencie śmierci – o sprawy najważniejsze: prawo do niezawisłości, prawo do obrony zagrożonego bytu państwowego, o godność narodową wreszcie. Bohaterowie są zawsze samotni. Nie mają za sobą tłumu płatnych klakierów, redaktorów kłamstwa, zwolenników pałki… Płk Kukliński jest – jednym z nas – cokolwiek by chcieli wydumać na ten temat ludzie złej woli i wygodnej obojętności.”. A ks. prof. Józef Tischner: „Żadne stanowione prawo, żadne przysięgi, żadne pogróżki nie powstrzymają ludzkiego sumienia. Nie wiem, jakie w końcu miejsce zajmie czyn pułkownika Kuklińskiego w dziejach polskiego czynu narodowego. Sądzę, że oprócz wszystkiego powinien być ostrzeżeniem dla wszystkich tych, którzy by mieli ochotę powtórzyć eksperyment uwięzienia wolności. Niech wiedzą, że zawsze wtedy odezwie się sumienie i jakiś człowiek, nawet pojedynczo podejmie swoje niezwykle trudne ryzyko.”

Wzniesienie monumentu dedykowanego płk. Kuklińskiemu w Królewskim, Stołecznym Mieście Krakowie jest patriotycznym obowiązkiem naszego pokolenia. Wznosząc go Samotnemu Żołnierzowi Polskiemu, ostatniemu polskiemu żołnierzowi tułaczowi, dajemy uznanie wielkości jego dzieła i ostrzeżenie wrogom wolności.

Lokalizacja

Pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego jest miejscem niezwykle godnym i ważnym w centrum miasta Krakowa, a osoba jego patrona doskonale współgra z dziełem Pułkownika. Jan Nowak-Jeziorański – historyczny Kurier z Warszawy, twórca i wieloletni dyrektor sekcji polskiej Radia Wolna Europa był obok Zbigniew Brzezińskiego i Zbigniewa Herberta, jednym z pierwszych, największych obrońców Pułkownika przed ówczesną częścią polskiego społeczeństwa i władzami Rzeczypospolitej Polskiej. Ten plac jest też w Krakowie miejscem (podobnie jak Wawel czy Rynek Gł.), przez które przemierza dziennie po kilka tysięcy ludzi. Ten ostatni szczegół powiększa rolę informacyjną, edukacyjną i artystyczną projektu. W skali masowej "pracuje" na rzecz utrwalania dobrego imienia i znaczenia samotnej oraz wyjątkowej w historii misji Pułkownika Ryszarda Kuklińskiego.

Ilustracje w wysokiej rozdzielczości, regulamin, załączniki CAD i inne informacje w pliku ZIP na stronach Zikit.pl > > > 86,6 mb

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com