Rozwiązanie konkursu - biuro outsourcingu IT

Office & Facility

27-07-2010  Autor: Michał Słowiński   Źródło: OFFA   Kategoria: Projekty i realizacje

Prezentujemy wyniki konkursu organizowanego przez Office and Facility - Miesięcznik o aranżacji, projektowaniu i wyposażaniu wnętrz.

Tekst: Michał Słowiński

W aktualnym numerze chcielibyśmy zaprezentować wyniki konkursu na zaaranżowanie przestrzeni biurowej na potrzeby outsourcingu IT. To ciekawy temat, choćby ze względu na to, iż poza stanowiskami pracy kładzie duży nacisk na pomieszczenia pomocnicze – w zasadzie pełnoprawne – dodatkowe pomieszczenia pracy maszyn cyfrowych, które stanowią nieodzowną infrastrukturę w biurze zajmującym się technologią cyfrową. Miejsca te charakteryzują się sprecyzowanymi parametrami, na które trzeba zwracać przy projektowaniu baczną uwagę, a czasem nawet podporządkowywać im całe zagospodarowanie biura. Wiele zależy od pracowników i sposobu pracy, który sobie wyrobili. W każdym razie ważne jest odpowiednie wygospodarowanie powierzchni na serwery z oddzielną klimatyzacją i co najmniej dwoma alternatywnymi źródłami zasilania oraz pomieszczenia mieszczącego punkt logiczny sieci, które to powinno mieć możliwość wglądu bezpośrednio ze stanowiska pracy obsługujących je informatyków. Biorąc pod uwagę statyczny tryb pracy biurowej i dużą ilości czasu spędzanego przy ekranach komputerów, oprócz nienagannej ergonomiczności zastosowanego wyposażenia ważne jest, aby przewidzieć odpowiednie miejsce na regenerację i odpoczynek pracowników.

 

W tej edycji konkursu zasłużenie wygrała praca zespołu Podgórski&Mazan.

Praca zwracała od samego początku uwagę jakością opracowania i wyjaśnieniem podejścia projektantów do sposobu zaaranżowania przestrzeni. W pracy tej zauważony i wykorzystany został nieodzowny element wielkopowierzchniowych biur, a mianowicie siatka słupów. Niby banał, ale praca jako jedyna z nadesłanych poruszała świadomie ten temat. Powierzchnie wykreowane przez siatkę słupów podzielone zostały na moduły, które to umiejętnie rozstawione, zaaranżowały nam przestrzeń biura. Bardzo trafnym miejscem okazało się ulokowanie punktu centralnego sieci logicznej, który poza łatwym dostępem i możliwością monitorowania prawie z każdego miejsca w biurze, stanowił swoistą przegrodę – rozdzielenie stref – stricte biurowej z open space oraz sali konferencyjnej wraz z pomieszczeniami wypoczynkowymi. Wszystkim oceniającym spodobał się także stół konferencyjny z możliwością przekształcenia w stół do ping ponga. Mały gadżet, a na pewno ucieszyłby wszystkich pracowników biura.

Ponadto chcielibyśmy wyróżnić kolejne cztery prace, które zwróciły naszą uwagę. Wskaźniki laserowe firmy Logitech przyznajemy:

- Marcie Dymorz

- Joannie Krajczyńskiej

- Katarzynie Kwiatkowskiej

- Magdalenie Miarze

Zespół: Podgórski&Mazan - zwycięzcy

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com