Kolejna archi-pasja powstała w Lublinie, największym polskim mieście po wschodniej stronie Wisły. Nie znajdziecie w niej neogotyckiego zamku położonego na wzgórzu, architektury sakralnej z XVII wieku, pałaców, czy dworów. Tematem zdjęć nadesłanych przez Marię Gałczyk i Katarzynę Bury są m.in. lubelskie kamienice. Pierwotnie gotyckie, a po roku 1945 wielokrotnie przebudowywane...
Kamienica to miejski dom murowany, zwykle kilkukondygnacyjny, często z wewnętrznym dziedzińcem lub podwórzem otoczonym oficynami.
Wśród kamienic lubelskich na szczególną uwagę zasługuje historyczna Kamienica Konopniców odremontowana po pożarze z roku 1575, który zniszczył większą część zabudowań Starego Miasta.
Lazurowy kolor i kamienne zdobienia kute w wapieniu, a także fasada pokryta manierystycznymi płaskorzeźbami sprawiają, że obok budynku nie sposób przejść obojętnie. Nad oknami pierwszego piętra widnieją portrety właścicieli, a zarazem fundatorów przebudowy - Sebastiana Konopnicy i jego żony Katarzyny. Trzecie piętro oraz attyka zostały odbudowane w latach 1938-39, na miejscu tych, które zdobiły budowlę do połowy XIX wieku…
Pośród prezentowanych zdjęć widoczny jest także ponad stuletni, eklektyczny budynek, który pełni obecnie funkcję hotelu. Grand Hotel Lublinianka przy Krakowskim Przedmieściu posiada bogato zdobioną elewację, barokową kopułę i klasycystyczną kolumnadę. Powstał w latach 1899- 1900 jako KASA PRZEMYSŁOWCÓW LUBELSKICH według projektu Gustawa Landau.
Witajcie w archi-Lublinie…
LUBLIN, ulice: Grodzka, Krakowskie Przedmieście, Kapucyńska, Narutowicza
Część 1 zdjęć > > >
Fotografie z Lublina - część 2 z 2:
Część 1 zdjęć > > >
Wasze opinie
Dodaj komentarz:
Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl
Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl