W poprzednich edycjach w konkursie wzięli udział wyjątkowi studenci, których kariera po stażu w Danii potoczyła się niezwykle ciekawie. Jędrzej Kolesiński pracował u Normana Fostera, Ewa Białecka zrobiła doktorat w Szwecji, a biuro Łukasza Pastuszki „MOOMOO” zostało uznane przez Wallpaper za jedno z trzydziestu najbardziej obiecujących na świecie. W tym roku również szukamy wybitnych architektonicznych osobowości, studentów którzy chcą projektować energooszczędne budynki, pełne światła i komfortu – mówi Monika Kupska-Kupis architekt VELUX.
Konkurs adresowany jest do wszystkich studentów architektury na polskich uczelniach. Staż odbędzie się w dniach 2 sierpnia – 24 września 2010 r. VELUX pokrywa wszystkie koszty związane z podróżą oraz pobytem w Danii. Podczas stażu wybrany student pracuje przy kilku projektach realizowanych przez biuro architektoniczne VELUX. W ubiegłych latach były to np. projekt modernizacji kopenhaskiego osiedla z lat ’60 XX wieku, modernizacja szpitala w Chile czy projekt domu na wodzie w Amsterdamie. Dotychczasowi stażyści doceniali również możliwość smakowania duńskiego design’u i poznawania słynnych dzieł – takich jak np. Black Diamonds, czyli budynku królewskiej biblioteki zaprojektowanego przez Schmidt Hammer Lassen, czy Duńskiego Teatru Królewskiego, autorstwa Lundgaard & Tranberg Arkitekter.
Staż w Danii miał dla mnie ogromne znaczenie – mówi Łukasz Pastuszka, stażysta VELUX z 2004 r., który wraz z Jakubem Majewskim prowadzi biuro MOOMOO, uznane w 2009 r. przez prestiżowy magazyn Wallpaper za jedno z 30 najlepiej zapowiadających się biur architektonicznych na świecie. Do tej pory wspominam poznawanie architektury, wszystkie detale związane z budynkami, przystankami, oknami. Wiele doświadczeń zdobytych podczas stażu do dzisiaj wykorzystuję podczas pracy w biurze i na uczelni - dodaje Łukasz Pastuszka.
To, czego nauczyłem się podczas stażu w VELUX to znaczenie światła w architekturze – mówi Michał Majewski, stażysta z 2009 r. Wcześniej podczas projektowania myślałem o funkcjonalności, ale rzadko w tym kontekście. Teraz nie tylko doceniam znaczenie światła, ale również wiem co zrobić, żeby było go wystarczająco dużo. Nauczyłem się również korzystać z programu daylight visualizer - dodaje Michał Majewski.
Aby wziąć udział w konkursie należy do 8 czerwca br. złożyć dokumenty – list motywacyjny, curriculum vitae, list polecający przedstawiciela wydziału oraz prezentację portfolio na płycie CD pokazujące umiejętności prezentacyjne i wizualizacje. Aplikacje należy składać w języku angielskim w dwóch egzemplarzach na adres: VELUX-Polska Sp. z o.o. ul. Muszkieterów 15 A, 02-273 Warszawa lub na adres e-mailowy: m.kupska-kupis@VELUX.com (z dopiskiem „Praktyka w Danii”).
Spośród nadesłanych zgłoszeń komisja konkursowa wyłoni kandydatów, których zaprosi na rozmowy kwalifikacyjne. Odbędą się one 15 czerwca br. w siedzibie firmy w Warszawie. Kandydatów oceniać będą architekci VELUX - Monika Kupska-Kupis, Lone Feiffer i Henryk Norlander Smith – m.in. współprojektant domu LUMINA zaprojektowanego we współpracy z pracownią Archipelag z Wrocławia. Na wybór laureata będą miały wpływ znajomość języka angielskiego, twórcza i kreatywna osobowość oraz umiejętności wizualizacyjne. Nazwisko zwycięzcy zostanie ogłoszone po 25 czerwca.