Brama Europy

Studio3Design prezentuje

23-04-2010  Autor: Studio3Design   Źródło: Studio3Design   Kategoria: Projekty i realizacje

Nowoczesna architektura w dzisiejszych czasach osiągnęła naprawdę wiele, czyniąc niemożliwe możliwym. W słonecznej Hiszpanii dokonano tego już czternaście lat temu. Amerykańscy projektanci Philip Johnson i John Burgee stworzyli w 1996 roku w Madrycie wspaniałe dzieło, zachwycające najlepszych architektów światowego formatu.

Brama Europy, bo tak nazywane są bliźniacze wieże Puerta de Europa witają każdego, kto napływa z północnego krańca dzielnicy biznesowej, hiszpańskiej stolicy. Wieże te nachylone są w kierunku ziemi pod kątem piętnastu stopni, będąc mimo tego doskonałym miejscem na lądowisko dla helikopterów. Wieże aby łatwo było je odróżnić pilotom oznaczone są kolorem niebieskim i czerwonym w obszarze, przeznaczonym do lądowania. Puerta de Europa wybudowane zostały przez słynną firmę Kuweit Investment Office, zostając tym samym najpopularniejszymi budynkami świata. Trudno się temu dziwić. Nikt wcześniej nie wybudował kłaniających się sobie wieży, dodatkowo stojących okrakiem nad najczęściej uczęszczanym bulwarem Hiszpanii Paseo de La Castelana. Oświetlone w nocy zachwycają barwami każdego przechodnia, w dzień stając się wysokim miejscem pracy liczącym ponad sto metrów wysokości.

Studio3Design - wizualizacje

Turyści z całego świata oglądają konstrukcję z zapartym tchem. Wykonana ze szkła, metalu i granitu wspaniale odcina się od otoczenia, będąc najbardziej wyróżniającym się miejscem kraju. Bez wątpienia największym fenomenem tej budowli jest fakt, iż większość jej masy spoczywa na centralnej osi betonu. Puerta de Europa stała się ikoną Madrytu, zanim jeszcze ukończona została jej budowa. W roku 1995, konstrukcja ta znalazła również swoje miejsce w kultowym hiszpańskim filmie "Dzień Bestii”. Poza tym bliźniacze biurowce kryją w sobie wiele ciekawostek. Jedną z tych, o których bez wątpienia wiedzieć należy jest funkcjonowanie wind. Nie każda bowiem zawiezie pasażera na ostatnie piętro, co wydaje się logiczne będąc świadomym konstrukcji budynków. Architekci, którzy tworzyli to arcydzieło są zadowoleni ze swojego tworu. Pragnęli wykonać coś oryginalnego, budowlę jakich nie ma na świecie. Jeden z nich wypowiadał się jeszcze w trakcie projektu, iż należy zerwać z prostymi konstrukcjami i rutyną, w innym przypadku architektura stanie się nudna. Bez wątpienia miał on dużo racji, we współczesności architekci mają wolną rękę. Philip Johnson powiedział "teraz możemy skoncentrować się na tworzeniu kształtów, które zadziwią ludzkość". Miał z pewnością w tym słuszność. Coraz bardziej popularne w światowych projektach są zaokrąglone, pochylone i nieregularne kształty, które wprowadzają coś całkiem nowego do architektury.

Tekst i dostarczenie ilustracji: Studio3Design

Ilustracje:

http://www.homevaganza.com/moebius-house-by-tony-owen-partners/

http://armchairtravelogue.blogspot.com/2009/04/leaning-towers-of-madrid.html

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com