Nowością księgarni W-A.pl jest ogólnopolski kwartalnik architektoniczny - Green2 Magazyn. Aktualnie prezentujemy świeże drugie wydanie kwartalnika.
Green 2 Magazyn i wydanie zima 2010 - Biomimetyka / Biomimetics ( > > >)
Green 2 Magazyn i wydanie zima 2010 - Biomimetyka / Biomimetics (w Księgarni W-A.pl > > >)
WOS 8 (autor Bartosz Haduch)
WOS 8 (Warme Overdracht Station 8) to usytuowana na przedmieściach Utrechtu stacja przekazu i wymiany ciepła , zaprojektowana przez NL Architects, pracownię architektów Marka Linnemanna, Waltera van Dijka, Pietera Bannenberga i Kamiela Klaasse. Młodzi, obdarzeni humorem i fantazją architekci maksymalnie wykorzystali możliwości, jakie dawało to niezbyt ciekawe z pozoru zlecenie.
WAF 2009 (autorzy Maja Prus, Przemysław Godlewski)
Na początku listopada w Barcelonie odbyła się druga edycja The World Architecture Festival, w dużej mierze poświęcona architekturze zrównoważonej. Ważnym elementem WAF jest konkurs World Building of the Year, którego laureatem został tym razem Peter Rich z Republiki Południowej Afryki.
Bodegas Protos (opracowanie Przemysław Godlewski)
Bodegi, tradycyjne hiszpańskie winnice, coraz częściej przekształcają się w atrakcje turystyczne. Nowy trend polega na rozbudowie infrastruktury turystycznej i udostępnianiu zwiedzającym procesu produkcji wina. To właśnie mieli na celu właściciele Bodegas Protos, gdy zdecydowali się na renowację zabytkowej winnicy produkującej wino Ribera Del Duero. Zadanie powierzono zespołowi brytyjskich architektów z biura Rogers Stirk Harbour & Partners.
Unilever Building (opracowanie redakcyjne)
Nowy budynek siedziby firmy Unilever w Hamburgu autorstwa Behnish Architekten, jako przykład ekologicznych budynków biurowych.
Biomimikra (autor Joanna Barwicka)
Na początku XX wieku wzorem dla architektury była maszyna. Obecnie architekci na nowo odkrywają w bogactwie świata przyrody idee, metody i modele, które definiują architekturę XXI wieku. W 1997 roku biolog Janine Benyus opublikowała przełomową pracę Biomimicry– Innovation Inspired by Nature, gdzie udowadnia, że natura stanowi nie tylko model godny naśladowania, ale przede wszystkim realny do skopiowania wzorzec dla innowacyjności.
Architektura Bio-inspirowana (autor Joanna Barwicka)
Przegląd nurtów architektury inspirowanej organizmami żywymi.
Architektura żywa (autor Joanna Barwicka)
Biomimikra traktuje drzewo jako idealny wzór dla architektury. Arbotecture idzie dalej i wykorzystuje w architekturze żywe drzewa. Wspomniane koncepcje należą do nowego nurtu projektowania ekologiczno-środowiskowego, w którym architekci nie projektują już „tak jak w naturze”, ale sami zaczynają tę naturę tworzyć.
Sahara Forest Project (opracowanie Marcin Agopsowicz)
Zdaniem twórców projektu, receptą na kryzys wodny jest pozyskiwanie wody pitnej z wody morskiej. Przyjazny środowisku system Seawater Greenhouse, naśladujący naturalny cykl hydrologiczny, pozwala niewielkim kosztem uzyskać słodką wodę z wody morskiej, przy jednoczesnym nawodnieniu upraw.
Naśladownictwo wspomagane komputerem (autor Michał Piasecki)
Przed pojawieniem się komputerów projektanci mogli naśladować naturę głównie pod względem formalnym. Wyjątkiem są pionierskie prace Gaudiego i Freia Otto, którzy konstruując elastyczne fizyczne modele, poszukiwali w swoich projektach logiki dystrybucji sił. Gdy pojawiły się komputery, Frei Otto zaangażował się w tworzenie pierwszych aplikacji do generowania form w odpowiedzi na właściwości fizyczne materiałów. Twórcy aplikacji komputerowych korzystali wówczas z nieprzystępnych języków programowania tzw. „pierwszej generacji”. Dziś do dyspozycji są znacznie bardziej przyjazne narzędzia, a algorytm ilustrujący sposób poruszania się klucza ptaków zajmuje zaledwie 95 linijek kodu.
Efekt Motyla (autor Marcin Śmietana)
Portugalska grupa deweloperska Gerium planuje na terenie krakowskiego Zakrzówka inwestycję mieszkaniową powiązaną z parkiem przyrodniczym oraz centrum edukacji ekologicznej i ochrony przyrody. Organizacja Zielony Zakrzówek protestuje przeciwko tej inwestycji - proponuje natomiast utworzenie zespołu krajobrazowo-przyrodniczego i nie zgadza się na zbyt intensywną, jej zdaniem, zabudowę.
Drzewo które rośnie we mnie (rozmawia Magdalena Hałoń)
Rozmowa z profesorem Eugeniuszem Józefowskim
Nowe centrum Łodzi (autor Błażej Ciarkowski)
Rozważania nad Projektem Roba Kriera. Projekt Nowego Centrum Łodzi obejmuje tereny przylegające bezpośrednio do dworca kolejowego Łódź Fabryczna. Dziś ta zaniedbana i w znacznej części zdegradowana przestrzeń spełnia głównie funkcję komunikacyjną. Linia kolejowa wprowadza podróżnych do ścisłego centrum miasta, jednak zamiast stanowić jego atrakcyjną wizytówkę witającą przyjezdnych, otwiera przed nimi obraz planistycznego i architektonicznego chaosu.
Holenderski tydzień dizajnu (autor Barbara Wojtkowska)
Relacja z ósmej edycji Dutch Design Week.
Dom z natury (artykuł sponsorowany)
Produkty firmy Kreidezeit Naturfarben GmbH
Światło i cień (autor Anna Rydzewska-Szpak)
Prezentacja nowoczesnych materiałów budowlanych, pomagających uzyskać interesujące efekty wizualne.
DOMEK.LOGICZNY (autor Piotr Kuczia)
Architekt Piotr Kuczia opowiada o swoim projekcie domu ekologicznego.
Budynek firmy Borgwarner (autor Marcin Agopsowicz)
18 stycznia, podczas spotkania Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, VvS | Architects & Consultants wraz z przedstawicielem właściciela, firmy BorgWarner Turbo Systems Poland ogłosili zdobycie certyfikatu LEED Silver przez projekt budynku produkcyjno-biurowego firmy BorgWarner w Rzeszowie. Jest to również pierwszy obiekt w Polsce oficjalnie zarejestrowany w systemie LEED.
Odpowiedzialny (?) biznes (autor Marcin Śmietana)
Analiza działalności firm głoszących zasadę odpowiedzialności społecznej (Corporate social responsibility) oraz ich współpracy z organizacjami pozarządowymi w Polsce.
Publikacja wielojęzyczna, w wersjach językowych: - polskiej - angielskiej