Architektura-murator - luty 2010

Architektura-murator

29-01-2010  Autor: [KK]   Źródło: Architektura-murator   Kategoria: News o publikacjach

Do czasów Muzeum Guggenheima w Bilbao dzieła architektury najnowszej uważane były za sztukę elitarną, trudną w odbiorze. Teraz, dzięki machinie marketingowej, oswojone, ale i zbanalizowane, wchodzą do kanonu popkultury – stwierdza Agnieszka Rasmus-Zgorzelska w zamieszczonym na naszych łamach artykule Archigadżetomania. Jak wynika z prezentowanego na stronach 28-29 planu fragmentu Katowic, elementy architektury wchodzą też do… jadłospisu. W tym numerze „Architektury” – o promocji i bardziej czy mniej dosłownej architektonicznej konsumpcji.
Ewa P. Porębska

PEJZAŻE

Archigadżetomania
Architektoniczne pamiątki nie są odkryciem naszych czasów. Z grand tour przywożono statuetki albo wizerunki zabytków, z pielgrzymek – miniatury klasztorów. Ale dopiero turystyka masowa sprawiła, że zaczęto wytwarzać suweniry na wielką skalę, zaś globalizacja spowodowało swobodne mieszanie się obrazów w popkulturowym tyglu. Szukając nowych inspiracji producenci pamiątek i zabawek sięgają po architekturę, chętnie również współczesną, która od czasów Muzeum Guggenheima stała się polem bitwy na ikony. Wizerunki budynków pojawiają się dziś na temperówkach, fartuchach kuchennych i solniczkach, a z klocków Lego można sobie zbudować miniaturę Domu nad Wodospadem Franka Lloyda Wrighta. Wizerunki opery w Sydney autorstwa Utzona czy londyńskiego wieżowca The Gherkin Fostera można sprzedać równie łatwo jak gadżety z Moną Lisą, Marilyn Monroe czy Hello Kitty. W tym numerze próbujemy prześledzić to zjawisko i odpowiedzieć na pytanie, dlaczego dziś jest tak popularne.

Autor tekstu: Agnieszka Rasmus-Zgorzelska, zdjęcie: zestaw klocków City in a Bag, fot. serwis prasowy Muji

INFORUM

CH Dworzec
Dworce kolejowe są dziś niechlubną wizytówką większości polskich miast. Obserwując przemiany stacji zachodnioeuropejskich, można dojść do wniosku, iż do podniesienia ich jakości niezbędny jest nowoczesny handel. Prezentujemy trzy polskie dworce – tuż przed i po przebudowie na galerie handlowe.

Autor tekstu: Daniel Załuski, zdjęcie: Daniel Załuski, Galeria Krakowska

PREZENTACJE



Lofty w dawnym spichlerzu w Gliwicach

(autorzy: medusa group, architekci Przemo Łukasik, Łukasz Zagała)
Ograniczono do minimum ingerencję w zabytkowy obiekt, zachowując jego wygląd zewnętrzny i oryginalną strukturę wnętrza. Ceglany, prostopadłościenny spichlerz po oczyszczeniu elewacji wygląda jak przed stu laty. Jedynie od południowego, dłuższego boku pojawiły się dwie dostawione do fasady bryły, mieszczące klatki schodowe.

Autor tekstu: Tomasz Malkowski, zdjęcie: Tomasz Zakrzewski, Elewacja południowa z nowymi klatkami schodowymi

TECHNIKA

Architektura poprzez technikę. Kościół św. Pawła w Foligno
(autor: Fuksas Architects)
W dziale Technika prezentujemy najnowsze, znaczące realizacje architektoniczne powstałe dzięki wykorzystaniu współczesnych zdobyczy techniki i inżynierii.
W lutym – kompleks parafilany w Foligno, autorstwa włoskiego biura Fuksas Architects. Bryła kościoła to dwa prostopadłościany – zewnętrzny, wykonany z betonu woskowanego, i wewnętrzny – z lekkiego betonu porowatego, które połączono ze sobą elementami w kształcie ściętych ostrosłupów, tworzących otwarcia w obudowie i wprowadzających do środka światło.

Autor tekstu: Maciej Lewandowski, na podstawie materiałów od biura Fuksas Architects, zdjęcie: Moreno Maggi/Fuksas Architects, fragment wnętrza

OKŁADKA

Na stronie Izabeli Kaczmarek hasło Singingtiger. Ready to design sugeruje gotowość do eksperymentów – projektantka zajmuje się grafiką wydawniczą, projektowaniem plakatów i typografią. By uniknąć nudy i powtarzalności w swoich pracach nawiązuje do rozmaitych konwencji graficznych, choć ma ulubione motywy – jak kropki i paski. Jest absolwentką ASP w Poznaniu (dyplom 2009) i Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego (2005) oraz stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008-2009). Jej prace można było oglądać w ubiegłym roku na wystawie Wstrząśnięte niezmieszane w galerii Pies w Poznaniu. W 2007 roku zaprojektowany przez nią krój pisma Roksana wyróżniono na katowickim międzynarodowym biennale grafiki studenckiej Agrafa w kategorii liternictwo i typografia.

www.singingtiger.blogspot.com

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com