W dzielnicy Poblenou, na Plaça de les Glòries Catalanes stoi jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Barcelony – Torre Agbar. Ten trzydziestopięciopiętrowy wieżowiec o wysokości 144 m został zaprojektowany przez francuskiego architekta Jeana Nouvela. Biurowiec wznoszony był w latach 2001-2004, a w czerwcu 2005 roku nastąpiło jego oficjalne otwarcie. W październiku tego samego roku pracę w Torre Agbar zainaugurował oficjalnie sam król Hiszpanii - Juan Carlos I.
Nazwa budynku odnosi się do wodociągowego koncernu będącego właścicielem obiektu, czyli Grupo Agbar. Projekt Nouvela miał urzeczywistniać potęgę i sukces gospodarczy przedsiębiorstwa. Nowoczesny, prosty w formie budynek górujący nad barcelońskim krajobrazem idealnie spełnia te warunki. Forma architektoniczna wieżowca nawiązuje do działalności Grupo Agbar. Fasada, przechodząca z ognistej czerwieni w elektryzujący niebieski, przywodzi na myśl tryskającą z wnętrza rozżarzonego gejzeru wodę.
Jean Nouvel chciał stworzyć niepowtarzalny kolorystycznie, błyszczący i olśniewający symbol miasta, odmienny od typowych drapaczy chmur z Ameryki. Niesamowite wrażenie robi fasada, która składa się z kilku warstw. Pierwsza (wewnętrzna) to mozaika z 4400 kwadratowych szyb w aluminiowych ramach o powierzchni 1m2. Kolejną warstwę stanowi betonowa skorupa w nieoszklonej części budynku, która pokryta jest aluminiowymi panelami. Kolory płytek płynnie przechodzą od czerwieni, przez niebieski, po biel. Ostatnia powłoka to 60 000 ruchomych szklanych płytek o odmiennych kątach nachylenia. Światło słoneczne odbija się od nich w różnych kierunkach, tworząc wrażenie żywej, wibrującej formy. Fasada Torre Agbar najbardziej efektownie wygląda nocą, kiedy energetyczny „gejzer” widoczny jest z najdalszych zakątków Barcelony.
Większość wnętrz budynku (do 24 piętra) zajmują otwarte powierzchnie biurowe przeznaczone do pracy grupowej. Wyżej, zgodnie z hierarchią przedsiębiorstwa, siedzibę swoją ma kierownictwo i prezydium koncernu. Częścią wspólną wieżowca jest kafeteria i wielofunkcyjne piętro, gdzie spotykać się mogą wszyscy użytkownicy budynku. Konstrukcja trzonu nośnego z żelbetu oraz niezależna, zewnętrzna osłona, umożliwiły stworzenie otwartych przestrzeni bez wykorzystania podpór i elementów nośnych. Zgodnie z zamysłem Jeana Nouvela, większość pięter pozbawionych jest ścian nośnych, a poszczególne funkcje wydzielone są przez różne faktury dywanów i kolory podłóg.
Torre Agbar to niezaprzeczalnie jeden z najbardziej widowiskowych symboli nowoczesnej stolicy Katalonii. Korzystna lokalizacja (u zbiegu 3 głównych arterii komunikacyjnych miasta), efektowna bryła i funkcjonalne wnętrza sprawiają, że budynek nie jest zwykłym wieżowcem, lecz architektonicznym dziełem idealnie wkomponowanym w krajobraz barwnej Barcelony.
Artykuł i ilustracje dzięki uprzejmości Studio3Design